Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KESİRLERLE ÇARPMA İŞLEMİ. Kesrin Kesri Bir bütünün ¼ ’ i nin ½ i kaçtır? ¼ ½ 1/8 Peki bunu kısa yoldan nasıl bulabiliriz… B İ LG İ Bir kesirin diğer bir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KESİRLERLE ÇARPMA İŞLEMİ. Kesrin Kesri Bir bütünün ¼ ’ i nin ½ i kaçtır? ¼ ½ 1/8 Peki bunu kısa yoldan nasıl bulabiliriz… B İ LG İ Bir kesirin diğer bir."— Sunum transkripti:

1 KESİRLERLE ÇARPMA İŞLEMİ

2 Kesrin Kesri Bir bütünün ¼ ’ i nin ½ i kaçtır? ¼ ½ 1/8 Peki bunu kısa yoldan nasıl bulabiliriz… B İ LG İ Bir kesirin diğer bir kesir kadarını bulma işlemi ile iki kesrin çarpma işlemi aynıdır.İki kesir çarpılırken paylar ve paydalar kendi arsında çarpılır.

3 Bir bütünün 1/3 ’ i nin 2/5 sini modelle gösterip sonucunu bulalım? Ö r N e K 1

4 Ö r N e K 2 Bir pastanın ¾ ’ünü 2 arkadaş eşit olarak paylaşıyor. Her bir arkadaşa bütün pastanın kaçta kaçı düşer?

5 KESİRLERLE TOPLAMA İŞLEMİ Aşağıdaki toplama işlemini modelleyerek yapalım. Bu iki kesri bu şartlarda toplayamayız Çünkü toplanacak parçaların büyüklükleri eşit değil.Bu nedenle bu parçları eşit hale getirmemiz gerekmekte nasıl mı? Birinci kesir 2 parçaya bölünmüş.ikinci kesir 8 parçaya bölünmüş.Birinci kesri 4 ile genişleterek 8 parçaya bölünmüş şekle yani kesir birimleri eşit şekle dönüştürebilir ve kesirleri toplayabiliriz. Ö r N e K 1

6 B İ LG İ Kesirlerle toplama ve ç›karma işlemleri yapılırken kesirlerin birimlerinin aynı olması gerekir. Eğer kesirlerin birimleri farklı ise kesirler genişletilerek kesir birimleri eşitlenir.

7 Ö r N e K 6


"KESİRLERLE ÇARPMA İŞLEMİ. Kesrin Kesri Bir bütünün ¼ ’ i nin ½ i kaçtır? ¼ ½ 1/8 Peki bunu kısa yoldan nasıl bulabiliriz… B İ LG İ Bir kesirin diğer bir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları