Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİR BASİT KESRİ SAYI DOĞRUSUNDA GÖSTERİRKEN ÖÖnce bir sayı doğrusu çizeriz.  Basit kesir 0 ile 1 arasında olacağından, sayı doğrusuna 0 ve 1 sayılarını.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİR BASİT KESRİ SAYI DOĞRUSUNDA GÖSTERİRKEN ÖÖnce bir sayı doğrusu çizeriz.  Basit kesir 0 ile 1 arasında olacağından, sayı doğrusuna 0 ve 1 sayılarını."— Sunum transkripti:

1

2 BİR BASİT KESRİ SAYI DOĞRUSUNDA GÖSTERİRKEN ÖÖnce bir sayı doğrusu çizeriz.  Basit kesir 0 ile 1 arasında olacağından, sayı doğrusuna 0 ve 1 sayılarını yerleştiririz. 0 1

3 VV erilen basit kesrin paydası kaç ise 0 ve 1 arasını o kadar eşit parçalara ayırırız. KKesrin pay sayısı kaç ise 0 ‘dan sağa doğru o bölünen noktaların üzerinde istenilen kesrin yeri belirlenir.

4 0 ve 1 arası dört eş parçaya bölündü. kesri 1. çizgidir ÖRNEK-1 Kesrini sayı doğrusunda gösterelim. 0 1

5 ÖRNEK-2 A= kesrini sayı doğrusunda gösterelim 0 A 1 0 ve 1 arası altı eş parçaya bölündü.

6 CEVAP:0 ile 1 arası 3 eş parçaya bölündüğü için kesrin paydası 3’tür.A sıfırdan sağa doğru 2. noktadır.Payı 2 olur.Bu kesir A= olur ÖRNEK-3 Sayı doğrusunda gösterilen A noktası hangi basit kesre karşı gelir?

7 ÖRNEK-4 Sayı doğrusunda gösterilen A ve B noktaları hangi kesre karşılık gelir? 0 A B 1

8 HAZIRLAYAN TAŞKIN YAKIŞAN 3/A SINIFI ÖĞRETMENİ


"BİR BASİT KESRİ SAYI DOĞRUSUNDA GÖSTERİRKEN ÖÖnce bir sayı doğrusu çizeriz.  Basit kesir 0 ile 1 arasında olacağından, sayı doğrusuna 0 ve 1 sayılarını." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları