Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz AİLE İÇİ İLETİŞİM VE OKUL BAŞARISI SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz AİLE İÇİ İLETİŞİM VE OKUL BAŞARISI SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ."— Sunum transkripti:

1

2 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz AİLE İÇİ İLETİŞİM VE OKUL BAŞARISI SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ

3 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz “ Siz gül fidanı yetiştiren, her türlü hürmete layık bahçıvansınız. Olumlu çocuk yetiştirmenin ilk şartı, olumlu anne-babadır. Hiç birimiz mükemmel değiliz o zaman onlardan mükemmel olmalarını bekleyemeyiz.”

4 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz AİLE İÇİ İLETİŞİM Çocuğunuzu tanıyarak eğitime başlayınız. ANNE VE BABA ARASINDAKİ İLİŞKİ, EVİN GENEL HAVASINI BELİRLER!...

5 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz   Emir vermek, Yönlendirmek   Uyarmak, Gözdağı vermek   Ahlak dersi vermek   Öğüt vermek ve çözüm önerileri getirmek   Öğretme, nutuk çekme, mantıklı düşünceler önerme

6 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz   Yargılamak, eleştirmek, suçlamak,aynı düşüncede olmamak   Güven vermek, desteklemek, avutmak, duygularını paylaşmak   Soru sormak, sınamak, sorgulamak   Sözünden dönmek, oyalamak, alay etmek, şakacı davranmak, konuyu saptırmak

7 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz ÇATIŞMA •Anne baba ve çocuk arasındaki iletişimi bir GÜÇ MÜCADELESİ haline getirmemek gerekir. •Anne baba ve çocuk arasındaki zıtlaşmalar KAZAN-KAYBET yaklaşımına dönüşmektedir.

8 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz NASIL BİR DİNLEME? PASİF DİNLEME AKTİF DİNLEME GÖZ TEMASI BEN DİLİ Çocuklara yetişkin muamelesi yapınız, fakat onlardan yetişkin gibi davranmalarını beklemeyiniz. Rowel Davee

9 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz •Yüzünüz ona dönük olsun. •Söylediklerini başınızla tekrar edin. •Duygularını ifade etmekte zorlanıyorsa, ona yardım edin. Onunla birlikteyken tüm dikkatinizi ona yoğunlaştırın. •Davranışlarınızda tutarlı olun, bir gün doğru dediğinize ertesi gün yanlış demeyin.

10 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz 1. KURAL: İş çığırından çıkmadan çocuğu durdurma 2. KURAL: Suçuna karşılık çocuğu sevdiği bir şeyden yoksun bırakma 3. KURAL: Çocuğa yaptığını düzelttirme yolu

11 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz

12 OKUL BAŞARISIZLIĞI; Çocuğun var olan potansiyelini tam olarak kullanmayarak ders ve diğer faaliyetlerde yeteneğinin altında başarı göstermesi olarak tanımlanabilir.

13 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz Çocukların okul ba ş arısını etkileyen temel faktörler ş unlardır: 1)Bireysel Sebepler 2) Aileye Bağlı Sebepler 3)Okula Bağlı Sebepler

14 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz   Çocuğunuzun yaşına göre gelişimini tamamlamadan okula başlaması.   Çocukların ders çalışma konusunda zamanı iyi kullanmaları.   Kendilerine amaç ve hedef belirlememeleri.   Motivasyon eksikliği ve ders çalışırken konsantre olamamaları.   Özgüven eksiliği.   Derslere karşı önyargılı olmaları.   Arkadaş ilişkileri.   Düzenli uyumama, dengeli beslenmeme.   Görme ve işitme gibi fiziksel rahatsızlıklar

15 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz

16 o o Anne babanın çocuktan kendi kabiliyeti üzerinde başarı beklemesi ve bu konuda çocuğa baskı kurması. o o Anne baba arasındaki geçimsizlik ve iletişimsizlik problemlerinin çocuğa yansıtılması. o o Çocuğun başarıları ile arkadaş ve kardeşlerinin arasındaki başarının kıyaslanması. o o Anne babanın çocuğuna zamanı kullanma konusunda örnek olmaması.   Aile bireylerinden birinin sürekli hasta olması.

17 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz   Evde sadece anne ya da babanın çocukla ilgilenmesi.   Ders dışı sosyokültürel etkinliklere zaman ayrılmaması ve arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmelerine izin verilmemesi.   Anne babanın okulla ilgili olumsuz düşüncelerini çocuğa yansıtmaları.   Çocuğa sürekli anne baba tarafından ‘ders çalış’ emir cümlelerinin verilmesi.   Ailedeki sosyoekonomik durumun düşük olması ve çocukların dışarıda çalışmak zorunda kalması.

18 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz

19  Sınıfta ya bir köşeye çekilip sessiz bir şekilde dururlar ya da çok yaramazlık yaparlar, sürekli arkadaşlarıyla kavga ederler.  Ev ödevleri konusunda duyarsız ve dikkatsizlerdir. Genelde ödevleri kendileri yapmaz. Arkadaşlarından hazır alırlar.  Sınıfta derse katılmaz ve ilgisizlerdir. Derse yoğunlaşamazlar, kendi dünyasındadırlar. Sürekli dersten kopuk hayaller kurarlar.

20 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz “Ben önemliyim” “Ben değerliyim” “Beni kabul edin”

21 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz  Sorumluluk bilincini kazanmasını sağlayın   Öncelikle çocuğunuzun okuldaki başarısızlığının altında yatan temel etkenleri araştırın ve çocuğunuzla birlikte ortak çözümler bulun.   Anne baba olarak çocuğunuzun kapasitesinin farkında olmalısınız ve bu kapasitesini zorlayıcı beklentiler içinde olmamalısınız ya da ‘Nasıl olsa bu işi halleder.’ düşüncesiyle serbest de bırakmayınız.   Çocuğunuzu ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirin. Ona bu konularda destek olun.

22 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz o o Çocuğunuzun başarılı davranışlarını ödüllendirin. osen kötüsün, o iyi o Çocuğunuzu arkadaşları ve kardeşleriyle asla kıyaslamayın. ‘sen kötüsün, o iyi’ mesajını alan çocuk özgüvenine karşı, ‘ben yeteneksizim, ben başaramam’ gibi olumsuz duygular geliştirecektir. o o Çocuğunuza kendi odasında ders çalışacak imkanlar sunun ve çalışmalarını takip edin. o o Çocuğunuzun günlük faaliyetlerini (ders çalışma, televizyon izleme, oyun oynama) düzenli bir şekilde yapması için birlikte ortak bir çalışma planı hazırlayarak zamanı iyi kullanmasını sağlayabilirsiniz.

23 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz   Eğer çocuğunuzun bir çalışma odası yoksa ona evin bir yerinde ders çalışma köşesi hazırlayabilirsiniz   Sınavlarda başarılı olamazsa yaşayacaklarını ceza gibi göstermeyin   Çocuklarınıza ödev konularında yardım edin.   Çocuğunuzun başarısı ile ilgili motivasyonunu artırıcı faaliyetlerde bulunun.

24 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz   Kazanamazsan “Biz Yıkılırız” gibi sözlerden kesinlikle uzak durun.   Çocuğunuzun uyku saatlerini düzenleyin ve gereken uykusunu günlük olarak düzenli bir şekilde almasını sağlayın.   Düzenli yemek yeme ve beslenme alışkanlığına dikkat etmelisiniz.   Anne babalar sınıf ve ders öğretmenleri ile iletişim kurarak çocuğunun ders durumlarını takip etmeli, çocuğun başarısı için öğretmeni ile birlikte ortak kararlar almalı ve hareket etmelidir.

25 www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz

26


"www.rehberlikportali.com © Hayat Rehberiniz AİLE İÇİ İLETİŞİM VE OKUL BAŞARISI SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları