Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PARİS BARIŞ KONFERANSI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PARİS BARIŞ KONFERANSI"— Sunum transkripti:

1 PARİS BARIŞ KONFERANSI
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı PARİS BARIŞ KONFERANSI

2 18 OCAK 1919 PARİS BARIŞ KONFERANSI
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı 18 OCAK 1919 PARİS BARIŞ KONFERANSI Toplanış Sebebi: I.Dünya Savaşı’nda yenilen devletlerin durumunu görüşmek, yapılacak olan barış anlaşmalarının maddelerini belirlemek. Amaç: Osmanlı paylaşımını gözden geçirmek, Osmanlı paylaşımında değişiklikler yapmak. Konferansa, İngiltere, Fransa ve ABD başkanlığında toplam 32 devlet katıldı.

3 PARİS BARIŞ KONFERANSI
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı PARİS BARIŞ KONFERANSI ABD Başkanı Wilson, 8 Ocak 1918’de kendi adı ile bilinen Wilson İlkeleri’ ni yayınladı. Bu 14 maddelik ilkeler, gizli anlaşmaları geçersiz kıldı. Bu ilkelere göre; İtilaf Devletleri yenilenlerden toprak ve tazminat alamayacak. Uluslar kendi kaderlerini kendileri belirleyecek. Milletler Cemiyeti kurulacak.

4 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı
WİLSON İLKELERİ Wilson İlkeleri’ne göre; güçlü devletlerin güçsüz devletleri işgali kabul edilemezdi. İngiltere ve Fransa, bu görüşe çare olarak yeni bir kavram ortaya attılar. « MANDA VE HİMAYE»

5 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı
MANDA VE HİMAYE Mandacılık: Kendini yönetemeyecek olan devletleri belirli bir seviyeye gelene kadar yönetmektir. Mandacılık: Ortadoğu veya Afrika’daki yer altı ve yer üstü kaynaklarını tükenene kadar sömürmektir. Bunu da güçsüz ülkeleri himaye etme yani koruma bahanesiyle yapmaktır.

6 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı
Olay: İngiltere, Paris Barış Konferansı’nda ,İzmir ve çevresinin Yunanistan’a verilmesini istedi. Sebep: İngiltere, sömürgelerine giden yolda (Akdeniz’de) güçlü bir devletin olmasını istemedi. Paris Barış Konferansı’nda İtilaf Devletleri arasında ilk ayrılık başladı. Sonuç: Bu anlaşmazlıklardan dolayı, Osmanlı ile yapılacak olan barış anlaşması ertelendi.

7 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı
15 Mayıs 1919 İzmir’in İşgali Paris Barış Konferansı İtalya ile İtilaf Devletleri arasında ayrılık İtilaf Devletleri tarafından İzmir’de Rumların çoğunluk oluşturduğunun kabulü Yunanistan’ın İzmir’i işgali Amiral Bristol Raporu

8 İstanbul Hükümeti’nin İşgal Karşısındaki Tutumu
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı İstanbul Hükümeti’nin İşgal Karşısındaki Tutumu Hükümet, işgaller karşısında askerlerine geri çekilin çağrısında bulundu.

9 İşgalin İlk Şehidi: HASAN TAHSİN
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı İşgalin İlk Şehidi: HASAN TAHSİN

10 İzmir’in İşgaline İlk Tepkiler
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı İzmir’in İşgaline İlk Tepkiler Halk, gösteriler ve mitinglerle İzmir’in işgalini protesto etti. Fatih’te, Sultanahmet’te mitingler düzenlendi. Protestoların amacı, halkı bilinçlendirmek.

11 SONUÇ T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Paris Barış Konferansı
İtilaf Devletleri arasındaki ilk ayrılık Paris Barış Konferansı’nda başladı. İzmir, artık İtalya’ya değil Yunanistan’a verildi. İzmir, 15 Mayıs 1919’da Yunanlılar tarafından işgal edildi. İlk kurşunu sıkan Hasan Tahsin, şehit edildi. Türk halkı, mitinglerle İzmir’in işgalini protesto etti. Ülkede, yararlı ve zararlı cemiyetler kuruldu.


"PARİS BARIŞ KONFERANSI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları