Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Esra AYDİN Fen ve Teknoloji. Esra AYDİN Fen ve Teknoloji 2)Isı ve Sıcaklık Sıcaklığı yüksek olan madde ile sıcaklığı düşük olan madde temas ettirildiğinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Esra AYDİN Fen ve Teknoloji. Esra AYDİN Fen ve Teknoloji 2)Isı ve Sıcaklık Sıcaklığı yüksek olan madde ile sıcaklığı düşük olan madde temas ettirildiğinde."— Sunum transkripti:

1 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji

2 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji 2)Isı ve Sıcaklık Sıcaklığı yüksek olan madde ile sıcaklığı düşük olan madde temas ettirildiğinde aralarında ısı akışı olur. Isının akış yönü sıcaklığı yüksek olan maddeden, düşük olan maddeye doğrudur. Bir maddenin sıcaklığındaki değişim o maddenin miktarına da bağlıdır. Sıcaklığı yüksek olan bir madden sıcaklığı düşük olan bir maddeye ısı verir. Is veren maddenin sıcaklığı azalırken, diğerinin artar. Bu durum iki maddenin sıcaklığı eşit olana kadar devam eder.

3 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Bir maddenin sıcaklığındaki artış aldığı ısı miktarına bağlıdır. Kütleleri eşit aynı tür maddelerden fazla miktarda ısı alan maddenin sıcaklığı daha fazla yükselir. Aynı miktarda ısı verilen aynı tür maddelerin sıcaklıklarındaki artış maddenin kütlesine bağlıdır. Kütlesi küçük olan daha fazla ısınır.

4 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Odun, kömür, doğal gaz gibi ısı sağlamak amacıyla yakılan maddelere yakıt ya da yakacak denir. KATI YAKITLAR= başlıca katı yakıtlar odun ve maden kömürleridir. Yakacak olarak kullanılan odun ağaçtan elde edilir. SIVI YAKITLAR: petrol ve petrol ürünleridir. GAZ YAKITLAR: sıvılaştırılmış petrol gazları(LPG), doğal gaz ve hava gazı gibi yakıtlardır.

5 Esra AYDİN Fen ve Teknoloji Bitki ve hayvan atıkları güneş enerjisi sayesinde yüzyıllar süren bir dönüşümden geçerek kömür, petrol, doğal gaz gibi yakıtlara dönüşürler., Buharlı trende kömür yada odunun verdiği ısıyla su buhara dönüştürülür. Oluşan buhar bu aracın hareket ettirilmesinde kullanılır. Görüldü gibi ısı bir enerjidir ve maddeleri hareket ettirebilir.bizlerde besinlerden adlımız enerjiyle gün içerisinde oyun oynamak, koşmak, bisiklet sürmek, konuşmak gibi hareketler yaparız.


"Esra AYDİN Fen ve Teknoloji. Esra AYDİN Fen ve Teknoloji 2)Isı ve Sıcaklık Sıcaklığı yüksek olan madde ile sıcaklığı düşük olan madde temas ettirildiğinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları