Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇEVKO ‘nun Sorumlulukları ve Belediyelerle Çalışma Sistemi TAIEX BÖLGESEL EĞİTİM PROGRAMI “Ambalaj Atıkları Yönetimi ve Mevzuat Uygulamaları” 04 Mart 2010.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇEVKO ‘nun Sorumlulukları ve Belediyelerle Çalışma Sistemi TAIEX BÖLGESEL EĞİTİM PROGRAMI “Ambalaj Atıkları Yönetimi ve Mevzuat Uygulamaları” 04 Mart 2010."— Sunum transkripti:

1 ÇEVKO ‘nun Sorumlulukları ve Belediyelerle Çalışma Sistemi TAIEX BÖLGESEL EĞİTİM PROGRAMI “Ambalaj Atıkları Yönetimi ve Mevzuat Uygulamaları” 04 Mart 2010 ESKİŞEHİR

2 ÇEVKO (1991- …) Sanayi sorumluluğunu yerine getirmek üzere önde gelen 14 sanayi kuruluşu tarafından kuruldu (1991). Kar amacı gütmeyen, gönüllülük esasına göre kurulmuş bir vakıf. Amacı: Sanayi, yerel yönetim ve tüketicilerin katılımları ile sürdürülebilir bir ambalaj atığı geri kazanım sisteminin kurulması.

3 Yetkilendirilmiş Kuruluş ÇEVKO Yükümlülüğü olan ekonomik işletmeleri temsil eder, Kar amacı gütmez, Tüm ambalaj cinslerinin geri kazanımı için yetkilendirilmiştir.

4 Yetki Belgesi

5 Yetkilendirilmiş Kuruluş ÇEVKO (2009) Bugün, Yetkilendirilmiş Kuruluş ÇEVKO sistemine dahil piyasaya süren firma sayısı 995 olmuştur. 78 Belediye ile sözleşmeler yapılmıştır ve bu bölgelerde kaynağında ayrı toplama uygulamaları devam etmektedir.

6 Yetkilendirilmiş kuruluşlar kaynağında ayrı toplama sistemine, yükümlü oldukları geri kazanılacak malzeme miktarlarıyla orantılı bir destek mekanizması oluşturmalıdır. Belediye-yetkilendirilmiş kuruluş-lisanslı geri kazanım kuruluşları arasında yönetmeliğe uygun sözleşmeler yapılmalıdır. Yetkilendirilmiş Kuruluş ÇEVKO Yerel Yönetimler Çalışma Esasları

7 Oluşturulan sisteme tüketicinin yüksek oranda katılımının sağlanabilmesi amacıyla yapılacak çalışmalara belediyeler katkıda bulunmalı ve bunun için gerekli tedbirleri almalıdır.

8 Geri Kazanım Modeli Tüketiciler Ticarethaneler Kamu kurum ve kuruluşları Fabrika, tesis ve işletmeler AYRILMIŞ AMBALAJ ATIĞI ÇEVRE ve ORMAN BAKANLIĞI BELEDİYE LİSANSLI TOPLAMA/AYIRMA FİRMASI GERİ DÖNÜŞÜM FİRMASI TÜRLERİNE GÖRE AYRILMIŞ MALZEME MALZEME BEDELİ ÇEVKO (Yetkilendirilmiş Kuruluş) BELGELEN DİRME LİSANS İŞBİRLİĞİ PROTOKOLU EKONOMİK İŞLETME YEŞİL NOKTA BEYAN VERME SORUMLULUK DEVRİ YEŞİL NOKTA BEDELİ BELGELENDİRME YETKİ VERME LİSANS SÖZLEŞME

9 Yetkilendirilmiş Kuruluş Desteği Belediyelerle işbirliği içinde Ambalaj Atıkları Yönetim Planlarını hazırlar. Tanıtım, bilgilendirme ve eğitim malzemelerini (afiş, broşür, eğitim filmi v.b.) sağlar. Geri kazanım araçlarının amacına uygun şekilde giydirilmesini sağlar.

10 Yetkilendirilmiş Kuruluş Desteği Tanıtım ve bilgilendirme ekipleri oluşturur. Başlangıçta toplama torbası ve uygulama boyunca geri kazanım kumbarası temininde destek verir. Belgelendirilmiş malzemenin miktarı ve cinsine göre maddi katkıda bulunur.

11 YK-Belediyeler-Lisanslı Firma Sözleşmeleri – Belediye kaynağında ayrı toplama ve ayırmayı üstlenecek uygun firmayı belirler. – Belediye - yetkilendirilmiş kuruluş – yüklenici firma arasında sözleşme yapılır.

12 Eğitim ve Bilgilendirme Faaliyetleri Tanıtım ve bilgilendirme ekipleri Okul eğitim çalışmaları Eğiticilerin eğitimi Tiyatro Site ve grup toplantıları

13 Tanıtım ve Bilgilendirme Ekibi

14 Okul Eğitim Çalışmaları

15 Okul Eğitim Kitapları

16 Eğiticilerin Eğitimi

17 Eğitim Seti

18 Tiyatro

19 Site ve Grup Toplantıları

20 Mevcut Kaynağında Ayrı Toplama Uygulamaları HALEN 78 BELEDİYE SINIRLARI DAHİLİNDE, 61 TAT LİSANSLI FİRMA İŞBİRLİĞİ İLE UYGULAMALAR DEVAM EDİYOR UYGULAMA KAPSAMINDAKİ KONUT SAYISI 2.172.073 KONUT, NÜFUS 7.336.325 KİŞİ. SADECE KONUT, OKUL, KAMU KURUMU TOPLAMA MİKTARI YAKLAŞIK 151.000 TON

21 Konut Sayısı Gelişimi

22 Nüfus Gelişimi

23 Uygulama Bölgeleri

24 2009 Yılı Kaynağında Ayrı Toplanan Malzeme Kompozisyonu

25 Geri Kazanım Kumbarası 365 ADET TESLİM EDİLDİ.

26 Geri Kazanım Konteyneri 1.740 ADET TESLİM EDİLDİ.

27 İç Mekan Geri Kazanım Kutusu 28.975 ADET TESLİM EDİLDİ.

28 Cam Ambalaj Atığı Kumbarası 572 ADET TESLİM EDİLDİ.

29 Tanıtım ve Bilgilendirme 4.178 KİŞİ/GÜN BİLGİLENDİRME DESTEĞİ VERİLDİ. (700.000 KONUT) (2009)

30 Tanıtım ve Bilgilendirme

31 Bilgilendirme Stickerı

32 Bilgilendirme Broşürü

33 Afiş Uygulaması

34 Toplama Araçları

35

36

37 Billboard Uygulaması

38

39 Raket Pano Uygulaması

40 Teşekkürler… www.cevko.org.tr Ücretsiz Danışma Hattı 0 800 261 64 10


"ÇEVKO ‘nun Sorumlulukları ve Belediyelerle Çalışma Sistemi TAIEX BÖLGESEL EĞİTİM PROGRAMI “Ambalaj Atıkları Yönetimi ve Mevzuat Uygulamaları” 04 Mart 2010." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları