Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CÜMLE ÖĞELERİ  Cümle, bir duyguyu, düşünceyi, veya olayı anlatan sözcükler topluluğudur. Cümlede her sözcüğün bir görevi vardır. Bu görevli sözcüklere.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CÜMLE ÖĞELERİ  Cümle, bir duyguyu, düşünceyi, veya olayı anlatan sözcükler topluluğudur. Cümlede her sözcüğün bir görevi vardır. Bu görevli sözcüklere."— Sunum transkripti:

1 CÜMLE ÖĞELERİ  Cümle, bir duyguyu, düşünceyi, veya olayı anlatan sözcükler topluluğudur. Cümlede her sözcüğün bir görevi vardır. Bu görevli sözcüklere öğe denir. Bu öğeler şunlardır:  1)Yüklem  2)Özne  3)Nesne  4)Dolaylı Tümleç  5)Zarf Tümleci  6)İlgeç Tümleci www.edebiyatogretmeni.net www.edebiyatogretmeni.netwww.edebiyatogretmeni.net

2 YÜKLEM  Kip ve kişi alıp iş, oluş, hareket bildiren eylem veya cümleyi bir yargıya bağlayan sözcük yada sözcük öbeğidir.  Yüklem cümlenin en önemli ve temel öğesidir. Bir cümlenin varlığından söz edebilmek için yüklemin olması şarttır.  Yüklem eylem soylu sözcük veya sözcük öbeğinden oluşabilir.

3  Çocuklar, balkonda oturuyorlar.  Bu olay beni çok mutlu etti.  Ömer, yarın okula gelmeyecekmiş.  Güneş yavaş yavaş kayboldu.  Babam yorgunluktan kanepede uyuyakaldı.  En güzel mevsim sonbahardır.  Dün seni arayan bendim.

4 ÖZNE  Cümlede işi oluşu, hareketi yapan veya olanı bildiren öğedir.  Yükleme ‘kim’, ’ne’ soruları sorularak bulunur.  Çocuklar bahçede sessizce oynuyor.  Buranın şifalı suları çok meşhurdur.  Babası doğum gününde ona hediye aldı.  Onlar yarın buraya gelecekmiş.

5 GİZLİ ÖZNE  Cümlede bulunmayan, yüklemdeki kişi ekinden anlaşılan öznelere ‘gizli özne’ denir.  Haftaya Ayvalık’a gideceğim. (Kim gidecek-Ben)  Yarın bize uğrasın.(Kim uğrasın-O)  Bir yaz günü geçtik Tuna’dan.(Kim geçti- Biz)

6 NESNE (DÜZ TÜMLEÇ)  Öznenin yaptığı işten etkilenen öğedir. Dolayısıyla nesne, yüklemi eylem olan cümlelerde aranmalıdır.  Özneyle nesneyi karıştırmamak için önce özne, sonra nesne bulunur.  Yükleme sorulan ‘neyi’ ‘kimi’ sorularıyla belirtili nesne ‘ne’ sorusuyla belirtisiz nesne bulunur.

7 1)BELİRTİLİ NESNE  Çocuk çantasına kitabı koydu. (Neyi koydu? Kitabı)  Düğünde herkes seni sordu. (Kimi sordu? Seni)  İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı.  Kapıyı, pencereyi ardına kadar açtı.  Öğrencilerle geçirdiğimiz o güzel günleri özledim.

8 2)BELİRTİSİZ NESNE  Dün kardeşime güzel bir hediye almış. (Ne almış? Güzel bir hediye)  Öğretmenimiz bize hüzünlü şiirler okudu.  Fuarda birçok araba gördük.  Eve dönerken yolda bir cüzdan buldum.  Bugün bana bisiklet alacağız.  Ne söyleyeceksin bana.

9 DOLAYLI TÜMLEÇ  Yüklemi; yer, yön, bakımından tamamlayan öğedir.  Yükleme sorulan ‘kime, kimde, kimden, nereye, nerede, nereden, neye, neyde, neyden’ sorularının cevabı olur.  Dolaylı tümleç olan öğe ‘-e, -de, -den’ durum eklerinden birini alır.  Ancak bu eklerden birini alan her sözcük dolaylı tümleç değildir.

10  Bu akşam deniz kenarında biraz dolaşacağım.  Karlı dağdan yolum ayrıldı bahar ülkesinde.  Çocuk, bugün yaşadıklarını annesine anlattı.  Bu gece teyzesinde kalacakmış.  Sağ taraftan ses geliyordu.

11 ZARF TÜMLECİ  Yüklemi; durum, zaman, miktar, yer-yön ve sebep gibi yönlerden tamamlayan öğelerdir.  Yükleme sorulan ‘nasıl, ne zaman, ne kadar, nere(ye), neden, niçin, niye, ne’ sorularıyla bulunur.  Söylediğim filmi akşam izleyebildin mi?  Güneş doğmadan yola çıkacağız.  Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden.

12 İLGEÇ (EDAT TÜMLECİ)  Yüklemi; amaç, araç, birliktelik, neden yönlerinden tamamlayan ‘ne ile, kiminle, kimin için, ne için’ sorularıyla bulunur.  Çocuk elini bıçakla kesmiş.  Arkadaşlarıyla iyi anlaşırdı.  Yarın benimle okula gelirsin.  Buraya konuşmak için geldim.  Bu hediyeyi senin için aldım. www.edebiyatogretmeni.net


"CÜMLE ÖĞELERİ  Cümle, bir duyguyu, düşünceyi, veya olayı anlatan sözcükler topluluğudur. Cümlede her sözcüğün bir görevi vardır. Bu görevli sözcüklere." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları