Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MARMARA ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MARMARA ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ."— Sunum transkripti:

1

2 MARMARA ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ

3 TAŞITLAR VE TRAFİK 2.SINIF HAZIRLAYAN: GÜLİN YILDIZ 9968214

4 HEDEF 1- TAŞITLARI TANIYABİLME. DAVRANIŞLAR: 1- Çevresinde gördüğü taşıtların adlarını söyleme yazma. 2- Kara taşıtlarının adlarını söyleme yazma. 4- Kara taşıtlarının hareket ettikleri yolların kara ve demir yolları olduğunu söyleme yazma. 5- Kara taşıtlarını kullananların meslek adlarının şoför ve makinist olduğunu söyleme yazma. 6- Hava taşıtlarının adlarını söyleme yazma. 8- Hava taşıtlarının hareket ettikleri yolların hava yolları olduğunu söyleme yazma. 9- Hava taşıtlarını kullananların meslek adının pilot olduğunu söyleme yazma. 10- Deniz taşıtlarının adlarını söyleme yazma. 12- Deniz taşıtlarının hareket ettikleri yolların yolu olduğunu söyleme yazma. 13- Deniz taşıtlarını kullananların meslek adının kaptan olduğunu söyleme yazma.

5 HEDEF 2- Taşıtların yararları bilgisi. DAVRANIŞLAR: 1- Taşıtlardan nasıl yararlanacağını söyleme yazma. HEDEF 3- Yolculuklarda uyulacak kuralları kavrayabilme. DAVRANIŞLAR: 1- Taşıtlara inip binerken uyulması gereken kuralları açıklama. 2- Taşıt içerisinde nasıl davranılması gerektiğini açıklama. HEDEF 4- Trafik kurallarını kavrayabilme. DAVRANIŞLAR: 1- Trafik ışıklarının anlamını söyleme yazma. 2- Karşıdan karşıya geçişlerde dikkat edilecek trafik kurallarını söyleme yazma. 3- Yayalarla ilgili trafik levhalarının anlamını söyleme yazma. 4- Karşıya nerelerden geçilmesi gerektiğini söyleme yazma.

6 HEDEF 8- Trafik kurallarına uyabilme. DAVRANIŞLAR: 4- Karşıdan karşıya yaya geçitlerinden geçme. 5- Karşıdan karşıya önce soluna, sonra sağına, tekrar soluna bakıp hızlı adımlarla zikzak çizmeden geçme. 7- Yaya geçitlerinde yayalar için yeşil yanınca karşıya geçme. 8- Yaya geçitlerinde yayalar için kırmızı yanınca karşıya durma. 12- Trafik polisinin işaretlerine uyma. 15- Yollarda oyun oynamama. HEDEF 5- Trafik kazalarından korunmanın yollarını kavrayabilme. DAVRANIŞLAR: 2- Trafik işaret ve levhalarına uyulmadığında neler olabileceğini söyleme. 4- Bisiklet kullanırken nelere dikkat edileceğini açıklama. 5- Paten, kaykay kullanırken nelere dikkat edileceğini söyleme yazma.

7 TAŞITLAR 1.Taşıt Çeşitleri Kara taşıtları Deniz Taşıtları Hava Taşıtları 2.Taşıtların Yararları 3.Taşıt İçinde Davranışlar

8 KARA TAŞITLARI KARA YOLU ÜZERİNDE HAREKET EDER. SÜRÜCÜLERİNE ŞOFÖR DENİR.

9 KARA TAŞITLARINA ÖRNEKLER

10

11

12

13 DEMİRYOLU NDA HAREKET EDEN KARA TAŞITLARI DA BULUNMAKTADIR. DEMİRYOLUNDA HAREKET EDEN TAŞITLARI KULANANLARA MAKİNİST ADI VERİLİR.

14

15

16 DENİZ TAŞITLARI DENİZ VE GÖLLERDE HAREKET EDEN TAŞITLARDIR. BU TAŞITLARI KULLANANLARA KAPTAN DENİR.

17 DENİZ TAŞITLARINA ÖRNEKLER

18

19

20 Hava yolu taşıtlarını kullananlara PİLOT denir. Hava yolunu kullanan taşıtlardır. HAVA TAŞITLARI

21 HAVA TAŞITLARINA ÖRNEKLER

22

23

24 TAŞITLARIN YARARLARI Bize zaman kazandırır. İşlerimizi daha çabuk yapmamıza yardımcı olur. Ağır yüklerimizi taşımamıza yardımcı olur.

25 TAŞIT İÇİNDE DAVRANIŞLAR Boş yerlere doğru ilerlemeliyiz. Yüksek sesle konuşmamalıyız. Yaşlılara ve hamilelere yer vermeliyiz. Taşıtları kirletmemeliyiz. Sürücüyle konuşmamalıyız. Yer varsa oturmalıyız. Yer yoksa iyice tutunmalıyız.

26 TRAFİK TRAFİK KURALLARI  TRAFİK IŞIKLRI VE ANLAMI  KARŞIDAN KARŞIYA GEÇME KURALI TRAFİK KAZALARINDAN KORUNMA TRAFİK İŞARET LEVHALARI

27 TRAFİK KURALLARI Trafik, taşıt ve yayaların kara yolu üzerindeki hareketleridir. Trafik kuralları, can ve mal güvenliğimizi sağlamak amacıyla konulmuştur.

28 YEŞİL KIRMIZI SARI

29 TRAFİK IŞIKLARI VE ANLAMI Trafik ışıkları trafiğin akışını düzenler. Taşıtlarla yayaların kara yolu üzerinde karşılaşacakları kavşak ve geçitlerde trafik ışıkları bulunur. Trafik ışıkları sürücüler için ÜÇ renklidir. Yayalar için ise İKİ renklidir.

30 KIRMIZI IŞIKTA DURULUR.

31 SARI IŞIK HAZIRLAN DEMEKTİR.

32 YEŞİL IŞIKTA GEÇİLİR.

33 KARŞIDAN KARŞIYA GEÇİŞLERDE DİKKAT EDİLECEK KURALLAR Güvenli yerleri seçmeliyiz. En güvenli karşıya geçiş yerleri ALT ve ÜST geçitlerdir. Bunların olmadığı yerde YAYA geçitlerinden geçilmelidir. ALTÜSTYAYA

34 ALT GEÇİT

35 ÜST GEÇİT

36 YAYA GEÇİDİ

37 Yaya geçidinde trafik ışığı varsa yeşil yanmasını beklemeliyiz. Yeşil ışık yanınca karşıya geçmeliyiz, kırmızı ışıkta ise durup beklemeliyiz. Trafik polisi varsa trafik polisinin işaretlerine uymalıyız.

38 KARŞIDAN KARŞIYA GEÇERKEN: BAKMALIYIZ

39 TRAFİK KAZALARINDAN KORUNMA Trafik kurallarına, trafik işaret ve levhalarına uymalıyız. Oyun oynamak için güvenli yerleri seçmeliyiz. En güvenli oyun yerleri çocuk parkları ve bahçelerdir. Taşıt içinde emniyet kemerlerimizi takmalıyız. Çocuklar, bisiklet, paten, kaykay gibi araçları çok severler. Bu araçlara özel ayrılmış alanlarda binmeliyiz.

40 TRAFİK İŞARET LEVHALARI YAYA GİREMEZ BİSİKLET GİREMEZ IŞIKLI İŞARET DEMİR YOLU DUR İŞARETİ OKUL GEÇİDİ

41

42 RESİMDEKİ TAŞIT AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİDİR? A) TRAKTÖRA) B) TRENB) C) METROC) A) VAPURA) B) KAYIKB) C) GEMİC)

43 DEMİRYOLUNDA HAREKET EDEN TAŞITLARI KULLANANLARA NE AD VERİLİR? A A KAPTAN BB MAKİNİST CC ŞOFÖR AŞAĞIDAKİ RESİMDEKİ TAŞIT HANGİ TÜR TAŞITTIR? AA KARA BB DENİZ CC HAVA

44 KARŞIDAN KARŞIYA GEÇERKEN NE YAPMALIYIZ? A A ÖNCE SAĞA SONRA SOLA BB ÖNCE SOLA SONRA SAĞA TEKRAR SOLA C C ÖNCE SOLA SONRA SAĞA HANGİ RENK TRAFİK IŞIĞI HAZIRLAN DEMEKTİR? A A KIRMIZI BB SARI C C YEŞİL

45 KONUMUZ BURADA SONA ERMİŞ BULUNMAKTADIR. DERSİMİZİN ZEVKLİ GEÇTİĞİNİ UMUYORUM. TEŞEKKÜRLER Bende Piglet. Peki arkadaşlar sizde öğrendiniz mi ? Ben tüm taşıtları ve trafik kurallarını öğrendim. Ya sen Pooh?

46

47


"MARMARA ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK EĞİTİM FAKÜLTESİ SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları