Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KASIM AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ KASIM AYI KAVRAMLARIMIZ KASIM AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ KASIM AYI GEZİMİZ KASIM AYI TİYATRO VE SİNEMAMIZ KASIM AYI BİTKİSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KASIM AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ KASIM AYI KAVRAMLARIMIZ KASIM AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ KASIM AYI GEZİMİZ KASIM AYI TİYATRO VE SİNEMAMIZ KASIM AYI BİTKİSİ."— Sunum transkripti:

1

2 KASIM AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ KASIM AYI KAVRAMLARIMIZ KASIM AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ KASIM AYI GEZİMİZ KASIM AYI TİYATRO VE SİNEMAMIZ KASIM AYI BİTKİSİ KASIM AYI PARTİSİ KASIM AYI DOĞUM GÜNÜMÜZ ARALIK AYI MİNİ PROGRAMI ARALIK AYI AİLE KATILIMI

3 PSİKOMOTOR ALAN Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme Kazanım 2. Değişik yönlere yuvarlanır. 3. Değişik yönlere doğru uzanır. 6. Belirli bir mesafeyi sürünerek gider. Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme Kazanım 7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır. 8. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. 9. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar. 11. Şekilleri değişik araçlar kullanarak çizer. 13. Malzemeleri istenilen nitelikte keser. 14. Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır. Amaç 4. Küçük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme Kazanım 2. Nesneleri sıkar. 4. Malzemelere elleriyle şekil verir.

4 SOSYAL-DUYGUSAL ALAN Amaç 1. Kendini tanıyabilme Kazanımlar 1.Fiziksel özelliklerini söyler. 2.Belli başlı duyuşsal özelliklerini söyler. Amaç 2. Duygularını fark edebilme Kazanım 1. Duygularını söyler. 2. Duygularının nedenlerini açıklar. 3. Duygulularının sonuçlarını açıklar. Amaç 4. Kendi kendini güdeleyebilme Kazanım 1.Kendiliğinden bir işe başlar. 2. Başladığı işi bitirme çabası gösterir.. Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme Kazanım 2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır. 3. Grupta sorumluluk almaya istekli olur. 4. Aldığı sorumluğu yerine getirir. 5. Kendisinin ve başkalarının haklarına saygı gösterir. 6. Gerekli durumlarda nezaket sözcükleri kullanır.

5 SOSYAL-DUYGUSAL ALAN Amaç 9. Yaşamın iyileştirilmesinde ve korunmasında sorumluluk alabilme Kazanım Günlük yaşamdaki kurallara uyar. Amaç 10. Toplumsal yaşamın nasıl sürdüğünü kavrayabilme Kazanım 1.Toplumda farklı rollere sahip kişiler olduğunu söyler. 2.Aynı kişinin farklı rolleri olduğunu söyler. Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme Kazanım 3. Görsel sanat etkinliklerinde ürün yapar Amaç 15. Atatürk ile ilgili ekinliklere ilgi gösterebilme Kazanım 1 Atatürk ile ilgili etkinliklere katılır. 2 Atatürk ile ilgili etkinliklerde aldığı sorumlulukları yerine getirir.

6 DİL ALANI Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme Kazanım 1. Dinlerken / konuşurken göz kontağı kurar. 2. Sohbete katılır. 3. Belli bir konuda konuşmayı başlatır. 4. Belli bir konuda konuşmayı sürdürür. Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme Kazanım 3. Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir. 4. Dinlediklerini özetler. Amaç 6. Sözcük dağarcığını geliştirebilme Kazanım 1.Dinlediklerinde yeni olanı fark eder. 2.Yeni sözcüklerin anlamlarını sorar. Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme Kazanım 1. Görsel materyalleri inceler. 2. Görsel materyallerle ilgili soru sorar. 3. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir. 4. Görsel materyalleri açıklar.

7 BİLİŞSEL ALAN Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme Kazanım 1. Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler. 2. Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır. Amaç 4. Algıladıklarını hatırlayabilme Kazanım 2. Varlıkların rengini söyler. 3. Varlıkların yerini söyler. 5. Varlıkların sayısını söyler. Amaç 8. Nesneleri ölçebilme Kazanım 1. Ölçme sonucunu tahmin eder. Amaç 10. Varlıkların şeklini tanıyabilme Kazanım 1. Her nesnenin bir şekli olduğunu söyler.

8 BİLİŞSEL ALAN Amaç 11. Günlük yaşamda kullanılan belli başlı sembolleri tanıyabilme Kazanım 1.Gösterilen sembolün anlamını söyler 2.Verilen açıklamaya uygun sembolü gösterir Amaç 16. Belli durum ve olaylarla ilgili neden-sonuç ilişkisi kurabilme Kazanımlar 1. Bir olayın olası nedenlerini söyler. 2. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. Amaç 18. Problem Çözebilme Kazanım 1. Problemi söyler. 2. Probleme çeşitli çözüm yolları önerir. Amaç 20. Atatürk’ü tanıyabilme Kazanım 1.Atatürk’ün hayatı ile ilgili olguları söyler 2.Atatürk’ün kişisel özelliklerini söyler. Amaç 21. Atatürk’ün Türk Toplumu için önemini açıklayabilme Kazanım 1.Atatürk’ün getirdiği yenilikleri söyler

9 ÖZBAKIM BECERİLERİ Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme Kazanım 1. Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır. 2. El yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar. 5. Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır. 7. İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar. Amaç 2. Giysilerini giyme ve çıkarabilme Kazanım 1.Duruma ve hava koşullarına uygun giyeceği seçer. 2.Giysilerini yardımsız çıkarır. 6. Giysilerini asar. Amaç 3. Doğru beslenmenin önemini fark edebilme Kazanım 1. Yiyecekleri ayırım yapmadan yer/içer. 2. Yeterli miktarda yiyeceği yer/içer.

10 AZ-ÇOK BÜYÜK-KÜÇÜK UZUN-KISA CANLI-CANSIZ DAĞINIK-TOPLU UZAK-YAKIN SERT-YUMUŞAK ALTINDA-ÜSTÜNDE SICAK-SOĞUK İÇİNDE-DIŞINDA MEVSİMLER RENK: MAVİ MAVİ RENGİ TANIMA MAVİ RENKLE GRUPLAMA SAYI: 2 2 RAKAMINI TANIMA 1-5 ARASI RİTMİK SAYMA ŞEKİL: KARE KARE ŞEKLİNİ TANIMA KARE ŞEKLİNİ ÇİZME KARE ŞEKLİNİ GRUPLAMA

11 “MEVSİMLER” “AĞAÇKAKAN” “KESTANE GÜRGEN PALAMUT” “ÖĞRETMENİM” İSİMLİ ŞARKILARI ÖĞRENDİK, RİTM ALETLERİ İLE EŞLİK EDİLDİ.

12 MEVSİMLER Bir yılda tam dört mevsim Hepside ayrı resim Gel birlikte sayalım Takalım birer isim İlkbahar, yaz, sonbahar Kış gelince kar yağar Haydi haydi evine Her tarafta soğuk var AĞAÇKAKAN Ormanda geziyordum Tak tak tak Bir çekiç sesi duydum Tak tak tak Sesi aradım durdum Tak tak tak Bir dal üstünde buldum Tak tak tak Sevgiyle bana bakan Tak tak tak Baktım bir ağaçkakan Tak tak tak

13 KESTANE GÜRGEN PALAMUT Kestane gürgen palamut Altı yaprak üstü bulut Gel sen burada derdi unut Orman ne güzel ne güzel Dallar kol kola görünür Yaprak yaprağa sürünür Kışın karlara bürünür Orman ne güzel ne güzel ÖĞRETMENİM Öğretmenim canım benim canım benim Seni ben pek çok pek çok severim Sen bir ana, sen bir baba Her şey oldun artık bana Okut,öğret ve nihayet Yurda yarar bir insan et

14

15 AĞAÇEVLER KONUMUZUN BAŞLANGICINDA İLK AĞAÇ RESMİ YAPILDI.

16 AĞAÇEVLER KONUMUZ İÇİN BAHÇEMİZDE BULUNAN AĞAÇLAR İNCELENDİ.

17

18 EVDEN GETİRİLEN KİTAPLARLA KİTAP OKUMA GÜNLERİ YAPILDI.

19 ARTIK MATERYALLERLE AĞAÇ YAPILDI.

20 BAHÇEDEN TOPLANAN YAPRAKLARLA YAPRAK BASKISI YAPILDI.

21

22 AĞAÇLARI GÖZLEMLEMEK İÇİN FLORYA ATATÜRK ORMANI’NA GİDİLDİ.

23 FLORYA ATATÜRK ORMANI GEZİSİ SONRASI GEZİ RESMİ YAPILDI.

24 BİTKİLERİN İHTİYAÇLARI KAVRAM HARİTASI KULLANILARAK ÖĞRENİLDİ.

25 “YAPRAKLAR” İSİMLİ DRAMA ÇALIŞMASINI YAPILDI.

26

27 “YAPRAKLAR” DRAMASI SONRASI RESİM YAPILDI.

28

29 AĞAÇEVLER SANAT ETKİNLİĞİNDE KARTONLARDAN BAYKUŞ YAPILDI.

30

31 YAPTIĞIMIZ AĞAÇEVİMİZE EVDEN GETİRİLEN HAYVANLAR YERLEŞTİRİLDİ.

32

33 AĞAÇEVLER SANAT ETKİNLİĞİNDE KARTONLARDAN KARGA YAPILDI.

34 1. DÖNEM ARA KARNE HEYECANIMIZ…

35

36 NESNELERLE SERT-YUMUŞAK KAVRAMINI ÖĞRENİLDİ VE GRUPLAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

37

38 ÇİZGİLER DÜNYASI İSİMLİ KİTABIMIZDAN ÇALIŞMALAR YAPILDI.

39

40 ÇALIŞMA SAYFALARIYLA 2 RAKAMINI YAZILIŞI KAVRANDI.

41 EKİM AYI MEYVEMİZ “ELMA” ELMAYI İNCELEYEREK YARARLARI ÖĞRENİLDİ VE ELMALI TART HAZIRLANARAK AFİYETLE YENDİ.

42

43

44 “MÜZİK EŞLİĞİNDE FARKLI SELAMLAŞMA BİÇİMLERİ” İSİMLİ DRAMA ÇALIŞMASI YAPILDI.

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57 İSTEK Ö ZEL BİLGE KAĞAN ANAOKULU ARALIK AYI MİNİ PROGRAMI 5 YAŞ 6 “ V ü cudumuz ve Sağlığımız ” konusuna devam ediyoruz. “ İki G ö z ü m Var ” isimli parmak oyununu oynuyoruz. G ö z maketini inceleyerek g ö z ü n yapısını ö ğreniyoruz. 7 Bu ay ki Yaşayan Değerler Konumuz “ KENDİNE VE BAŞKALARINA SAYGILI OLMAK ” Saygı nedir? Saygılı davranışlar hangileridir? ö ğreniyoruz. 8 “ ŞİŞLİ BİLİM MERKEZİ ’ NE (DEPREM VE YANGIN EĞİTİMİ) ” gidiyoruz. Gezi sonrası değerlendirme resmi yapıyoruz. 9 “ 3 ” rakamının yazılışını kavrıyoruz. Nesneleri üç erli gruplara ayırıyoruz. “ Nesneleri Sesinden Tanı ” isimli oyunu oynuyoruz. 10 “ Sağlık ” isimli şarkıyı ö ğreniyoruz. “ Esma Neden Hasta Oldu ” isimli hikayeyi dinleyerek hasta olmamak i ç in neler yapmamız gerektiğini ö ğreniyoruz. 13 “ İp Bacaklı Uzaylı Ç ocuk ” isimli hikayeyi dinliyoruz. Diş maketi ü zerinde ç eşitli denemeler yaparak dişlerimizi nasıl fır ç alamamız gerektiğini ö ğreniyoruz. 14 “Ö t Kuşum Ö t ” isimli oyunu oynuyoruz. Diş fır ç alamak neden ö nemlidir? Dişlerimiz çü r ü y ü nce v ü cudumuza neler olur? Ö ğreniyoruz. İnsan v ü cudunda nasıl kemikler bulunur? iskelet sistemi maketini inceleyerek ö ğreniyoruz. 15 “ Daire ve Kare ” şeklinin ç izimini kavrıyoruz. Daire ve Kare şeklini kullanarak ikili ö r ü nt ü ç alışması yapıyoruz. “ Şekillerin Eğlencesi ” isimli hikayeyi dinliyoruz. 16 “ Neşeli Ayaklar ” isimli ç izgi sinemayı izliyoruz. “ Bay Mikrop ” isimli şarkıyı ö ğreniyoruz. 17 “ Tutum Yatırım ve T ü rk Malları Haftasını kutluyoruz ” NOT: Evden gelirken ü lkemize ö zg ü yiyecekler getirmeyi unutma! (Meyve-Kuruyemiş, Lokum v.b) Sanat etkinliğinde meyve ta ç ları hazırlıyoruz. “ Tutumlu Ç ocuk ” hikayesi ile tutumlu olmak i ç in neler yapmamız gerektiğini ö ğreniyoruz.

58 20 “ Şapkalar Maskeler ve Aksesuarlar ” proje konumuza başlıyoruz. “ ŞAPKA YAPIM AT Ö LYESİNE ” gidiyoruz. Gezi sonrası değerlendirme resmi yapıyoruz. 21 Farklı şapka modellerinin resimlerini inceliyoruz. Sanat etkinliğinde şapka yapıyoruz. 22 Bug ü n okula gelirken evinde bulunan şapkaları, maskeleri ve aksesuarları getirmeyi unutma!... Şapkalar, maskeler ve aksesuarlar ile birbirimizi s ü sl ü yoruz. 23 “ Şapka Kimde ” m ü zikli oyunu oynuyoruz. “ Hangi Şapkayı Almalıyım ” isimli hikayeyi dinliyoruz. 24 Farklı renklerdeki ve modellerdeki şapkalar ile sıralama ve gruplama ç alışması yapıyoruz. 27 Bu hafta ki konumuz “ YENİ YIL ” Gece ve g ü nd ü z nasıl oluşur? Deney yaparak ö ğreniyoruz. Sanat etkinliğinde maske hazırlıyoruz. 27-28 ARALIK TARİHLERİND E GEZİCİ K Ü T Ü PHANE PAFİN OKULUMUZDA! KİTAP ALMAK İSTERSEN 10- 20 TL ARASI PARA GETİREBİLİRS İN. 28 BP Ç OCUK TİYATROSU OKULUMUZDA! Ayın meyvesi “ Portakal ” Portakalın yararlarını ö ğreniyoruz ve portakal suyu hazırlıyoruz. NOT: Okula gelirken 2-3 tane portakal getirmeyi unutma. 29 Aralık ayında doğan ö ğrencilerimizin doğum g ü n ü n ü kutluyoruz. Saat ne işe yarar ö ğreniyoruz ve farklı saat modellerinin resimlerini inceliyoruz. Sanat etkinliğinde duvar saati yapıyoruz. “ Mickey ’ nin Yılbaşı Hikayeleri ” isimli sinema filmini konferans salonunda izliyoruz. 30 “ FLORYA DENT ” diş kliniğine giderek dişlerimizi kontrol ettiriyoruz. 2011 yılı i ç in takvim hazırlıyoruz. “ Yeni Yıl ” isimli şarkıyı ö ğreniyoruz. 31 “ S ü per Show ” ile yeni yıl partisi yapıyoruz. NOT: YENİ YIL NEDENİYLE BUG Ü N N Ö BET Ç İ SINIF UYGULAMAMI Z OLMAYACAKTI R.

59 İSTEK Ö ZEL BİLGE KAĞAN ANAOKULU ARALIK AYI AİLE KATILIM PROGRAMI 5 YAŞ 6 Ç ocuğunuzdan kendi v ü cudunun resmini ç izmesini isteyiniz. 7 Ç ocuğunuzla saygılı davranışlar ile ilgili sohbet edin. 8 Ç ocuğunuzdan gezide g ö zlemlediklerini size anlatmasını isteyin. 9 Ç ocuğunuzla farklı bardakları yan yana dizin, bir kaşıkla bardaklara vurun ve ç ıkan seslerle bir melodi oluşturun. 10 Ç ocuğunuzdan buzdolabınızda bulunan sağlıklı yiyecekleri size g ö stermesini isteyin. 13 Ç ocuğunuzla sağlığımız i ç in gerekli olan yiyeceklerin ve i ç eceklerin resimlerini dergilerden veya internetten bulup inceleyin. 14 Ç ocuğunuzdan bir mikrop resmi yapmasını isteyin ve ellerimizi sık sık yıkamanın ö nemi ile ilgili konuşun. 15 Ç ocuğunuzdan boş bir kağıda farklı b ü y ü kl ü klerde kare şekli ç izmesini isteyin. 16 Ç ocuğunuzla hastalıklardan korunmak i ç in neler yapılması gerektiğini konuşun. 17 Ç ocuğunuzla tutumlu olmak i ç in neler yapmamız gerektiğini konuşun. Birlikte bir kumbara alın ve bozuk paraları bu kumbaraya atarak para biriktirin. 20 Ç ocuğunuzdan şapka at ö lyesi gezisinde g ö zlemlediklerini size anlatmasını isteyin. 21 Ç ocuğunuzla evinizdeki şapkaları bulun. Ertesi g ü n ç ıkardığınız şapkaları okula g ö nderin. 22 Ç ocuğunuzla evinizdeki şapkaları inceleyin ve yazlık- kışlık olarak gruplayın. 23 Ç ocuğunuzla alışverişe ç ıkın ve ona se ç tiği bir şapkayı alın. 24 Ç ocuğunuzla sevdiklerinize g ö ndermek ü zere yeni yıl kartı hazırlayın. 27 Ç ocuğunuzla camdan dışarı bakın. Gece ve g ü nd ü z ü n farklarını size s ö ylemesini isteyin. 28 Ç ocuğunuzla evde portakallı kek yapın. 29 Ç ocuğunuzla evinizde bulunan farklı saat modellerini inceleyin. (Kol saati, masa saati, duvar saati, kum saati ) 30 Ç ocuğunuzdan diş fır ç alamanın ö nemini ve bug ü nk ü diş kliniği gezisi g ö zlemlerini size anlatmasını isteyin. 31 Ç ocuğunuzla yeni yıl i ç in alışverişe ç ıkın.


"KASIM AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ KASIM AYI KAVRAMLARIMIZ KASIM AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ KASIM AYI GEZİMİZ KASIM AYI TİYATRO VE SİNEMAMIZ KASIM AYI BİTKİSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları