Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KÜMEDEN OYMAĞA GEÇİŞ : Kümede çalışarak kendini yetiştiren yavrukurtlar 11 yaşından sonra izciliğin ikinci kademesi olan izci sınıfına geçerler. Yavrukurt.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KÜMEDEN OYMAĞA GEÇİŞ : Kümede çalışarak kendini yetiştiren yavrukurtlar 11 yaşından sonra izciliğin ikinci kademesi olan izci sınıfına geçerler. Yavrukurt."— Sunum transkripti:

1 KÜMEDEN OYMAĞA GEÇİŞ : Kümede çalışarak kendini yetiştiren yavrukurtlar 11 yaşından sonra izciliğin ikinci kademesi olan izci sınıfına geçerler. Yavrukurt kümesinden ayrılarak izci oymaklarına gidecekler için genellikle mayıs ayının ilk haftasında bir ayrılış töreni yapılır. Bu törene çevre büyükleri ile veliler ve yavrukurtların gidecekleri izci oymağı da davet edilir. Bu töreni birkaç oymak birleşerek de yapabilir.

2 Tören Programı : " Bayrak çekme, (İstiklal Marşı söylenir). " Milli marşlar ve şiirler. " Küme başının yapacağı kısa konuşma. " Yavrukurt gösterileri. " Yavrukurtların izci oymağına geçişi. " Bayrak indirme ve dağılış.

3 Yavrukurtların izci oymağına girişi
Yavrukurt ve izci oymakları karşılıklı olarak alanın yanlarında safta dizilirler. Kümebaşı Türk Bayrağı'nın solunda yer alır.Ayrılacak yavrukurtları karşısına çağırır.Yavrukurtlar Kümebaşı'nın karşısında yerlerini alınca,Yavrukurt kümesi:"Aramızdan ayrılan kardeşlerimizi sevinçle uğurlayalım" derler ve alkışlarlar.

4 Kümebaşı karşısında duran yavrukurtlara:
"Bugün kümemizden ayrılıyorsunuz. Aynı duygularla iyi bir izci olmanızı ve başarı sağlamanızı dilerim"der. Yavrukurtlarda :"Bizi yetiştirmek için çok çalıştınız,bu emeklerinizi ve yavrukurt kardeşlerimizi daima anacağız, sağ olun“ cevabını verirler. Kümebaşı izci adaylarını ,İzci Oymakbaşı'na götürerek: "Size eski yavrukurtları ve yeni izcileri getirdim“ der. Ve onları teker teker tanıtır.

5 İzci Oymakbaşı da: "Kümenizde nasıl çalıştılarsa biz de de öyle çalışarak kendilerini yetiştireceklerine inanıyorum. Emeklerinize teşekkür ederim“ der ve çocuklara izci oymağındaki yerlerini gösterir. İzciler,yeni arkadaşlarını alkışlarlar,bundan sonra her iki oymak topluca bir izci marşı söyler.

6 OYMAKTAN OCAĞA GEÇİŞ : İzciliğin bağlı olduğu oymak,16 yaşına basan izcilerini ergin izci ocağına geçmelerini temin etmek amacı ile (U) şeklinde toplanmıştır. (Bu seremoni genellikle cumartesi günleri yapılır.) Ocağa geçecek adaylar ikişer ikişer olmak üzere,sırtlarında çantalar geziye çıkmaya hazır konumda (U) 'nun açık yerinde dururlar. Bunların hemen önünde Grupbaşı, Ocakbaşı ve Oymakbaşlar yerlerini alırlar. Onların önünde ise yüzleri (U) 'nun açık tarafına gelmek üzere saf halinde ocağın ekipleri olurlar.

7 Oymak ayrılacak izcilere hitaben ve yüksek sesle"Veda Valsi"ni söyler
Oymak ayrılacak izcilere hitaben ve yüksek sesle"Veda Valsi"ni söyler. Bu şarkı ile beraber Oymakbaşı izcileri Grupbaşına getirip tanıştırır. Grupbaşı da onları Ocakbaşına getirerek tanıştırır. Kısa selamlamadan sonra iki izcinin çıkacağı gezinin talimatı bir zarf içinde kendilerine verilir. İki izci herkesi selamlayarak gezi yerine gitmek üzere ayrılır. Ocakbaşı bu iki izcinin ne yapacağını oymağa anlatır.


"KÜMEDEN OYMAĞA GEÇİŞ : Kümede çalışarak kendini yetiştiren yavrukurtlar 11 yaşından sonra izciliğin ikinci kademesi olan izci sınıfına geçerler. Yavrukurt." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları