Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PAYDALARI; 2, 4, 3 VE 6 OLAN BASİT KESİRLERLE ÇIKARMA İŞLEMİ GERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PAYDALARI; 2, 4, 3 VE 6 OLAN BASİT KESİRLERLE ÇIKARMA İŞLEMİ GERİ."— Sunum transkripti:

1 PAYDALARI; 2, 4, 3 VE 6 OLAN BASİT KESİRLERLE ÇIKARMA İŞLEMİ GERİ

2 Ekmeğin tamamı Yenen kısım kalan kısım = = Eksilen çıkanfark - Arif, bir ekmeğin ’sini yedi. Geriye kalan ekmek bütün ekmeğin kaçta kaçıdır? Paydaları eşit olan kesirlerde çıkarma işlemi yaparken, Paylar çıkarılır, paya yazılır. Ortak paydalardan biri paydaya yazılır.

3 Pizzanın tamamı yenen parçası pizzanın kalan parçası = = - Eksilen çıkan fark Özge, pişirdiği pizzanın ’ünü yedi. Geriye pizzanın kaçta kaçı kaldı?

4 Bir kutu şekerin ’ü satıldı. Geriye şekerin kaçta kaçı kaldı? Şekerin tamam - satılan = kalan =

5 Bütün pasta masaya konan pasta - - Yenen pasta = üç parçadan kalan pasta Murat'ın annesi, bir pastayı 4 eş parçaya böldü. Pastanın 3 eş parçasını masaya koydu. 3 eş parçadan 2’sini Murat ile kardeşi yedi. Masaya konan pastanın kaçta kaçı kaldı? 4 2

6 Eşit paydalı bileşik kesirlerde çıkarma işlemi yapılırken;  1. kesrin payından 2. kesrin payı çıkarılır. Fark pay olarak yazılır.  Ortak paydalardan biri, farkın paydasına yazılır. Eşit Paydalı Bileşik Kesirlerde Çıkarma İşlemi

7 - = ? Eşit paydalı bileşik kesirlerde çıkarma işlemi yapılırken;  1. kesrin payından 2. kesrin payı çıkarılır.  Fark pay olarak yazılır.  Ortak paydalardan biri, farkın paydasına yazılır. - = =

8 Eşit Paydalı Tam Sayılı Kesirlerle Çıkarma İşlemi

9 Yolun tamamıyürünen Kalan Gökhan, saatlik yolun saatlik bölümünü yürüdü. Gökhan kaç saat daha yürümelidir? -

10 Eşit paydalı tam sayılı kesirlerle çıkarma işlemi yapılırken;  1. kesrin tam sayısından 2. kesrin tam sayısı çıkarılır. Fark, kalanın tam sayısına yazılır.  Sonra 1. kesrin payından 2. kesrin payı çıkarılır. Fark, kalanın payı olarak yazılır.  Ortak payda farkın paydasına aynen yazılır.

11 Kesirlerin Çıkarma İşleminde Verilmeyen Terimi Bulma Aşağıdaki çıkarma işleminde verilmeyen kesir nedir? - = Eksilençıkanfark Farkın paydasıyla eksilenin paydası aynı olduğundan ortak payda 15 tir. 10-? = 7 (10 dan hangi sayıyı çıkarırsak 7 olur?) 10 - 3 = 7 3 Pay Kesir olur 15 ortak payda *) Farkın paydasıyla eksilenin paydası aynı mıdır? *) Çıkanın paydası kaç olur? *) 10 dan hangi sayıyı çıkarırsak 7 olur?

12 Paydalarından Biri Diğerinin Katı Olan Kesirlerle Çıkarma İşlemi

13 (5) - = = *) Kesirlerin paydaları eşit mi? *) Paydası büyük olan kesrin paydası, paydası küçük olan kesrin paydasının katı mıdır? *) 15, 3 ün katı mıdır? *)3 ü hangi sayı ile çarparsak 15 eder? Bir usta ile çırağı, bir günde bir işin ’ini yapmışlardır. Usta bir günde işin ’ünü yaptığına göre, çırak, bir günde işin kaçta kaçını yapar?

14 Paydaları biri diğerinin katı olan kesirlerle çıkarma işleminde;  Önce paydalar eşitlenir. Büyük payda ortak payda olacak şekilde diğer kesir genişletilir. Genişletilen sayıyla hem pay hem de payda çarpılır.  Sonra kesirlerde çıkarma işlemi yapılır.

15  Paydalarından biri diğerinin aynı veya katı olmayan kesirlerle çıkarma işlemi yapılırken;  Her kesir sayısı diğer kesrin paydası ile genişletilir. Böylece paydalar eşitlenmiş olur.  Sonra, paydaları eşit kesirlerde çıkarma işlemi yapılır. Paydalarından Biri Diğerinin Aynı Veya Katı Olmayan Kesirlerle Çıkarma İşlemi

16 - = - = - = = (3)(5) ÖRNEK: Her kesir sayısı diğer kesrin paydası ile genişletilir. Böylece paydalar eşitlenmiş olur. Sonra, paydaları eşit kesirlerde çıkarma işlemi yapılır.

17 Bir Doğal Sayıdan Kesir Sayısını Çıkarma Tam sayı, kesir sayısının paydasına uygun kesir sayısına dönüştürülür. biçiminde yazılır.


"PAYDALARI; 2, 4, 3 VE 6 OLAN BASİT KESİRLERLE ÇIKARMA İŞLEMİ GERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları