Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

4. SINIF HAZIRLAYAN: NAZAN AKDAĞ. KAZANIMLAR: 1-Payı ve paydası en çok iki basamaklı doğal sayı olan kesirleri, kesrin birimlerinden elde ederek isimlendirir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "4. SINIF HAZIRLAYAN: NAZAN AKDAĞ. KAZANIMLAR: 1-Payı ve paydası en çok iki basamaklı doğal sayı olan kesirleri, kesrin birimlerinden elde ederek isimlendirir."— Sunum transkripti:

1 4. SINIF HAZIRLAYAN: NAZAN AKDAĞ

2 KAZANIMLAR: 1-Payı ve paydası en çok iki basamaklı doğal sayı olan kesirleri, kesrin birimlerinden elde ederek isimlendirir. 2-Payı ve paydası en çok iki basamaklı doğal sayı olan kesirleri, sayı doğrusunda gösterir.

3 Bütün 2 eş parçaya bölünmüş,1 parçası alınmış.

4 1212 Bu parçalardan 1 tanesi alınmış. Bir bütün 2 eşit parçaya bölünmüş. Şimdi bunu kesir sayısı olarak gösterelim.

5 1212 KESİR ÇİZGİSİ: Pay ve paydayı ayıran çizgidir. PAYDA:Bir bütünün kaç eş parçaya bölündüğünü gösterir.. Bir kesir sayısında; PAY:Bölünen parçalardan kaç tanesinin alındığını gösterir.

6 Bir bütünün eş parçalara bölünmesi sonucunda bu eş parçaların birini ya da birkaçını anlatan sayılara KESİR SAYISI denir. BÜTÜN BÜTÜNÜN 2 PARÇASINI GÖSTEREN KESİR SAYISI 2 5

7 UYARI: Bir bütün eş parçalara ayrılmamış ise boyalı bölgeler kesinlikle kesir sayıları ile gösterilemez. Aşağıdaki örnek şekilleri inceleyelim. Aşağıdaki şekilleri eş parçalara ayrıldığı için kesir sayısı olarak gösterebiliriz.

8 BİRİM KESİR: Bir bütünün eş parçalarından sadece birini gösteren kesirlere birim kesir denir. Yani payı 1 olan kesirlerdir. ÖRNEKLER (Pay ve paydalarını karşılaştırınız)

9 BİRİM KESRİ 4 eş parçaya bölünmüş bu şekilde her bir parça BİRİM KESRİ gösterir.

10 5 2 YUKARDAN AŞAĞIYA DOĞRU OKUMA 2 BÖLÜ 5 AŞAĞIDAN YUKARIYA DOĞRU OKUMA 5’ TE 2 KESİRLERİN OKUNUŞU Kesir sayılarını iki şekilde okuyabiliriz: Yukarıdan aşağıya doğru; Aşağıdan yukarıya doğru.

11

12 KESİRLERİN ÇEŞİTLERİ 1- BASİT KESİRLER 2- BİLEŞİK KESİRLER 3- TAM SAYILI KESİRLER

13 1-BASİT KESİRLER Payı paydasından küçük olan kesirlere basit kesirler denir. Basit kesirler, bir bütünden küçük bir sayıyı ifade eder. ÖRNEK Kesrin ifade ettiği şekli inceleyiniz. 3 4

14 ÖRNEKLER (Pay ve paydalarını inceleyelim.)

15 2-BİLEŞİK KESİRLER Payı paydasından büyük ya da payı paydasına eşit olan kesirlere bileşik kesirler denir. Bileşik kesirler; bir bütünden büyük ya da bir bütüne eşit bir sayıyı ifade eder. ÖRNEKLER (Pay ve paydalarını inceleyelim.)

16  Payı Paydasına Eşit Olan Kesirler: Bu kesirler daima bir bütünü gösterirler. Kesir sayısını ifade ettiği şekli inceleyelim. 5

17 ÖRNEKLER (Pay ve paydaları eşittir.)

18  Payı Paydasından Büyük Olan Kesirler: Bu kesirler daima bir bütünden daha büyüğü ifade ederler. 7 4 ÖRNEK (Kesir sayısının ifade ettiği şekli inceleyelim.)

19 ÖRNEKLER (Pay paydadan büyüktür.)

20 Aşağıdaki şeklin karşılığı olan kesir sayısını yazınız. 4 Boyanmış eş parçalar pay olarak yazılır. 11 Pay, paydadan büyük olduğu için bu sayı, bileşik kesir sayısıdır. Burada 3 bütün şekil var.Her biri 4 eş parçaya ayrılmış,onun için payda 4’ tür.

21 3-TAM SAYILI KESİRLER Bir bileşik kesrin içindeki bütün, kesrin önüne yazılıyorsa bu tip kesirlere tam sayılı kesir denir. ÖRNEK (Kesir sayısının ifade ettiği şekli inceleyiniz

22 Panoda yanan ışık sayısını tam sayılı kesir olarak ifade ediniz. 3 panonun tamamı yanmaktadır.Bu 3 kesrin tam kısmına yazılır. 3 Dördüncü pano 2 eş parçaya bölünmüş,1’i yanmaktadır.2 payda iken,1 paydır tam 1 bölü 2 veya 3 tam 2’de 1 diye okunur.

23 01 Kesir Sayılarını Sayı Doğrusunda Gösterelim: 0 ile 1 arasındaki büyüklük, 1 bütündür. Bu bütünü eşit parçalara böldüğümüzde her parça,bir kesir sayısını gösterir. 2 Şimdi; 1 bütünü 4 eşit parçaya bölelim.

24 012 Bir bütün 4 eşit parçaya bölünmüş. İçinden 1 eşit parçası alınmış Çeyrek

25 012 Bir bütün 4 eşit parçaya bölünmüş. İçinden 2 eşit parçası alınmış Yarım

26 012 Bir bütün 4 eşit parçaya bölünmüş. İçinden 3 eşit parçası alınmış

27 012 Bir bütün 4 eşit parçaya bölünmüş. 4 eşit parçası da alınmış Bütün

28 Kesir sayısını,kesir kartları ile eşleştirerek sayı doğrusunda gösterelim.


"4. SINIF HAZIRLAYAN: NAZAN AKDAĞ. KAZANIMLAR: 1-Payı ve paydası en çok iki basamaklı doğal sayı olan kesirleri, kesrin birimlerinden elde ederek isimlendirir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları