Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 ZEKA: Problem çözme, öğrenme ve soyut düşünme yeteneği. Doğuştan gelen bir zihinsel üstünlüktür. ZEKA TESTLERİ: Binet testi: zeka bölümü (IQ): zeka yaşı/takvim.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " ZEKA: Problem çözme, öğrenme ve soyut düşünme yeteneği. Doğuştan gelen bir zihinsel üstünlüktür. ZEKA TESTLERİ: Binet testi: zeka bölümü (IQ): zeka yaşı/takvim."— Sunum transkripti:

1  ZEKA: Problem çözme, öğrenme ve soyut düşünme yeteneği. Doğuştan gelen bir zihinsel üstünlüktür. ZEKA TESTLERİ: Binet testi: zeka bölümü (IQ): zeka yaşı/takvim yaşıX100 Wechsler Testleri: (Wısc-r)

2  Aşağıdaki alanlarda kalıcı yeti kaybı olması gerekir; BİLİŞSEL FONKSİYONLAR UYUM FONKSİYONLARI

3  KONUŞMADA YAŞA UYGUN VE BEKLENEN STANDARTLARIN YAKALANAMAMASI  ÖZ BAKIM  EV YAŞAMI  SOSYAL-KİŞİLERARASI İLİŞKİLER  KENDİNE YETME  AKADEMİK BECERİLER  İŞ HAYATI  BOŞ VAKTİ DEĞERLENDİRME  SAĞLIK ve GÜVENLİK

4  Doğum öncesi (genetik nedenler, sendromlar, anne karnında oluşan hastalıklar)  Doğum eylemi sırasında doğum travması  Doğum sonrası (enfeksiyon, travma, zehirlenmeler)

5  SINIRDA ZEKA (DONUK ZEKA, BORDERLİNE ZEKA): IQ:70------90

6 DÜZEY IQ BÖLÜMÜ % HAFİF 55------- 70 85 ORTA 35--------55 10 AĞIR 20----- ---35 3-4 ÇOK AĞIR 20 altı 1-2

7  Duyma ve işitme sorunları  Dikkat eksikliği bozukluğu  Öğrenme bozukluğu  Otizm ve diğer yaygın gelişimsel bozukluklar

8  EĞİTİM  PSİKOTERAPİ (davranış düzenleme)  AİLE DANIŞMANLIĞI  İLAÇ

9  TEDAVİNİN TEMEL AMACI, KİŞİ VE AİLESİNİN YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMAKTIR.  ZEKA GERİLİĞİNİN İLAÇLA TEDAVİSİ YOKTUR. ANCAK İLAÇLAR KOMORBİD (birlikte görülen) BOZUKLUKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR.


" ZEKA: Problem çözme, öğrenme ve soyut düşünme yeteneği. Doğuştan gelen bir zihinsel üstünlüktür. ZEKA TESTLERİ: Binet testi: zeka bölümü (IQ): zeka yaşı/takvim." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları