Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK İNKILÂPLARI. B AŞLıKLAR (İ ÇINDEKILER ) Harf İnkılâbı Halifeliğin Kaldırılması Kıyafet İnkılâbı Kadınlara Sağlanan Medeni Haklar Eğitimin Birliği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK İNKILÂPLARI. B AŞLıKLAR (İ ÇINDEKILER ) Harf İnkılâbı Halifeliğin Kaldırılması Kıyafet İnkılâbı Kadınlara Sağlanan Medeni Haklar Eğitimin Birliği."— Sunum transkripti:

1 ATATÜRK İNKILÂPLARI

2 B AŞLıKLAR (İ ÇINDEKILER ) Harf İnkılâbı Halifeliğin Kaldırılması Kıyafet İnkılâbı Kadınlara Sağlanan Medeni Haklar Eğitimin Birliği Kanunu 2 Hazırlayan:

3 Atatürk, askeri bir dahi ve karizmatik bir lider, aynı zamanda büyük bir inkılâpçıydı. O dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşabilmesi için birçok yeniliğe ihtiyaç duyulmuştur. Bu yeniliklerle ülkedeki hayat, çağın gereklerine daha uygun hale getirilmiştir. 3 Hazırlayan:

4 H ARF İ NKıLÂBı 4 Hazırlayan: Atatürk'ün gerçekleştirmiş olduğu en önemli inkılâplardan birisi, Arap alfabesinin kaldırılması ve yerine Latin alfabesinin kabul edilmesi olmuştur. 3 Kasım 1928 tarihinde, yeni Türk alfabesi kabul edilmiştir.

5 H ALIFELIĞIN K ALDıRıLMASı 3 Mart 1924 tarihinde, Osmanlı Hanedanı’nın elinde bulunan “Halifelik” sıfatı kaldırılmıştır. Böylece laik düzene geçiş kolaylaşmıştır. Dinin istismar edilmesi engellenmiş, daha bağımsız bir dış politika izleme imkânı doğmuştur. 5 Hazırlayan:

6 K ıYAFET İ NKıLÂBı Bu inkılâbıyla birlikte, kadınlar çarşaf giymekten vazgeçerek çağa uygun kadın elbiseleri giymeye, erkekler ise fes yerine şapka takmaya başladılar. 6 Hazırlayan:

7 K ADıNLARA S AĞLANAN M EDENI H AKLAR Atatürk inkılapları ile birlikte, yüzyıllar boyunca ihmal edilmiş olan Türk kadınına yeni haklar tanınmıştır. Kabul edilmiş olan Medeni Kanun gereğince, kadınlar da erkeklere tanınan haklara sahip olmuştur. 7 Hazırlayan:

8 E ĞITIMIN B IRLIĞI K ANUNU 3 Mart 1924 günü Mecliste kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu, eğitimde birlik ilkesini içeren kanundur. Bu kanunla bütün okullar, kurulan Maarif Vekâletine (MEB) bağlanmıştır. Tekke, medrese ve zaviyeler kapatılmıştır. 8 Hazırlayan:

9 NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE! M.KEMAL ATATÜRK 9 Hazırlayan:


"ATATÜRK İNKILÂPLARI. B AŞLıKLAR (İ ÇINDEKILER ) Harf İnkılâbı Halifeliğin Kaldırılması Kıyafet İnkılâbı Kadınlara Sağlanan Medeni Haklar Eğitimin Birliği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları