Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EKVATORAL İKLİM. Amazon havzası Kongo havzası Endonezya, Filipinler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EKVATORAL İKLİM. Amazon havzası Kongo havzası Endonezya, Filipinler."— Sunum transkripti:

1 EKVATORAL İKLİM

2 Amazon havzası Kongo havzası Endonezya, Filipinler

3  10 Kuzey, 10 Güney Enlemleri arasındadır.  Kongo ve Amazon Havzaları, Brezilya, Filipinler ve Endonezya’da görülür.  Sıcaklık ortalaması 24°, yıllık sıcaklık farkı 1°-2°.  Her mevsim yağış vardır.  Konveksiyonel yağış ve miktarı 2500mm.  Yerleşim 2000m, kalıcı kar 5000m den başlar.  Yüksek boylu, yayvan yapraklı ORMAN.

4 YAĞIŞ 0°C0°C0°C0°C 10°C 20°C 30°C SICAKLIK

5 SAVAN (YAZI YAĞIŞLI TROPİKAL İKLİM)

6 Güney Brezilya Doğu Afrika Kolombiya, Venezüella

7  10°-20°Kuzey- 10°-20°Güney arasındadır.  Güney Brezilya, Kolombiya, Venezüella, Doğu Afrika.  Yazları yağışlı, kışları kuraktır.  Yıllık ortalama sıcaklık 20° dir.  Yıllık sıcaklık farkı 6°-7° civarıdır.  1500mm, Konveksiyonel yağış görülür.  Yağış rejimi ve akarsu rejimi düzensizdir.  Bitki örtüsü; uzun boylu otlardır (SAVAN).

8 YAĞIŞ 0°C0°C0°C0°C 10°C 20°C 30°C SICAKLIK

9 MUSON İKLİMİ Hindistan Çay Bahçeleri

10 Japonya Kuzey Avustralya Hindistan, Çin, Bangladeş.

11 MUSON RÜZGARLARI KIŞ MUSONU YAZ MUSONU

12  Güney ve Güneydoğu Asya’da ve Kuzey Avustralya’da etkilidir. (Hindistan, Afganistan, Pakistan, Güney Çin, Bangladeş, Vietnam, Tayland, Malezya, Kore, Japonya)  Ortalama sıcaklık 20°, yıllık sıcaklık farkı 10°.  Yazları yağışlı, kışları kuraktır.  Orografik (yamaç) yağışları görülür.  Yaz Musonları sayesinde 2000mm yağış olur.  Yağış ve akarsu rejimi düzensizdir.  Dünyanın en fazla yağış alan yeri Çerapunçi bu iklimde yer alır. (12.000mm)  Kışın yaprağını döken ORMAN ları vardır.

13 YAĞIŞ 0°C0°C0°C0°C 10°C 20°C 30°C SICAKLIK

14 ÇÖL İKLİMİ

15 Kuzey Afrika (Büyük Sahra) Orta Avustralya (Büyük Kum, Viktorya Çölleri) Meksika Güney Batı Afrika Orta Şili Arabistan GOBİ, Taklamakan

16  Dönenceler civarındaki subtropikal basınç alanlarında (30° enlemlerinde) görülür. Büyük Sahra, Arabistan, Kalahari çölleri ve Avustralya ile Meksika çölleri.  Yıllık sıcaklık ortalaması yüksektir, yıllık sıcaklık farkı düşüktür. Fakat günlük sıcaklık farkı fazladır.  Yağış çok düşüktür. Tesadüfi (Epizodik) yağışlar vardır.  Deniz etkisine kapalı alanlarda da görülür. (Orta Asya Gobi Çölü)  Kurakçıl otlar, çalılar ve kaktüsler vardır.

17 AKDENİZ İKLİMİ MAKİ BİTKİ ÖRTÜSÜ

18 Güney Avrupa Güney Batı Avustralya Güney Kaliforniya Güney Afrika Cumhuriyeti (KAP) Orta Şili

19  30°-45° Enlemleri arasında görülür.  Kıtaların Batı kesimlerinde görülür.  AKDENİZ HAVZASI: İspanya, Fransa, İtalya, Yugoslavya, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Yunanistan, Türkiye, Suriye, İsrail, Lübnan.  Güney Kaliforniya, Güney Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Güney Avustralya.  Yazlar sıcak kurak, kışlar ılık ve yağışlı.  Ortalama sıcaklık 20°, yıllık sıcaklık farkı 20°.  CEPHE yağışı görülür. 1000mm yağış vardır.  Yağış ve akarsu rejimi düzensizdir.

20 YAĞIŞ 0°C0°C0°C0°C 10°C 20°C 30°C SICAKLIK

21 ORTA KUŞAK STEP (BOZKIR) İKLİMİ

22

23  Orta kuşak karalarının deniz etkisine kapalı kesimlerinde görülür.  Avrupa’nın yarı kurak iç ve doğu kesimlerinde, Asya’nın iç kısımlarında, Anadolu’nun iç kısımları, İran çevresi, Kuzey Amerika’nın iç kısımlarında görülür.  Günlük ve yıllık sıcaklık farkı fazladır.  Yıllık sıcaklık ortalaması 15° civarındadır.  Yağış miktarı 500mm. İlkbahar’da Konveksiyonel (yükselim) yağışları görülür.  Yağış ve Akarsu rejimi düzensizdir.(Sel rejimli)  Kısa boylu otlar (Bozkır) ve Antropojen Bozkır.

24 SICAKLIK YAĞIŞ 0°C0°C0°C0°C 10°C 20°C 30°C

25 ORTA KUŞAK SERT KARASAL İKLİMİ

26 Kuzey Kanada Kuzey Asya (Sibirya) Kuzey Doğu Anadolu (Erzurum-Kars)

27 Kuzey Kanada, Kuzey Asya ve Sibirya’da görülür. Türkiye’de Kuzey Doğu Anadolu’da (Erzurum-Kars yöresi) görülür. (Sebep yükselti). Kuzey Kanada, Kuzey Asya ve Sibirya’da görülür. Türkiye’de Kuzey Doğu Anadolu’da (Erzurum-Kars yöresi) görülür. (Sebep yükselti). Yazlar serin, kısa ve yağışlı, Kışlar uzun, çok soğuk, sert ve kar yağışlı. Yazlar serin, kısa ve yağışlı, Kışlar uzun, çok soğuk, sert ve kar yağışlı. Nem azlığı, karasallık ve enlemden dolayı yıllık sıcaklık farkları çok yüksektir. Nem azlığı, karasallık ve enlemden dolayı yıllık sıcaklık farkları çok yüksektir. Yaz sıcaklığı 15°, kış sıcaklığı -30° civarıdır. Yaz sıcaklığı 15°, kış sıcaklığı -30° civarıdır. 500mm ve YAZ yağışı vardır. Kar 7-8 ay yerde kalır. 500mm ve YAZ yağışı vardır. Kar 7-8 ay yerde kalır. Akarsu ve yağış rejimi düzensizdir. Akarsu ve yağış rejimi düzensizdir. İğne yapraklı Orm, Sibirya’da Tayga ormanları. İğne yapraklı Orm, Sibirya’da Tayga ormanları.

28 iğne yapraklı ormanlar

29 YAĞIŞ 0°C0°C0°C0°C 10°C 20°C 30°C SICAKLIK

30 ILIMAN OKYANUS İKLİMİ

31 Batı Kanada Güney Doğu Avustralya Batı Avrupa

32  Orta kuşak 40°-60° enlemleri arasında görülür.  Kuzey Yarım Kürede, karaların Kuzey ve Kuzey batı kıyılarında görülür. Batı ve Kuzey Batı Avrupa, Kuzey Batı Amerika, Batı Kanada.  Güney Yarım kürede, Güney Şili, Avustralya’nın Güney Doğusu ve Yeni Zelanda’da görülür.  Batı Rüzgarları ve Okyanus Akıntıları ile oluşur  Yazın serin, kışın ılık, her mevsim yağışlı.  Nem oranı fazla olduğu için, yıllık sıcaklık farkı azdır ve sıcaklık 0° altına düşmez.  Cephesel yağış. Geniş ve karışık yapraklı Orm.

33 YAĞIŞ 0°C0°C0°C0°C 10°C 20°C 30°C SICAKLIK

34 TUNDRA İKLİMİ

35 Kuzey Kanada Güney Arjantin İzlanda, İskandinavya, Güney Grönland Kuzey Sibirya

36  60°-70° Enlemleri arasında görülür. Kuzey Sibirya, İzlanda, İskandinavya, Kuzey Kanada, Güney Grönland, Güney Arjantin.  Yazlar kısa ve serin, Kışlar uzun, sert ve kurak  En sıcak ay 10°, en soğuk ay -40° kadardır.  Toprakları 10 ay boyunca donmuş kalır.  Yıllık sıcaklık farkı 40-50° civarındadır.  250mm yağışın çoğu ısınmaya bağlı olarak Yaz mevsiminde oluşur.  Bataklık alanlarda yetişebilen çalı, ot ve yosun bitkileri (Tundra) vardır.

37 KUTUP İKLİMİ

38 Kuzey Kanada Antartika Grönland

39  70°-90° enlemleri arasında bulunur.  Antartika, Grönland, Kuzey Kutbu.  Her mevsim soğuk ve kurak.  En yüksek ay -5°, en soğuk ay -55° civarıdır.  Buharlaşma ve mutlak nem az olduğu için yıllık yağış miktarı 100 mm altındadır.  Bitki örtüsü yoktur.

40 DÜNYA YAĞIŞ HARİTASI

41 1. Yağış rejimi düzenli olan iki iklim hangileridir? 2. Yazı yağışlı olan iki sıcak iklim hangileridir? 3. Yıllık sıcaklık farkı en az olan iklim hangisidir? 4. Güney Afrika’daki Kap bölgesinde ve Güney Batı Avustralya’da görülen iklim hangisidir? 5. Dünyanın en yağışlı bölgesi hangi iklim içerisinde yer alır? 6. K.Afrika’da hangi iklim görülür? EkvatoralÇölSavanAkdenizMuson Ilıman Okyanus

42 7. Kimyasal çözülmenin en fazla olduğu iklim hangisidir? 8. Fiziksel çözülmenin en fazla olduğu iklim hangisidir? 9. En çok yağışlı olan mevsimleri zıt olan iklimler hangileridir? 10. Orta kuşakta görülen iklimler hangileridir? EkvatoralÇölSavanAkdenizMuson Ilıman Okyanus

43 2 1 3 4 5 6 7 ? 8

44 1988 ÖYS Savan, hangi iklim tipinin bitki örtüsüdür? A. Ekvatoral B. Subtropikal C. Karasal A. Ekvatoral B. Subtropikal C. Karasal D. Ilıman E. Tundra D. Ilıman E. Tundra 1989 ÖSS Aşağıdakilerden hangisi bir bölgede etkili olan sıcaklık ve yağış rejimi hakkında en çok bilgi verir? A. Doğal bitki örtüsü B. Akarsu ağı C. Yükselti D. Denize yakınlık E. Hakim rüzgar yönü D. Denize yakınlık E. Hakim rüzgar yönü Aşağıdaki ülkelerin hangisinde Akdeniz, Okyanusal ve Karasal iklim tiplerinin üçü de görülür? A. Fransa B. İtalya C. Yunanistan D. Portekiz E. Hollanda 1990 ÖYS D. Portekiz E. Hollanda 1990 ÖYS

45 1996 ÖYS Aşağıdaki ülkelerin hangisinde Muson iklimi etkili değildir? A. Hindistan B. Japonya C. Malezya D. Irak E. Çin 1986 ÖYS Akdeniz ikliminin bitki örtüsü aşağıdakilerden hangisidir? A. Bozkır B. Savan C. Maki D. Çayır E. Tundra Hangi iklim tipinde tarımda sulamaya gerek yoktur? A. Okyanusal B. Karasal C. Savan D. Muson E. Step D. Muson E. Step


"EKVATORAL İKLİM. Amazon havzası Kongo havzası Endonezya, Filipinler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları