Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖZGÜVEN SAĞLAMA VE DESTEK OLMA Halk Sağlığı Müdürlüğü Çocuk Ergen ve Kadın Üreme Sağlığı Birimi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖZGÜVEN SAĞLAMA VE DESTEK OLMA Halk Sağlığı Müdürlüğü Çocuk Ergen ve Kadın Üreme Sağlığı Birimi."— Sunum transkripti:

1 ÖZGÜVEN SAĞLAMA VE DESTEK OLMA Halk Sağlığı Müdürlüğü Çocuk Ergen ve Kadın Üreme Sağlığı Birimi

2 Emzirme sürecindeki annenin kendine güveni kolaylıkla yıkılabilir. Kendine güven, dışarıdan gelen baskılara karşı koymada da yararlıdır.

3 Anneye yanlış bir şey yapmış olduğu hissini vermemek önemlidir. Kendinde ve en önemlisi sütünde bir hata olduğunu düşünen annenin özgüveni azalır.

4 Emzirme sürecindeki anneye ne yapacağını söylemekten kaçınılmalıdır. Anneye, kendisi ve bebeği için neyin en iyi olduğuna karar vermede yardım edilmelidir.

5 UNUTMAYALIM! Bir anne ile kurulan temel temas, emzirmeyi özendirmek ve desteklemek için bir özel fırsat olabilir.

6 Emzirmeyi desteklemek için fırsat; Gebelik kontrolünde, Doğum sonu kontrolünde, Aile planlamsı uygulamasında, Bebeğin büyümesinin izlenmesi sırasında, Beslenme eğitiminde, Aşılamalar sırasında.

7 Sağlık personelinin genelde fazla zamanı yoktur. Fırsat buldukça birkaç dakikamızı anneyi desteklemek ve özgüvenini artırmak için kullanabiliriz.

8 ÖZGÜVEN SAĞLAMA VE DESTEK BECERİLERİ Annenin düşünce ve duygularını kabul etmek. Anne ve bebeğin doğru uygulamalarını belirleyip övebilmek. Geçerli pratik yardım sağlamak. Az ve öz bilgi verebilmek. Basit bir dil kullanmak. Emir vermek yerine önerilerde bulunmak.

9 TEŞEKKÜRLER….


"ÖZGÜVEN SAĞLAMA VE DESTEK OLMA Halk Sağlığı Müdürlüğü Çocuk Ergen ve Kadın Üreme Sağlığı Birimi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları