Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Taşıtlar Ve Trafik Hazırlayan: Nazmi Nizamoğlu Çevremizde yük ve yolcu taşıyan araçlara denir. Taşıtlar olmasaydı bir yerden başka bir yere kolayca gidemezdik.Eşyalarımızı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Taşıtlar Ve Trafik Hazırlayan: Nazmi Nizamoğlu Çevremizde yük ve yolcu taşıyan araçlara denir. Taşıtlar olmasaydı bir yerden başka bir yere kolayca gidemezdik.Eşyalarımızı."— Sunum transkripti:

1

2 Taşıtlar Ve Trafik Hazırlayan: Nazmi Nizamoğlu

3 Çevremizde yük ve yolcu taşıyan araçlara denir. Taşıtlar olmasaydı bir yerden başka bir yere kolayca gidemezdik.Eşyalarımızı taşıyamazdık. Taşıtlar

4 Köyler traktör ve hayvanla çekilen taşıtlarda kullanılmaktadır. At. Eşek. Katır. Deve. Bunlardan binek hayvanı. olarakta yararlanılmaktadır.

5 Taşıtlar Taşıtlar 3’e ayrılır –Kara taşıtları –Hava taşıtları –Deniz taşıtları

6 Kara Taşıtları Kara taşıtları hem şehirler arası yollarda çalışır. Şehirler arasında çalışan taşıtlar yolcularını belirli yerlerde bindirir veya indirir.Bu yerlere terminal veya oto gar denir. Motorlu kara taşıtlarını kullanan kimselere sürücü ( şoför) denir.

7 Kara Taşıtları Kara taşıtları 2’ ye ayrılır –Motorlu kara taşıtları –Motorsuz kara taşıtları

8 Motorlu kara taşıtları Otobüs Otomobil Kamyon Minibüs Traktör Motosiklet

9 Motorsuz kara taşıtları Bisiklet Kağnı At arabası

10 Demiryolu Taşıtları Özel yapılan demir rayların üzerinde hareket eden taşıtlardır. Bu araçları kullanan kimselere. MAKİNİST denir. Bunlar: –Metro. –Tren. –Tramvay. –Traleybüs.

11 Deniz Taşıtları Bu taşıtlar deniz yollarında hareket eder. Deniz taşıtları yük ve yolcularını indirip bindirdikleri yerlere LİMAN denir. Deniz taşıtlarını kullanan kimselere KAPTAN denir.

12 Deniz taşıtları Şilep Tanker Deniz otobüsü Araba vapuru Sal Bot Sandal Yat

13 Hava Taşıtları Hava taşıtlarının hareket ettikleri yollara hava yolları denir. Hava taşıtlarını kullanan kimselere PİLOT denir.

14 Hava Taşıtları Uçak Helikopter Planör Balon

15 Taşıtlarla Yolculuk Toplu taşım taşıtlarına biniş kapısından sıra ile binmeliyiz. Hastalara, yaşlılara, çocuklu kadınlara öncelik vermeliyiz.

16 Taşıt İçindeki Davranışlarmız Uygar bir insan olarak çevremdeki yolcuları rahatsız etmem. Görgü kurallarına uyarım. Yüksek sesle konuşmam. Sakatlara, yaşlılara, çocuklu bayanlara yer veririm. Saygılı ve nazik davranırım.

17 Trafik Taşıt ve yayaların kara yolu üzerindeki hareket ve davranışlarıdır.

18 Trafik Kuralı Taşıtların ve yayaların nasıl hareket edecekleri bazı kurallara bağlanmıştır. Buna TRAFİK KURALLARI denir.

19 Trafik Işıkları Kırmızı ışık : –Dur anlamındadır. Sarı ışık : –Dikkatli ol. Anlamındadır. Yeşil ışık : –Geç anlamındadır. Trafik ışıklarının olmadığı yerde trafik polisinin uyarılarına uyulmalıdır.

20 Trafik Kuralları Daima yaya kaldırımından ve kaldırımın sağından yürümeliyiz.

21 Trafik Kuralları Yaya kaldırımının olmadığı yerlerde yolun sol tarafından yürümeliyiz.

22 Trafik Kuralları Trafik polisi ve trafik ışıklarının olmadığı yerlerde: –Karşıdan karşıya geçerken dikkatli olmalıyız. –Yolun önce soluna, sonra sağına, tekrar sol tarafa bakmalıyız.Taşıt gelmiyorsa hızlı adımlarla zik zak çizmeden geçmeliyiz.


"Taşıtlar Ve Trafik Hazırlayan: Nazmi Nizamoğlu Çevremizde yük ve yolcu taşıyan araçlara denir. Taşıtlar olmasaydı bir yerden başka bir yere kolayca gidemezdik.Eşyalarımızı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları