Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLE EĞİTİMİ Ailelere Ergen Gelişimi Hakkında Dipnotlar YIĞILCA ÇOK PROGRAMLILİSESİ REHBERLİK SERVİSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLE EĞİTİMİ Ailelere Ergen Gelişimi Hakkında Dipnotlar YIĞILCA ÇOK PROGRAMLILİSESİ REHBERLİK SERVİSİ."— Sunum transkripti:

1 AİLE EĞİTİMİ Ailelere Ergen Gelişimi Hakkında Dipnotlar YIĞILCA ÇOK PROGRAMLILİSESİ REHBERLİK SERVİSİ

2 BEDENSEL GELİŞİMİN ERKEK VE KIZLARDA HIZI 10-13 yaş 13-15 yaş

3 ERGENLİKTE SOSYAL GELİŞİM

4 ARKADAŞLARLA İLİŞKİ  Arkadaş grupları değişebilir.  Sosyal becerileri geliştirmeye devam ederler.  Arkadaş grupları yetişkinlerden daha önemlidir ve onların eleştirilmesine dayanamazlar.  Arkadaşları ile konuşmak için fırsatlar yaratmayı isterler.

5 YETİŞKİNLERLE İLİŞKİ  Yetişkinin uzaktan denetimine ihtiyaç duyar.  Kendisi hakkında verilecek hükümlere ilişkin aşırı duyarlıdır.  Ergen kendisini yetişkin olarak kabul ettirme çabası içindedir. Çocuk muamelesi yapıldığında isyan ederler.  Otoriteye karşı olma, söz dinlememe, eleştirme, hata bulma ergenin tutumlarındandır.

6 TOPLUMSAL ROLLER  Yetişkin kadın ya da erkek rollerini öğrenir ve sergilerler.  Mesleki eğilimler çok az da olsa görülebilir.  Toplumsal sorumluluk almaya istekli ve bu sorumlulukları yerine getirmeye hazırdır.

7 ÇOCUKLARIMIZI KORUYABİLMEK  Çocuklarınızı korkutmadan uyarın ve onlara gerektiğinde “Hayır” diyebilme becerisini kazandırın.  “İyi-kötü dokunmanın” ne olduğunu çocuklarınıza öğretin.  Çocuğunuzla güven verici bir ilişki kurun ve onu dinleyin.  Çocuğun çevresi hakkında bilgi sahibi olun.

8 İLETİŞİMDE ENGEL OLABİLECEK DAVRANIŞLAR  Emir vermek, yönetmek  Tehdit etmek, gözdağı vermek  Vaaz vermek, ahlak dersi vermek  Öğüt vermek, çözüm getirmek  Öğretmek, nutuk çekmek, mantıklı düşünceler önermek  Yargılamak, eleştirmek, suçlamak  Övmek, iltifat etmek, pohpohlamak  Ad takmak, alay etmek, utandırmak  Yorumlamak, analiz etmek, tanı koymak  Avutmak, teselli etmek  Soru sormak, sınamak, çapraz sorgulamak  Oyalamak, şakacı davranmak, konuyu saptırmak  Karşılaştırmak  Göz kontağı kurmamak  Aynı hizada olmamak  Başka şeylerle ilgilenmek

9 İYİ BİR DİNLEYİCİ OLMAK İÇİN Konuyu değiştirmemek, Konuşulan konu dışında farklı bir konu varsa yeni bir konu olarak dile getirmek, Kişinin içinde bulunduğu durumu anlamaya çalışmak, İçerik ve duygu yansıtması yapmak, Sözleri tamamlandığında geri bildirimde bulunmak gerekir.

10 ANNE BABA EBEVEYNLİK GÖREV VE SORUMLULUĞU Doğru örnek olmak, Korumak ve desteklemek, Kuralları ve sınırları öğretmek, Kuralları çocuklarla birlikte oluşturmak, Kuralların az, öz ve uygulanabilir olmasına özen göstermek, Süreklilik ve tutarlılık göstermek, Hem kendi isteklerini hem de çocuğun isteklerini dikkate alan bir ilişki kurmak.


"AİLE EĞİTİMİ Ailelere Ergen Gelişimi Hakkında Dipnotlar YIĞILCA ÇOK PROGRAMLILİSESİ REHBERLİK SERVİSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları