Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZARF (BELİRTEÇ) Hazırlayan: Ersoy GEDİK Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği 2. Sınıf (Gündüz)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZARF (BELİRTEÇ) Hazırlayan: Ersoy GEDİK Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği 2. Sınıf (Gündüz)"— Sunum transkripti:

1 ZARF (BELİRTEÇ) Hazırlayan: Ersoy GEDİK Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği 2. Sınıf (Gündüz)

2 zarf (belirteç)2 Zarf: Fiilleri, fiilimsileri, sıfatları ya da kendi türünden sözcükleri anlamca etkileyen sözcüklerdir.

3 zarf (belirteç)3 Zaman zarfı hariç, zarflar çekim eki almazlar. Zaman zarfı hariç, zarflar çekim eki almazlar. Alırlarsa adlaşırlar. Alırlarsa adlaşırlar.

4 zarf (belirteç)4  Zarfların Fiilleri Nitelemesi; Hızlı yürüyorsun.

5 zarf (belirteç)5  Zarfların Fiilimsileri Nitelemesi; Hızlı yürürken düştü. (Yürürken zarf-fiildir. Yani fiilimsidir.) (Yürürken zarf-fiildir. Yani fiilimsidir.)

6 zarf (belirteç)6  Zarfların Sıfatların Derecesini Bildirmesi; En güzel araba. En güzel araba. (Burada “en” kelimesi “güzel” sıfatının derecesini bildirdiği için zarf olur.) En güzel, daha güzel, pek güzel, çok güzel, gayet güzel En güzel, daha güzel, pek güzel, çok güzel, gayet güzel

7 zarf (belirteç)7  Zarfların Yine Zarfların Derecesini Bildirmesi;  Çok hızlı yürüyorsun.  En hızlı, daha hızlı, pek hızlı, çok hızlı, gayet hızlı

8 zarf (belirteç)8 Görüldüğü gibi zarflar, fiilleri ve fiilimsileri niteleyebilir; sıfat ve zarfların derecesini bildirebilir. Görüldüğü gibi zarflar, fiilleri ve fiilimsileri niteleyebilir; sıfat ve zarfların derecesini bildirebilir. Derece bildiren zarflara “derecelendirme zarfı” da denmektedir. Derece bildiren zarflara “derecelendirme zarfı” da denmektedir.

9 zarf (belirteç)9 ZARF ÇEŞİTLERİ 1) Durum (Hal) Zarfı 2) Zaman Zarfı 3) Yer-Yön Zarfı 4) Azlık-Çokluk (Miktar) Zarfı 5) Soru Zarfı

10 zarf (belirteç)10 ZARF ÇEŞİTLERİ 1) Durum (Hal) Zarfı: Fiillerin, fiilimsilerin durumunu, niteliğini bildiren zarflardır. Fiillerin, fiilimsilerin durumunu, niteliğini bildiren zarflardır. “Nasıl?” sorusuna cevap verirler. “Nasıl?” sorusuna cevap verirler.

11 zarf (belirteç)11 Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden. (Nasıl çıkacaksın?) Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden. (Nasıl çıkacaksın?) Bebek mışıl mışıl uyuyor. Bebek mışıl mışıl uyuyor. (Nasıl uyuyor?) (Nasıl uyuyor?) Malzemelerini düzenli kullanır. Malzemelerini düzenli kullanır. (Nasıl kullanır?) (Nasıl kullanır?)

12 zarf (belirteç)12 Anlayabilmem için yavaş konuş. (Nasıl konuş?) Anlayabilmem için yavaş konuş. (Nasıl konuş?) Ucuz gördüklerini aldı. Ucuz gördüklerini aldı. (Nasıl gördüklerini?) (Nasıl gördüklerini?) Öfkeyle kalkan, zararla oturur. (Nasıl kalkan?, Nasıl oturur?) Öfkeyle kalkan, zararla oturur. (Nasıl kalkan?, Nasıl oturur?)

13 zarf (belirteç)13 Not: Zarfın, etkilediği kelimeden hemen önce gelmesi şart değildir. Not: Zarfın, etkilediği kelimeden hemen önce gelmesi şart değildir. Güzelce yerine oturdu. Güzelce yerine oturdu. (Araya “yerine” kelimesi girmiş.) (Araya “yerine” kelimesi girmiş.)

14 zarf (belirteç)14 Not: Bazı durum zarfları “niçin?” sorusunun cevabı olabilir. Not: Bazı durum zarfları “niçin?” sorusunun cevabı olabilir. Coşkusundan, yere göğe sığmıyordu. Coşkusundan, yere göğe sığmıyordu.

15 zarf (belirteç)15 Not: Olasılık, kesinlik veya dilek bildiren kelimeler durum zarfı olarak ele alınabilir. Not: Olasılık, kesinlik veya dilek bildiren kelimeler durum zarfı olarak ele alınabilir. Belki o da bir gün beni anlar. Onu mutlaka görmeliyim. Belki o da bir gün beni anlar. Onu mutlaka görmeliyim.

16 zarf (belirteç)16 2) Zaman Zarfı: Fiilin ya da fiilimsinin gerçekleştiği zamanı bildiren zarflardır. Fiilin ya da fiilimsinin gerçekleştiği zamanı bildiren zarflardır. “Ne zaman?, Ne zamandan beri?, Ne zamana kadar?” Sorularına cevap verirler. “Ne zaman?, Ne zamandan beri?, Ne zamana kadar?” Sorularına cevap verirler.

17 zarf (belirteç)17 Hemen yanıma gel. Hemen yanıma gel. Artık ÖSS'ye daha ciddi hazırlanacağım. Artık ÖSS'ye daha ciddi hazırlanacağım. Yarın, hepimiz için daha iyi olacak. Yarın, hepimiz için daha iyi olacak. İşleri nedeniyle eve geç döndü. İşleri nedeniyle eve geç döndü.

18 zarf (belirteç)18 Biz eskiden, su içerdik testiden. Biz eskiden, su içerdik testiden. Daha yanıma uğramadı. Daha yanıma uğramadı. Yanlış düşündüğümü sonra anladım. Yanlış düşündüğümü sonra anladım.

19 zarf (belirteç)19 Not: Zaman bildiren sözcük, eylemi etkilemeden kullanılırsa, “isim” olur. Not: Zaman bildiren sözcük, eylemi etkilemeden kullanılırsa, “isim” olur. Yaz mevsimi kurak geçeceğe benziyor. Yaz mevsimi kurak geçeceğe benziyor. Gecenin karanlığı bizleri korkutuyordu. Gecenin karanlığı bizleri korkutuyordu.

20 zarf (belirteç)20 Not: Zaman zarfları diğer zarflardan farklı olarak hal eki alabilirler. Not: Zaman zarfları diğer zarflardan farklı olarak hal eki alabilirler. Sabah-tan yola çıkacağız. Sabah-tan yola çıkacağız. Akşam-a, gideceğimiz yere varırız. Akşam-a, gideceğimiz yere varırız.

21 zarf (belirteç)21 3) Yer-Yön Zarfı: Eylemin genellikle yönünü belirten zarflardır. “Nereye?” sorusuna cevap veren “ileri, geri, içeri, dışarı, aşağı, yukarı, öte, beri” sözcükleri yer- yön zarfı kabul edilir. Eylemin genellikle yönünü belirten zarflardır. “Nereye?” sorusuna cevap veren “ileri, geri, içeri, dışarı, aşağı, yukarı, öte, beri” sözcükleri yer- yön zarfı kabul edilir. Bu tür zarfların hal eki almaması gerekir. Alırlarsa adlaşırlar. Bazen de sıfat olarak karşımıza çıkabilirler. Bu tür zarfların hal eki almaması gerekir. Alırlarsa adlaşırlar. Bazen de sıfat olarak karşımıza çıkabilirler.

22 zarf (belirteç)22 Örnekler Misafirler yukarı çıktı. Misafirler yukarı çıktı. (Yer-yön zarfı) Masayı geri çekelim. Masayı geri çekelim. (Yer-yön zarfı) İleri git de, biz de oturalım. İleri git de, biz de oturalım. (Yer-yön zarfı)

23 zarf (belirteç)23 Aşağısı beni korkutuyor. (isim) Aşağısı beni korkutuyor. (isim) İçeriye alalım. (isim) İçeriye alalım. (isim) Aşağı yoldan gidelim. (sıfat) Aşağı yoldan gidelim. (sıfat) Geri vitese alıp, gaza bastı. (sıfat) Geri vitese alıp, gaza bastı. (sıfat)

24 zarf (belirteç)24 Not: “Sağa-sola” kelimeleri yer-yön bildiriyor gibi görünse de, ek aldıkları için yer-yön zarfı sayılmazlar. Not: “Sağa-sola” kelimeleri yer-yön bildiriyor gibi görünse de, ek aldıkları için yer-yön zarfı sayılmazlar.

25 zarf (belirteç)25 4) Azlık-Çokluk (Miktar) Zarfı: Miktar veya derecelendirme bildiren zarflardır. Miktar veya derecelendirme bildiren zarflardır. “Ne kadar?” sorusuna cevap verirler. “Ne kadar?” sorusuna cevap verirler.

26 zarf (belirteç)26 Bu sınava çok çalıştık. Bu sınava çok çalıştık. Verileni az görmeni kabul edemem. Verileni az görmeni kabul edemem. Biraz gelebilir misin? Biraz gelebilir misin? Daha güzel insanlarla beraberim. Daha güzel insanlarla beraberim. (Derecelendirme yapmış.) En yavaş yürüyen oydu. (Derecelendirme yapmış.) En yavaş yürüyen oydu. (Derecelendirme yapmış.)

27 zarf (belirteç)27 Daha yaşlısını görmedim. (Derecelendirme yapmış.) Daha yaşlısını görmedim. (Derecelendirme yapmış.) Pek sevimli bir çocuk olmuş. (Derecelendirme yapmış.) Pek sevimli bir çocuk olmuş. (Derecelendirme yapmış.) Gayet samimi bir ortam oluştu. (Derecelendirme yapmış.) Gayet samimi bir ortam oluştu. (Derecelendirme yapmış.) Oldukça kolay bir sınavdı. (Derecelendirme yapmış.) Oldukça kolay bir sınavdı. (Derecelendirme yapmış.)

28 zarf (belirteç)28 Az zamanda çok mesafe aldı. (Sıfat) Az zamanda çok mesafe aldı. (Sıfat) Azı, bizim yaptıklarımızı fark etti. (Zamir) Azı, bizim yaptıklarımızı fark etti. (Zamir)

29 zarf (belirteç)29 5) Soru Zarfı: Zarfları bulmak için kullandığımız “Nasıl?, Ne zaman?, Ne kadar?, Nere(ye)?, Niçin?, Niye?” gibi soru kelimeleri fiili ya da fiilimsiyi etkilediğinde soru zarfı olur. Zarfları bulmak için kullandığımız “Nasıl?, Ne zaman?, Ne kadar?, Nere(ye)?, Niçin?, Niye?” gibi soru kelimeleri fiili ya da fiilimsiyi etkilediğinde soru zarfı olur.

30 zarf (belirteç)30 Bugünlere nasıl geldiniz? Bugünlere nasıl geldiniz? Son kitabı ne zaman çıkmıştı? Son kitabı ne zaman çıkmıştı? Bunları bana niçin yapıyorsun? Bunları bana niçin yapıyorsun? Maça girebilmek için ne kadar beklediniz? Maça girebilmek için ne kadar beklediniz? Bu saate kadar neden uyumadınız? Bu saate kadar neden uyumadınız?

31 zarf (belirteç)31  “Ne” sözcüğü “niçin” anlamında kullanılırsa soru zarfı olur. Ne bakıyorsun yüzüme? Ne bakıyorsun yüzüme?  “Neden” sözcüğü “neyden” anlamında kullanılırsa, soru zamiri olur. Bu çorbayı neden yapmışlar? (Cevap mercimekten ise: Soru zamiri Cevap acıktıkları için ise: Soru zarfı olur.) Bu çorbayı neden yapmışlar? (Cevap mercimekten ise: Soru zamiri Cevap acıktıkları için ise: Soru zarfı olur.)


"ZARF (BELİRTEÇ) Hazırlayan: Ersoy GEDİK Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği 2. Sınıf (Gündüz)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları