Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GRUP ENERJİ AYŞE SELMA DUYGULU NİHAL KURAKCI GÜLSEREN OKATAN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GRUP ENERJİ AYŞE SELMA DUYGULU NİHAL KURAKCI GÜLSEREN OKATAN"— Sunum transkripti:

1 GRUP ENERJİ AYŞE SELMA DUYGULU NİHAL KURAKCI GÜLSEREN OKATAN
ENERJİ KAYNAKLARIMIZ

2 ENERJİ KAYNAKLARIMIZI TANIYALIM
Enerji kaynaklarımızın neler olduğunu hatırlayalım ve bu enerji kaynaklarının isimlerini söyleyelim. Günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için birçok enerji kaynağına ihtiyaç duyarız. Çevremizdeki bu enerji kaynakları sizce neler olabilir? Ayrıca bu enerji kaynaklarını hangi amaçlarla kullanıyoruz? Doğada birçok enerji çeşidi bulunmaktadır. Bu enerji kaynaklarını yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynakları olarak iki grup halinde toplayabiliriz.

3 YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI
Yenilenebilir enerji kaynaklarına genel olarak; güneş, hidrojen, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, biomas örnek verilebilir.

4 Ben Rüzgârım. Çok temizim ve doğada bol olarak bulunurum
Ben Rüzgârım. Çok temizim ve doğada bol olarak bulunurum. Türbin adı verilen yüksek kuleler aracılığıyla benim enerjim elektrik dönüştürülerek çeşitli yerlerde kullanılırım.

5 Ben en basit element olan Hidrojenim
Ben en basit element olan Hidrojenim. Evrende en fazla ben bulunurum ve çeşitli yerlerde yakıt olarak kullanılırım.   Ben Hidroelektriğim. Büyük nehirlere kurulan barajlar sayesinde benden enerji elde edilir. Benden üretilen elektrik sayesinde, günlük enerji ihtiyacının çoğunu karşılarım.

6 Benim adım Biomas. Bitki ve Hayvan atıklarını ve ormandaki Çürümüş atıkları enerjiye dönüştürürüm. Benim sayemde biogaz, biodizel gibi enerji kaynakları oluşur. Benim adım Jeotermal. Ben yer altından çıkarım. Benden çıkan sıcak su ile birçok yerin enerji ihtiyacını gideririm. Ben Güneşim. Bütün enerji kaynaklarına enerjisini ben veririm. Benim enerjimi toplayıp ısı ve elektriğe çevirebilen araçlarla evlerin su ve ısınma ihtiyacını karşılarlar.

7 YENİLENEMEZ ENERJİ KAYNAKLARI
Yenilenemez enerji kaynaklarına ise genel olarak; petrol, kömür, odun ve doğalgaz örnek olarak verilebilir.

8 Benim adım Petrol. Ben yer altından çıkartılıp, rafinelerde işlenerek kullanıma hazır hale getirilirim. Arabalarda yakıt, binalardaki ısınma sistemlerinde yakacak ve çeşitli alanlarda da enerji kaynağı olarak kullanılırım. Benim adım Odun. Ben ormanlardaki ağaçlardan elde edilirim. Sobalarda ve çeşitli ısınma sistemlerinde yakıt olarak kullanılırım.

9 Ben renksiz, kokusuz ve yüksek kalorili bir gaz olan Doğalgazım
Ben renksiz, kokusuz ve yüksek kalorili bir gaz olan Doğalgazım. Yemeklerin pişirildiği ocaklarda, suların ısıtıldığı şofbenlerde ve kalorifer sistemlerinde kullanılarak günlük enerji ihtiyacını karşılarım. Ben kara elmas olarak bilinen Kömürüm. Yeraltından çıkartılıp işlenerek sobalarda, kaloriferli binalarda yakıt ve çeşitli yerlerde enerji kaynağı olarak kullanılırım. Yukarıda da açıklandığı gibi, yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynaklarını çeşitli alanlarda ve çeşitli amaçlarla günlük enerji ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanırız.

10 KULLANDIĞIMIZ ENERJİ KAYNAKLARI BİZİM İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ
KULLANDIĞIMIZ ENERJİ KAYNAKLARI BİZİM İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ? BU ENERJİ KAYNAKLARININ BİZE FAYDALARI NELER OLABİLİR?

11 Gelecekte bozulan çevrenin yeniden düzeltilmesi, ancak tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına geçişle mümkün olabilecektir. Bu arada yenilenemeyen kaynakların tüketim hızı da düşürülmelidir. Güneş enerjisi, geleceğin en önemli enerji kaynağı olacaktır. Güneş enerjisi kullanımına geçişle, hava kirliliği başta olmak üzere kirliliğin yol açtığı pek çok sorun çözülecektir. Yenilenebilen enerji sistemlerin kullanımı çevreye verilen zararları en aza indirecektir.

12 GERİ DÖNÜŞÜM Kullandığımız bazı maddeleri geri dönüştürerek tasarruf sağlarız. Bu maddeler çeşitli değişimler neticesinde tekrar kullanılabilir hale getirilebilir. Sizce bu maddeler neler olabilir? Bu maddeler nerelerde geri dönüştürerek kullanılabilir hale getirilmektedir? Çevremizde birçok atık madde bulunmaktadır. Bu maddelerin bir kısmı geri dönüşebilirken, bir kısmı ise geri dönüşemez. Kullanıldıktan sonra atık haline gelen maddelerin, çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra tekrar kullanılır hale getirilmesine geri dönüşüm; bu maddelere de geri dönüşebilen maddeler denir. Örneğin; kâğıt, cam, cam şişe, plastik, metal parçası, pil v.b. maddeler geri dönüşümü olan maddelerdir. Suyu da geri dönüşümlü bir madde olarak düşünebiliriz.

13 GERİ DÖNÜŞÜM MADDELERİ
Ben pilim. Bittiğimde enerji depolanarak yeniden kullanılırım Ben plastiğim. Kullanıldıktan sonra geri dönüştürülürüm.

14 Ben kağıdım. Tekrar kullanılmak üzere geri dönüştürülürüm.
Ben cam şişeyim. Kırılganım. Fakat geri dönüştürülerek tekrar kullanılırım. Ben metal barçasıyım. Eritildiğim zaman şekilden şekle girerim.

15 HER ATIK MADDENİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLMAYABİLİR
HER ATIK MADDENİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLMAYABİLİR. SİZCE ÇEVREMİZDE HANGİ MADDELERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ VARDIR? BU GERİ DÖNÜŞÜMLÜ OLAN MADDELERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ NASIL OLUR? ÇEVREMİZDE GERİ DÖNÜŞÜM FAALİYETLERİYLE İLGİLİ NELER BİLİYORSUNUZ?

16

17 Çevremizde geri dönüşüm ile ilgili birçok faaliyet yapılmaktadır
Çevremizde geri dönüşüm ile ilgili birçok faaliyet yapılmaktadır. Bu faaliyetlerin amacı, kullandığımız atık maddelerin toplanarak geri dönüşüm merkezlerine götürülüp buralarda değerlendirilmesini sağlamaktır. Örneğin, bazı caddelerde, apartmanların girişinde ve okulların bahçelerinde atık madde kutularını görmüşüzdür. Bu atık madde kutularında; kâğıtlar, piller, plastik şişeler, cam şişeler v.b. maddeler ayrı ayrı toplanarak geri dönüşüm merkezlerinde değerlendirilip yeniden kullanılması sağlanmaktadır.

18 KAYNAKLAR WEB SİTELERİ FEN VE TEKNOLOJİ KİTABI


"GRUP ENERJİ AYŞE SELMA DUYGULU NİHAL KURAKCI GÜLSEREN OKATAN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları