Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İKLİM TİPLERİNİ ÜÇ BÖLÜMDE İNCELEYEBİLİRİZ:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İKLİM TİPLERİNİ ÜÇ BÖLÜMDE İNCELEYEBİLİRİZ:"— Sunum transkripti:

1

2 İKLİM TİPLERİNİ ÜÇ BÖLÜMDE İNCELEYEBİLİRİZ:
Belli bir yerde, sıcaklık, nem, yağış, ba­sınç, rüzgâr ve bulutluluk gibi hava olaylarının mevsimlik, yıllık gidişlerinin uzun yıllar boyunca gösterdikleri ortalama duruma iklim denir İKLİM TİPLERİNİ ÜÇ BÖLÜMDE İNCELEYEBİLİRİZ: A) Sıcak iklimler: B)Ilıman iklimler: C)Soğuk iklimler:

3 SAVAN

4 A) SICAK İKLİMLER: 1)TROPİKAL İKLİM (SAVAN);
İsmini sıcak iklimlerde yetişen çayırlardan almaktadır. Sıcaklıklar bütün mevsimlere yayılır. Sıcak bir günde yağış görülebilmektedir. Sudan platosu, Doğu, Güney ve Merkez Afrika’da sıklıkla görülmektedir.

5 MUSON

6 2)MUSON İKLİM; Bu iklim tipinde yaz mevsimi yağışlı, kış mevsimi kurak geçmektedir. Sıcaklık ortalamaları 10 °C’nin altına hiç düşmemektedir. Genellikle Güney, Güneydoğu Asya ve Doğu Asya’da etkilidir. Akarsu rejimleri düzensizdir. Yağışsız dönemde yaprağını döken ormanlar doğal bitki örtüsünü oluşturul^ Pirinç, çay, kahve, pamuk, muz, ananas, turunçgiller, zeytin önemli tarım ürünleridir. Koyun, keçi ve manda yetiştirilen evcil hayvanlardır.

7 EKVATORAL İKLİM

8 3)EKVATORAL İKLİM; Bu iklim tipi günlük ve yıllık sıcaklık farklılıklarının en az olduğu iklimdir. Bitki örtüsü ekvatoral ormanlardır. Amazon ve Kongo havzaları, Malezya, Filipinler ve Papua Yeni Gine’de görülmektedir. Ormanların çok gür olması nedeniyle çok sayıda maymun ve kuş türü yaşar.            . Yıl boyunca yüksek sıcaklık ve bol yağış nedeniyle bütün yıl yeşil kalan m uzun­luğundaki ağaçlardan oluşan tropikal yağmur ormanları do­ğal bitki örtüsüdür.               Kahve, kakao, kauçuk, ananas, şeker kamışı, soya fasulyesi, turunçgiller, Hindistan cevizi, mısır ve pirinç yetiştirilir.

9 ÇÖL İKLİMİ

10 4)ÇÖL İKLİMİ Bu iklim tipinde sıcaklıklar oldukça yüksek, yağışlar ise son derece azdır. Arabistan yarımadası. Büyük Sahra Çölü, Avustralya’nın iç kısımları, Meksika Çölleri, Peru Çölleri, Kızılkum, Karakum ve Taklamakan Çölleri bu iklimin görüldüğü yerlerdir.    Çöller, bitki örtüsü bakımından oldukça fakirdir. Çoğunlukla dikenli çalılar ve gövdelerinde su tutma özelliği olan kaktüsler, görülür. Çöl ikliminin simgesi hurmadır. Yeraltı suyunun yüzeye çıktığı yerler olan va­halarda sulama ile pamuk, yer fıstığı, tahıl ve üzüm yetiştirilir. Koyun ve deve en çok yetiştirilen evcil hayvandır.

11 B)ILIMAN İKLİMLER: OKYANUS İKLİMİ;
  Genellikle karaların batı kıyılarında hüküm süren bu iklim tipinde yazlar serin, kışlar ise ılık geçmektedir. Bitki örtüsü ormanlardır. Görüldüğü yerler: Şili’nin güney kıyıları. Batı Avrupa ve Yeni Zelanda vb.

12 OKYANUS İKLİMİ

13 AKDENİZ İKLİMİ

14 2)AKDENİZ İKLİMİ Ülkemizde de görülen bir iklim tipidir.
Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Bitki örtüsü makilerdir. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin büyük çoğunluğu ile Orta Şili ve California kıyılarında görülmektedir. Akdeniz ikliminin etkili olduğu yörelerde küçükbaş hayvancılık yapılır. Özellikle keçi en çok yetiştirilen hayvandır. Buğday, arpa, zeytin, turunçgiller, üzüm, pamuk, şekerpancarı yetiştirilir.

15 KARASAL İKLİM

16 3)KARASAL İKLİM Yazlar sıcak, kışlar ise çok soğuk ve yağışlı geçer. Yağışlar genelde karşeklindedir. Denizden uzak karaların iç kesimlerinde görülmektedir. Yıllık sıcaklık farklılıkları oldukça fazladır. Bitki örtüsü bozkır (step) dır. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, patates, çeşitli baklagiller, üzüm, elma, armut, şekerpancarı, keten ve tütün yetiştirilen başlıca ürünlerdir. Karasal iklimin doğal bitki örtüsü yağışlı mevsimde yeşeren, kurak mevsimde sararan ot topluluklarından oluşan bozkırlardır. Karasal iklimin görüldüğü alanlarda küçükbaş hayvancılık yapılır. Koyun en çok yetiştirilen küçükbaş hayvandır. 

17 C)SOĞUK İKLİMLER: 1)TUNDRA İKLİMİ; Sıcaklıklar son derece düşüktür.
Yılın büyük bir bölümü soğuk geçer. Yazlar kısa ve serin, kışlar ise uzun ve serttir. Bitki örtüsü tundradır. Sibirya’nın kuzeyi, Grönland kıyıları ve Kanada’nın kuzeyi görüldüğü yerlerdir.       Tundra ikliminde yılın büyük bir bölümü donmuştur. Kısa yaz mevsiminde karların erimesiyle toprağın üst kısmı çözülür ve bataklığa dönüşür. Bu bataklıklarda bodur çalı, çayır ve yosunlardan oluşan tundra bitkileri yetişir. Tundra ikliminin görüldüğü yerlerde ren geyiği, misk öküzü ve bizon gibi hayvanlar görülür.

18 TUNDRA İKLİM

19 2)KUTUP İKLİMİ; İklim tipleri içerisinde en soğuk olanıdır. Yılın büyük kısmında güneş ışınları görülmez. Hakim bir bitki örtüsü yoktur. Görüldüğü yerlere Antartika, Grönland’ın iç kesimleri ve kuzey kutbunu örnek verebiliriz.

20 KUTUP İKLİMİ


"İKLİM TİPLERİNİ ÜÇ BÖLÜMDE İNCELEYEBİLİRİZ:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları