Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YILLIK ANTRENMAN PLANLAMASI HAZIRLIK DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) HAZIRLIK DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) a)Genel hazırlık dönemi a)Genel hazırlık dönemi b)Özel hazırlık dönemi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YILLIK ANTRENMAN PLANLAMASI HAZIRLIK DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) HAZIRLIK DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) a)Genel hazırlık dönemi a)Genel hazırlık dönemi b)Özel hazırlık dönemi."— Sunum transkripti:

1 YILLIK ANTRENMAN PLANLAMASI HAZIRLIK DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) HAZIRLIK DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) a)Genel hazırlık dönemi a)Genel hazırlık dönemi b)Özel hazırlık dönemi b)Özel hazırlık dönemi MÜSABAKA DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) MÜSABAKA DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) a)I.Müsabaka Dönemi a)I.Müsabaka Dönemi b)II.Müsabaka Dönemi b)II.Müsabaka Dönemi GEÇİŞ DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) GEÇİŞ DÖNEMİ(MAKROSİKLUS)

2 PLANLAMADA ETKİLİ FAKTÖRLER Sporcu,antrenör ve takımın hedefleri Sporcu,antrenör ve takımın hedefleri Yarışma sayısı ve yarışma takviminin uzunluğu Yarışma sayısı ve yarışma takviminin uzunluğu Sporcunun gelişme durumu Sporcunun gelişme durumu

3 MAKROSİKLUSLAR MAKROSİKLUSLAR MESOSİKLUSLARDAN OLUŞURLAR: MESOSİKLUSLARDAN OLUŞURLAR: 2-5 hafta olarak planlanan bu bölümler 2-5 hafta olarak planlanan bu bölümler Antrenörün gitikçe artan yüksek yüklenme dönemleri ve yenilenmeyi kolaylaştıran antrenmanların azaltıldığı dönemleri uygun bir şekilde ayarlamasını sağlar. Antrenörün gitikçe artan yüksek yüklenme dönemleri ve yenilenmeyi kolaylaştıran antrenmanların azaltıldığı dönemleri uygun bir şekilde ayarlamasını sağlar. MİKROSİKLUS:Haftalık antrenman dönemi MİKROSİKLUS:Haftalık antrenman dönemi

4

5

6

7

8 GENEL YÜKLENME İLKELERİ GENEL YÜKLENME İLKELERİ Bireysel yüklenme Bireysel yüklenme Yıl boyunca yüklenme Yıl boyunca yüklenme Ritmik–Dalgasal yüklenme Ritmik–Dalgasal yüklenme Sınırsal yüklenme Sınırsal yüklenme

9 FUTBOLDA KONDİSYON FUTBOLDA KONDİSYON Futbolda performansı etkileyen faktörleri ortaya çıkar ve karşılaştır.Bu faktörlerden öncelikli olanları belirle. Futbolda performansı etkileyen faktörleri ortaya çıkar ve karşılaştır.Bu faktörlerden öncelikli olanları belirle. Sporcunun fiziksel gerekliliklerini temel al,özel fiziksel uygunluk faktörlerine karar ver.Öncelikli özellik nedir. Sporcunun fiziksel gerekliliklerini temel al,özel fiziksel uygunluk faktörlerine karar ver.Öncelikli özellik nedir. Fiziksel uygunluk özelliklerinin her biri için sporcunun durumunu değerlendir. Fiziksel uygunluk özelliklerinin her biri için sporcunun durumunu değerlendir.

10 FUTBOLDA KONDİSYON(2) FUTBOLDA KONDİSYON(2) Her bir fiziksel uygunluk özelliği için gerekli olan uygunluğun seviyesini kararlaştırın. Her bir fiziksel uygunluk özelliği için gerekli olan uygunluğun seviyesini kararlaştırın. Yarışma için yıllık antrenman programını Yarışma için yıllık antrenman programını genel ve özel hazırlık olarak periodlayın. genel ve özel hazırlık olarak periodlayın. Her mikrosiklus için aşırı yüklenmenin tipine karar verin: Her mikrosiklus için aşırı yüklenmenin tipine karar verin: a)Kişisel gerekliliklere karar ver. a)Kişisel gerekliliklere karar ver. b)Uygun uyaranı seç. b)Uygun uyaranı seç. c)Yeterli dinlenme,ısınma ve soğumayı hatırla. c)Yeterli dinlenme,ısınma ve soğumayı hatırla.

11 FUTBOLDA KONDİSYON(3) FUTBOLDA KONDİSYON(3) Gelecek mikrosiklustaki gelişmeye(Yükte) Gelecek mikrosiklustaki gelişmeye(Yükte) ve mesosiklustaki yüklenmesiz döneme karar ver. ve mesosiklustaki yüklenmesiz döneme karar ver. a)Birden fazla fiziksel uygunluk özelliği antrene edilecekse,birbirine olan etkilerin farkında ol(Karşılıklı etkileşim prensibi). a)Birden fazla fiziksel uygunluk özelliği antrene edilecekse,birbirine olan etkilerin farkında ol(Karşılıklı etkileşim prensibi). b)Yüklenmesiz dönemlerin sürantrenmandan kaçınmada kritik rol oynadığını hatırla. b)Yüklenmesiz dönemlerin sürantrenmandan kaçınmada kritik rol oynadığını hatırla.

12 FUTBOLDA KONDİSYON(4) FUTBOLDA KONDİSYON(4) Her mesosiklustan sonra,çalışılan özelliklerin saptanması ve değerlendirilmesi önemlidir. Her mesosiklustan sonra,çalışılan özelliklerin saptanması ve değerlendirilmesi önemlidir. Antrenman amaçları bir özellikten diğerine Antrenman amaçları bir özellikten diğerine yöneldiğinde,daha önce sağlanan etkilerin korunması gerektiğini hatırla. yöneldiğinde,daha önce sağlanan etkilerin korunması gerektiğini hatırla.

13 FUTBOLDA KONDİSYON(5) FUTBOLDA KONDİSYON(5) Yarışma yaklaştığında antrenman volümünde azalma yapılması gerektiğini hatırla. Yarışma yaklaştığında antrenman volümünde azalma yapılması gerektiğini hatırla. Bu prensipleri rehabilitasyonda,antrenörlük sanatında ve kendi becerilerini geliştirmede kullan. Bu prensipleri rehabilitasyonda,antrenörlük sanatında ve kendi becerilerini geliştirmede kullan.


"YILLIK ANTRENMAN PLANLAMASI HAZIRLIK DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) HAZIRLIK DÖNEMİ(MAKROSİKLUS) a)Genel hazırlık dönemi a)Genel hazırlık dönemi b)Özel hazırlık dönemi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları