Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Isı SICAKLIK. Isı ve Sıcaklık  Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları hareket (kinetik) enerjilerinin toplamına ısı denir.  Isı bir enerji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Isı SICAKLIK. Isı ve Sıcaklık  Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları hareket (kinetik) enerjilerinin toplamına ısı denir.  Isı bir enerji."— Sunum transkripti:

1 ısı SICAKLIK

2 Isı ve Sıcaklık  Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları hareket (kinetik) enerjilerinin toplamına ısı denir.  Isı bir enerji türüdür ve ısı enerjisi kalorimetre kabı ile ölçülür.

3 Isı ve Sıcaklık  Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları kinetik enerjilerinin ortalamasına (yaklaşık bir taneciğin kinetik enerjisine) sıcaklık denir.

4 Isı ve Sıcaklık  Maddeyi oluşturan tanecikler sahip oldukları kinetik enerjileri birbirlerine çarpışma sonucu aktardıkları için her taneciğin kinetik enerjisi farklı olur ve birbirlerine çarptıklarında da kinetik enerjileri sürekli değişir.

5 Isı ve Sıcaklık  Aynı sıcaklıktaki maddenin taneciklerinin kinetik enerjileri farklı olduğu için sıcaklık, tek bir taneciğin değil, taneciklerin tamamının kinetik enerjilerinin ortalamasıdır.

6 Isı ve Sıcaklık  Sıcaklık bir ölçümdür ve birimi derecedir.  Sıcaklık, termometre ile ölçülür.  Termometre civa veya alkolle dolu olabilir.

7 Isı ve Sıcaklık Arsındaki Farklar  Isı bir enerji çeşidi, sıcaklık ise bir ölçümdür.  Isı kalorimetre kabı ile sıcaklık termometre ile ölçülür.  Isı birimi kalori (cal) veya Joule, sıcaklık birimi ise derecedir.  Isı, madde miktarına bağlıdır, sıcaklık ise madde miktarında bağlı değildir.

8 Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar  Sıcaklık, bir maddenin aldığı ya da verdiği ısı enerjisinin göstergesidir. Bu nedenle sıcaklığın var olmasının nedeni ısı enerjisidir.

9 Isı ve Sıcaklık  Bir maddeye ısı enerjisi verildiğinde verilen ısı enerjisini alan tanecikler bu ısı enerjisini kinetik enerjiye çevirir. Bu nedenle taneciklerin kinetik enerjisi artacağı için maddenin sıcaklığı artar.

10 Isı ve Sıcaklık  Bir madde dışarıya ısı enerjisi verdiğinde taneciklerin kinetik enerjisi azalacağı için maddenin sıcaklığı azalır.

11 Isı ve Sıcaklık  Yanan kibrit çöpü ile deniz suyunun sıcaklıklarının karşılaştırılması : Kibrit çöpündeki bir molekülün kinetik enerjisi, deniz suyunu oluşturan moleküllerden birinin kinetik enerjisinden fazla olacağı için kibrit çöpünün sıcaklığı deniz suyunun sıcaklığından fazladır.

12 Yakıtlarda Depolanmış Enerji  Kömür, petrol ve doğal gaz fosil yakıtlar olarak adlandırılır. Fosil denilmesinin sebebinin canlı kalıntılar olmasıdır.

13 Yakıtlarda Depolanmış Enerji  Odun bilinen en eski yakıttır. Dünya da azımsanmayacak kadar nüfus ısınmak, yemek pişirmek ve aydınlanmak için odun kullanır.


"Isı SICAKLIK. Isı ve Sıcaklık  Bir maddeyi oluşturan taneciklerin sahip oldukları hareket (kinetik) enerjilerinin toplamına ısı denir.  Isı bir enerji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları