Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AMERİKA. AMERİKA Amerika Birleşik Devletleri, kısaca ABD, Kuzey Amerika kıtasında yer alan, 50 eyaletten oluşan federal bir devlet. ABD Anayurdunun komşuları,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AMERİKA. AMERİKA Amerika Birleşik Devletleri, kısaca ABD, Kuzey Amerika kıtasında yer alan, 50 eyaletten oluşan federal bir devlet. ABD Anayurdunun komşuları,"— Sunum transkripti:

1 AMERİKA

2 AMERİKA Amerika Birleşik Devletleri, kısaca ABD, Kuzey Amerika kıtasında yer alan, 50 eyaletten oluşan federal bir devlet. ABD Anayurdunun komşuları, kuzeyde Kanada ve güneyde Meksika'dır. Resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776'dır. Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusu'ndan batıda Büyük Okyanus'a kadar 4.500 km genişliğindedir. Amerika Birleşik Devletleri, kısaca ABD, Kuzey Amerika kıtasında yer alan, 50 eyaletten oluşan federal bir devlet. ABD Anayurdunun komşuları, kuzeyde Kanada ve güneyde Meksika'dır. Resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776'dır. Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusu'ndan batıda Büyük Okyanus'a kadar 4.500 km genişliğindedir.

3 AMERİKA Alaska ve Hawai'yi de içine alan Amerika Birleşik Devletleri'nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Alaska, Kanada'nın kuzeybatısındadır. Hawai ise, Büyük Okyanus'ta olup, kıta üzerindeki Amerika Birleşik Devletleri'nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Alaska 50 eyaletin içinde yüzölçümü en fazla olanıdır. Ülkenin güney tarafında bulunan Teksas ikinci gelmektedir. Alaska ve Hawai'yi de içine alan Amerika Birleşik Devletleri'nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Alaska, Kanada'nın kuzeybatısındadır. Hawai ise, Büyük Okyanus'ta olup, kıta üzerindeki Amerika Birleşik Devletleri'nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Alaska 50 eyaletin içinde yüzölçümü en fazla olanıdır. Ülkenin güney tarafında bulunan Teksas ikinci gelmektedir.

4 İSİM KÖKENİ Amerika isminin kökeni ile ilgili birkaç teori vardır: Amerika isminin kökeni ile ilgili birkaç teori vardır: Bunlardan çok kabul göreni, İtalyan kaşif Amerigo Vespucci'nin adından geldiğine dair olanıdır. Bunlardan çok kabul göreni, İtalyan kaşif Amerigo Vespucci'nin adından geldiğine dair olanıdır.Amerigo VespucciAmerigo Vespucci İkinci bir teori kıtaya ayak basan ilk Batı Avrupalı olan John Cabot'nun finansörü Richard Amerike'nin adından türetildiğidir. İkinci bir teori kıtaya ayak basan ilk Batı Avrupalı olan John Cabot'nun finansörü Richard Amerike'nin adından türetildiğidir.John CabotJohn Cabot Bir başka teori de bu adın Nikaragua'daki "Amerrique" bölgesinin adından geldiğidir. Bir başka teori de bu adın Nikaragua'daki "Amerrique" bölgesinin adından geldiğidir.Nikaragua

5 İKLİMİ Amerika Birleşik Devletleri'nde çok değişik iklimler görülür. Doğu ve batı kıyılarındaki sıradağlar, okyanusların iç kısımların iklimine tesir etmesini önlediklerinden, bu kıyı şeritleri hariç bütün ülkede kara iklimi hakimdir. Batı taraflarında ise yağış daha azdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde çok değişik iklimler görülür. Doğu ve batı kıyılarındaki sıradağlar, okyanusların iç kısımların iklimine tesir etmesini önlediklerinden, bu kıyı şeritleri hariç bütün ülkede kara iklimi hakimdir. Batı taraflarında ise yağış daha azdır.

6 NÜFUS VE ETNİK YAPI Amerika Birleşik Devletleri'nin nufusu çok sayıda değişik unsurdan oluşmaktadır. 2006 sayımına göre nufusu 1 milyon ya da üzerinde olan 32 tane grup vardır. Nufusun çoğunluğu (%81) beyaz ve Avrupa kökenlidir. Bunu %13 ile Latin Amerika kökenliler izlemektedir. Nufusun %13'ü siyahidir. Bunları çoğunluğu sömürgeler zamanında Afrika'da zorla getirilen insanlardan gelmektedir, ama büyük bir bölümü son yıllarda Afrika ve Karayipler'den göç etmiştir. Nufusun %4'ü Asya kökenli, %1'i ise Amerikan Yerlisi'dir. Amerika Birleşik Devletleri'nin nufusu çok sayıda değişik unsurdan oluşmaktadır. 2006 sayımına göre nufusu 1 milyon ya da üzerinde olan 32 tane grup vardır. Nufusun çoğunluğu (%81) beyaz ve Avrupa kökenlidir. Bunu %13 ile Latin Amerika kökenliler izlemektedir. Nufusun %13'ü siyahidir. Bunları çoğunluğu sömürgeler zamanında Afrika'da zorla getirilen insanlardan gelmektedir, ama büyük bir bölümü son yıllarda Afrika ve Karayipler'den göç etmiştir. Nufusun %4'ü Asya kökenli, %1'i ise Amerikan Yerlisi'dir.

7 EKONOMİK ÖZELLİKLERİ Kıta' nın ekonomik faaliyetlerinde ülkeler düzeyinde büyük farklılıklar görülür. Tarım faaliyetlerinde; ürün çeşitliliği ve zirai sistem çeşitliliği en fazla olan Kıta' dır. Kıta' nın en önemli tarım ürünü; Buğday, Mısır, Pamuk, Tütün, Ayçiçeği, kahve, Kakao ve muz oluşturur. Mısır, Buğday Pamuk, Tütün ve Ayçiçeği üretimi Dünya' da en fazla olan ülke ABD' dir Kıta' da Kahve üretimi en fazla olan ülke Brezilya' dır. Beslenen hayvan sayısı, et ve süt üretimi açısından ; ABD, Brezilya, Arjantin, Kanada başta gelir. Arjantin özellikle koyun besiciliği ile ön plandadır. Balıkçılıkta Anglo Amerikan ülkeleri başta gelir. Dünya' da balıkçılık faaliyetleri en gelişmiş olan ülke ABD' dir Balina avcılığında ise Japonya, Norveç ve ABD ilk üç sırayı oluşturur. Bakır madeni en çok kıtada ABD' de bulunur. Yakıt madenleri içinde kıtanın en önemli rezerv kaynağını Linyit kömürü oluşturur. Linyit kömürü rezervinin en fazla olduğu kıtadır. Kıta' nın ekonomik faaliyetlerinde ülkeler düzeyinde büyük farklılıklar görülür. Tarım faaliyetlerinde; ürün çeşitliliği ve zirai sistem çeşitliliği en fazla olan Kıta' dır. Kıta' nın en önemli tarım ürünü; Buğday, Mısır, Pamuk, Tütün, Ayçiçeği, kahve, Kakao ve muz oluşturur. Mısır, Buğday Pamuk, Tütün ve Ayçiçeği üretimi Dünya' da en fazla olan ülke ABD' dir Kıta' da Kahve üretimi en fazla olan ülke Brezilya' dır. Beslenen hayvan sayısı, et ve süt üretimi açısından ; ABD, Brezilya, Arjantin, Kanada başta gelir. Arjantin özellikle koyun besiciliği ile ön plandadır. Balıkçılıkta Anglo Amerikan ülkeleri başta gelir. Dünya' da balıkçılık faaliyetleri en gelişmiş olan ülke ABD' dir Balina avcılığında ise Japonya, Norveç ve ABD ilk üç sırayı oluşturur. Bakır madeni en çok kıtada ABD' de bulunur. Yakıt madenleri içinde kıtanın en önemli rezerv kaynağını Linyit kömürü oluşturur. Linyit kömürü rezervinin en fazla olduğu kıtadır.

8 SANAYİ Kıta' da en fazla sanayileşmiş olan ülke ABD' dir. Kıta' da en fazla sanayileşmiş olan ülke ABD' dir. Dünya' da kişi başına ne fazla gıda maddesi tüketen ve en fazla kalori alan ülke; ABD' dir. Dünya' da kişi başına ne fazla gıda maddesi tüketen ve en fazla kalori alan ülke; ABD' dir. Dünya' da ; enerji tüketimi, otomobil ve telefon kullanımı en fazla olan ülke ABD' dir. Dünya' da ; enerji tüketimi, otomobil ve telefon kullanımı en fazla olan ülke ABD' dir.

9 KAYNAKÇA http://www.cografya.gen.tr/siyasi/de vletler/amerika.htm http://www.cografya.gen.tr/siyasi/de vletler/amerika.htm http://www.cografya.gen.tr/siyasi/de vletler/amerika.htm http://www.cografya.gen.tr/siyasi/de vletler/amerika.htm http://tr.wikipedia.org/wiki/Amerika http://tr.wikipedia.org/wiki/Amerika http://tr.wikipedia.org/wiki/Amerika

10 RANA ALTINTAŞ 11/B 1157


"AMERİKA. AMERİKA Amerika Birleşik Devletleri, kısaca ABD, Kuzey Amerika kıtasında yer alan, 50 eyaletten oluşan federal bir devlet. ABD Anayurdunun komşuları," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları