Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ 25. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ İZİSYOM ETKİNLİKLERİ “BÜTÜNLEŞİK TEHLİKELİ ATIK YÖNETİMİ” FARKINDALIK TOPLANTISI HALİT ŞAHİN EGE BÖLGESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ 25. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ İZİSYOM ETKİNLİKLERİ “BÜTÜNLEŞİK TEHLİKELİ ATIK YÖNETİMİ” FARKINDALIK TOPLANTISI HALİT ŞAHİN EGE BÖLGESİ."— Sunum transkripti:

1 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ 25. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ İZİSYOM ETKİNLİKLERİ “BÜTÜNLEŞİK TEHLİKELİ ATIK YÖNETİMİ” FARKINDALIK TOPLANTISI HALİT ŞAHİN EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI HALİT ŞAHİN EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI ÇEVRE DANIŞMA KONSEYİ BAŞKANI 12 MART 2008

2 EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI "İZMİR SANAYİ BİRLİĞİ"1927 YILINDA KURULMUŞTUR. "İZMİR SANAYİ BİRLİĞİ" 1927 YILINDA KURULMUŞTUR. BİRLİK, 1951 YILINDA İZMİR SANAYİ ODASI'NA DÖNÜŞMÜŞTÜR, 1954 YILINDA BAKANLIĞIN ÖZEL İZNİYLE, "EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI" (EBSO) ÜNVANINI ALMIŞTIR. EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI, YAPTIĞI ÇALIŞMALAR VE GİRİŞİMLER İLE ÜRETİM, İHRACAT VE İSTİHDAMI ARTTIRMA NOKTASINDA EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAMAKTADIR. ODAMIZ, TÜRKİYE'DEKİ İLK VE TEK BÖLGE ODASI ÜNVANINA SAHİP OLUP 4500 ÜYESİ BULUNMAKTADIR.

3 ODAMIZ BÜNYESİNDE 45 SEKTÖR (MESLEK KOMİTESİ) BULUNMAKTA OLUP, BU SEKTÖRLER 99 MECLİS ÜYEMİZ TARAFINDAN TEMSİL EDİLMEKTEDİR. BAZI SEKTÖRLER KULLANDIKLARI HAMMADDE, PROSESLER İLE BAĞLANTILI OLARAK TEHLİKELİ ATIKLAR ÜRETMEKTEDİR.

4 BU KAPSAMDA EN ÇOK TEHLİKELİ ATIK ÜRETEN SEKTÖRLER: PETROL SANAYİ, PETROL SANAYİ, KİMYA SANAYİ, KİMYA SANAYİ, METAL ANA SANAYİ, METAL ANA SANAYİ, ŞEKLİNDE SIRALANMAKTADIR.

5 TEHLİKELİ ATIK ÜRETEN SANAYİCİLER, SÖZKONUSU ATIKLARINI İLGİLİ KANUN VE YÖNETMELİKLER DOĞRULTUSUNDA BERTARAF ETMEK ZORUNDADIR. VE YÖNETMELİKLER DOĞRULTUSUNDA BERTARAF ETMEK ZORUNDADIR. EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI, BU YÖNDE BİLİNÇLİ HAREKET ETMEYEN SANAYİCİLERİMİZE EĞİTİM, BİLİNÇLENDİRME VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERMEKTE OLUP ÇEVRE ADINA TARAFTIR.

6 EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASINDA EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASINDA ÇEVRE BİLİNCİ NASIL GELİŞTİ ? ÇEVRE BİLİNCİ NASIL GELİŞTİ ? ÜLKEMİZDE İLKLERİN GERÇEKLEŞMESİNDE ÖNCÜ OLAN İZMİRİMİZİN SANAYİ VE EKONOMİDEKİ GÖZDESİ EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI, ÇEVRE KONUSUNU, HENÜZ ÇEVRE KANUNU BİLE YOKKEN ELE ALMAYA BAŞLAMIŞ; 1985 YILINDA YÖNETİM KURULU, ÇEVRE KOMİTESİ’NİN OLUŞTURULMASINA KARAR VERMİŞTİR.

7 EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI ÇEVRE KOMİTESİ 1985 YILINDAN BU YANA ÇALIŞMALARINA DEVAM ETMEKTEDİR. 1985 YILINDAN BU YANA ÇALIŞMALARINA DEVAM ETMEKTEDİR. KOMİTE,2005 YILINA KADAR, SANAYİCİLER VE ÜNİVERSİTE TEMSİLCİLERİNDEN OLUŞAN BİR YAPIYA SAHİP İKEN; KOMİTE, 2005 YILINA KADAR, SANAYİCİLER VE ÜNİVERSİTE TEMSİLCİLERİNDEN OLUŞAN BİR YAPIYA SAHİP İKEN; 2005 YILINDA, ÜNİVERSİTELER, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, MAHALLİ ÇEVRE KURULUNUN DOĞAL ÜYELERİ İLE İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLARDAN MÜTEŞEKKİL BİR YAPIYA BÜRÜNMÜŞTÜR.

8 TEHLİKELİ ATIKLAR 5491 SAYILI ÇEVRE KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN 26.NİSAN.2006 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR. TEHLİKELİ ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ 14.MART.2005 TARİHİNDE YAYINLANMIŞ VE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR.

9 TEHLİKELİ ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNİN İLGİLİ MADDELERİNDE; “MÜLKİ AMİRLERCE ALINACAK TEDBİRLER MADDE 7 – MAHALLİN EN BÜYÜK MÜLKİ AMİRİ; ATIK ÜRETİCİSİNİN VE BELEDİYENİN ATIK YÖNETİM PLANLARINI ESAS ALAN ÜÇ YILLIK İL TEHLİKELİ ATIK YÖNETİM PLANINI HAZIRLAYARAK BAKANLIĞA RAPOR HALİNDE SUNMAKLA İLGİLİ HUSUSLARDA GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIR. MAHALLİ İDARELERCE ALINACAK TEDBİRLER MADDE 8 - BELEDİYELER, BÜYÜKŞEHİRLERDE İSE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ; EVLERDEN KAYNAKLANAN TEHLİKELİ ATIKLARIN YÖNETİMİNE İLİŞKİN PLAN VE PROGRAMLARINI BU YÖNETMELİĞİN YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ TARİHİNDEN İTİBAREN ALTI AY İÇİNDE HAZIRLAMAKLA VE KURULACAK SİSTEMİ ÖNERİ HALİNDE MAHALLİ ÇEVRE KURULUNA SUNMAKLA, ATIK ÜRETİCİLERİ VE BERTARAFÇILARI İLE BERABER VEYA İSTEMESİ DURUMUNDA AYRI OLARAK ATIK BERTARAF TESİSLERİNİ KURMAK VEYA KURDURMAKLA İLGİLİ TEDBİRLERİN ALINMASINI SAĞLAR.”

10 “ATIK ÜRETİCİSİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ MADDE 9 - ATIK ÜRETİCİSİ; BU YÖNETMELİKTEKİ ESASLARA UYGUN OLARAK ATIKLARIN BERTARAF EDİLMESİ AMACIYLA BELEDİYELERLE YA DA GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERLE ORTAK ATIK BERTARAF TESİSLERİ KURMAK VE GEREKLİ HARCAMALARA KATKIDA BULUNMAKLA, ATIKLARINI BU YÖNETMELİKTEKİ ESASLARA UYGUN OLARAK KENDİ İMKANLARI İLE VEYA KURULMUŞ ATIK BERTARAF TESİSİNDE GEREKLİ HARCAMALARI KARŞILAYARAK VEYA BELEDİYELERLE YADA GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERLE KURULACAK ORTAK ATIK BERTARAF TESİSLERİNDE BERTARAF ETMEK VEYA ETTİRMEKLE YÜKÜMLÜDÜR.” İFADELERİ KULLANILMAKTADIR. EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI, GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ GÜNÜMÜZDE DE BU KONUDA ÇALIŞMAYA VE İŞBİRLİĞİNE HAZIRDIR.

11 TEHLİKELİ ATIKLAR BU YASAL DÜZENLEMELERİ TAKİBEN EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI ÇALIŞMALARINI YOĞUNLAŞTIRMIŞ, ÜYELERİNİ BİLİNÇLENDİRMEK, EĞİTMEK, SORUNLARINA ÇÖZÜM GETİRMEK AMACIYLA İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ İLE ORTAK ÇALIŞMALARA İMZA ATMIŞTIR. İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ORGANİZASYONUNDA ODAMIZDA ALMAN KALKINMA BANKASI FRANKFURT VE ANKARA TEMSİLCİLERİ, ÖZELLİKLE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN ÇEVRE DAİRELERİ VE İLİN İLGİLİ TÜM KURULUŞLARININ KATILIMI İLE BÖLGEDE KURULACAK “TEHLİKELİ KATI ATIK BERTARAF TESİSİ”NİN İLK GÖRÜŞMELERİNİN YAPILACAĞI BİR TOPLANTI ORGANİZE EDİLMİŞTİR. 22.MAYIS.2006

12 TEHLİKELİ ATIKLAR PANELİ ÇEVRE VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ İLE BİRLİKTE 22.EYLÜL.2006 TARİHİNDE TEHLİKELİ ATIKLARIN BERTARAFI PANELİ DÜZENLENMİŞTİR. TAKRİBEN 250 KİŞİNİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞEN BU PANEL EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI TARİHİNDE BİR REKOR OLMUŞTUR. DAHA SONRA EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI’NA TEHLİKELİ ATIK BERTARAFI İLE İLGİLİ BİR ÇOK YERLİ VE YABANCI FİRMA GELMEYE BAŞLAMIŞTIR. BUNLARIN DEĞERLENDİRMELERİNİN YAPILMASI İŞİNİ YİNE ÇEVRE KOMİTESİ ÜSTLENMİŞTİR. GELEN FİRMALAR, ÖNCELİKLE ÇEVRE KOMİTESİ’NDE KENDİLERİNİ VE ÜRÜNLERİNİ TANITMIŞ, SONRA SANAYİCİ İLE BULUŞTURULMUŞTUR. ŞU ANDA İTALYAN VE AMERİKAN FİRMALARIYLA KARŞILIKLI GÖRÜŞMELER DEVAM ETMEKTEDİR.

13 TEHLİKELİ ATIKLAR MAYIS 2007’DE YAPILAN OLAĞAN ÇEVRE KOMİTESİ TOPLANTIMIZA VALİ YRD. SAYIN MUSTAFA AYDIN DA KATILMIŞ VE TOPLANTIDA İLİMİZ TEHLİKELİ ATIK SORUNUNA YÖNELİK ÇALIŞMALARIN EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI KOORDİNASYONUNDA YAPILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR. EŞ ZAMANLI OLARAK EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN “SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA YOLUNDA ÇEVRE BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ”NİN DE ÇIKTILARI BAZ ALINARAK OLAYA İVME KAZANDIRILMIŞTIR.

14 TEHLİKELİ ATIKLAR “İLİMİZ TEHLİKELİ ATIK SORUNUNA YÖNELİK ÇALIŞMALARIN EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI KOORDİNASYONUNDA YAPILMASI” ÇALIŞMASINA ÇEVRE VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ MÜDÜRLÜKLERİ VE “SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA YOLUNDA ÇEVRE BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ”NİN EĞİTMENİ DR. ZEYNEP YÖNTEM’İN KATKILARI İLE DEVAM EDİLMİŞTİR. SÖZ KONUSU KOORDİNASYONUN TEMMUZ 2007 TARİHİNDE YAPTIĞI TOPLANTIDA, ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK YÖNETİMİ DAİRESİ TEHLİKELİ ATIK ŞUBESİNDEN BİR YETKİLİ, BİZLERE KONU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERMESİ VE SORUNLARIN KARŞILIKLI TARTIŞILMASI İÇİN DAVET EDİLMİŞTİR.

15 TEHLİKELİ ATIKLAR ANCAK SEÇİMLER, HÜKÜMETİN KURULMASI, YENİ ATAMALAR GİBİ SEBEPLERDEN DOLAYI ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞINDAN HENÜZ BU KONUDA CEVAP ALINAMAMIŞTIR. BUNA RAĞMEN ! BAKANLIKLA TEMASLARIMIZ SONUÇ ALININCAYA KADAR DEVAM EDECEKTİR. BİZE GELEN YERLİ VE YABANCI YATIRIMCILAR İLE İŞLETMECİLERİ DİNLEMEYE, DEĞERLENDİRMEYE DEVAM ETMEKTEYİZ. AYRICA TÜM ÜYELERİMİZEÇEVRE DANIŞMA MERKEZİMİZ BÜNYESİNDEKİ KOMİTEMİZ ÜYESİ AKADEMİSYENLER TARAFINDAN ÜCRETSİZ HİZMET VERİLMEKTEDİR. AYRICA TÜM ÜYELERİMİZE ÇEVRE DANIŞMA MERKEZİMİZ BÜNYESİNDEKİ KOMİTEMİZ ÜYESİ AKADEMİSYENLER TARAFINDAN ÜCRETSİZ HİZMET VERİLMEKTEDİR.

16 EBSO ÇEVRE DANIŞMA MERKEZİ EBSO ÇEVRE DANIŞMA MERKEZİ * TEHLİKELİ ATIKLAR * ARITMA TESİSLERİ * KANUN VE YÖNETMELİKLER * SU KİRLİLİĞİ * HAVA KİRLİLİĞİ * TOPRAK KİRLİLİĞİ * KİMYASALLAR * İŞGÜVENLİĞİ BAŞLIKLARI ALTINDA SANAYİCİLERİMİZE ÜCRETSİZ BİLGİLENDİRME VE YÖNLENDİRME HİZMETİ VERMEKTEDİR.

17 TÜM BU ÇALIŞMALARIN YANISIRA EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI; 2000 YILINDAN BU YANA ATIK GERİ DÖNÜŞÜM BORSASI ADI ALTINDA TOBB TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN ÇALIŞMA İÇİNDE YER ALMAKTADIR. 2006 YILINDA WEB TABANLI BİR PROGRAM HALİNE GETİRİLMİŞ OLAN ATIK GERİ DÖNÜŞÜM BORSASI, ODAMIZ VE ÜYESİ OLAN DİĞER ODALAR NEZDİNDE FAALİYETLERİNE DEVAM ETMEKTEDİR. ANCAK BORSAYA BEKLENEN YOĞUNLUKTA TALEP BULUNMAMAKTADIR. BUNUN SEBEPLERİ; BORSANIN YETERLİ ŞEKİLDE DUYURULAMAMASI BORSANIN YETERLİ ŞEKİLDE DUYURULAMAMASI ATIK ALIŞVERİŞİNİN HALEN BORSA DIŞINDA ATIK ALIŞVERİŞİNİN HALEN BORSA DIŞINDA YÜRÜTÜLÜYOR OLMASIDIR.

18 TEHLİKELİ ATIKLARI OLAN SANAYİCİMİZ NE YAPMALI ? EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI ÇEVRE DANIŞMA MERKEZİNE MÜRACAAT EDEREK TEHLİKELİ ATIKLARLA İLGİLİ BİLGİLER ALMALI VE BU BİLGİLERLE BİLİNÇLENEREK AŞAĞIDAKİ HUSUSLARI YERİNE GETİRMELİDİR.

19 BİLİNÇLİ SANAYİCİMİZ NE YAPMALI ? * İLK OLARAK ATIĞINI TANIMALI; EVSEL Mİ, TEHLİKELİ Mİ, DEĞİL Mİ * ATIK DÜZEYİNİ EN AZA İNDİRMEYE ÇALIŞMALI (TEKNOLOJİ VE BİLİMİ KULLANARAK, BELKİ HAMMADDESİNİ DEĞİŞTİREREK) * ATIKLARININ ZARARLI ETKİLERİNİ EN AZA İNDİRECEK ATIK YÖNETİMİNİ SAĞLAMALI * ATIĞININ GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAMALI * ÜRETTİĞİ ATIKLARLA İLGİLİ KAYIT TUTMALI * ATIKLARINA UYGUN AMBALAJ VE ETİKETLEME YAPMALI * ATIK BEYAN FORMUNU HER YIL DOLDURARAK BAKANLIĞA GÖNDERMELİ * YUKARIDA BELİRTTİĞİMİZ İŞLEMLERİ YAPTIKTAN SONRA HALA BERTARAF EDİLECEK ATIK VAR İSE BERTARAF ETTİRMELİ VE GEREKİRSE PROFESYONEL YARDIM ALMALI

20 SANAYİCİNİN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUM TEHLİKELİ ATIK BERTARAF TESİSİNİN KURULMASI SÜRECİNDE, GEÇİCİ DEPOLAMA İZNİ OLAN SANAYİCİ, YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYOR. ANCAK, ÇEVREYE DUYARLI SANAYİCİ KENDİNİ AŞAN SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA. 2007 YILINDA FAALİYETE GEÇEN, EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI ÜYESİ PETKİM TEHLİKELİ ATIK BERTARAF TESİSİNİN KAPASİTE YETERSİZLİĞİ… SANAYİCİNİN İZAYDAŞ DIŞINDA TEHLİKELİ ATIĞINI BERTARAF EDEBİLECEĞİ TESİS BULAMAMASI… TÜM BU SORUNLAR KARŞISINDA YOL GÖSTERİLMEMESİ HALİNDE SANAYİCİ NE YAPACAK?

21 ÖNERİMİZ 1. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI(ÇEVRE VE ORMAN İL MD.), 2. VALİLİK, 3. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI VE YEREL YÖNETİMLER, YÖNETİMLER, 4. EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI, 5. BÖLGEMİZDEKİ ÜNİVERSİTELER VE 6. SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN BİRARAYA GELMESİYLE BİR PROJE OLUŞTURULMASI VE SÖZKONUSU KURUMLARIN PROJENİN PAYDAŞLARI OLARAK TAŞIN ALTINA EL KOYMALARIYLA SONUCA VARILMASI TARAFIYIZ. BU KONUDA GELECEK HER PROJEYE KATKI SAĞLAMAYA AÇIĞIZ.

22 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİNİN 25. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR TÜM KURUM, KURULUŞ VE ÇEVRE DOSTLARIMIZA SAYGILAR SUNUYORUM. SAYGILAR SUNUYORUM. MART 2008


"DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ 25. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ İZİSYOM ETKİNLİKLERİ “BÜTÜNLEŞİK TEHLİKELİ ATIK YÖNETİMİ” FARKINDALIK TOPLANTISI HALİT ŞAHİN EGE BÖLGESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları