Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN DEĞİŞİMİ Bahri YılmazFen ve Teknoloji. A Maddenin Değişimi Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Doğada bulunan yer altı ve yer üstü kaynaklarındaki bir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN DEĞİŞİMİ Bahri YılmazFen ve Teknoloji. A Maddenin Değişimi Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Doğada bulunan yer altı ve yer üstü kaynaklarındaki bir."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN DEĞİŞİMİ Bahri YılmazFen ve Teknoloji

2 A Maddenin Değişimi Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Doğada bulunan yer altı ve yer üstü kaynaklarındaki bir çok madde canlıların ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Doğadaki maddelerde çeşitli değişiklikler yaparak onları kullanılacak hale getiririz. Doğa olayları da maddeler üzerinde çeşitli değişikliklere yol açar. Nemrut dağı’ndaki heykellerde oluşan yıpranmalar, doğa olaylarının maddeler üzerindeki etkilerine güzel bir örnektir.

3 A Maddenin Değişimi Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Doğal Maddeler Çevremizdeki maddelerin büyük bir kısmı doğada kendiliğinden oluşur. Örneğin, toprak, ağaç, su, maden gibi maddeler doğanın bir parçasıdır. Benzer şekilde süt, yumurta, meyve ve tahıl canlıların doğal ürünleridir. Doğada kendiliğinden oluşan maddeler doğal madde olarak adlandırılır.

4 A Maddenin Değişimi Bahri YILMAZFen ve Teknoloji İşlenmiş Maddeler Doğal maddelerin bir kısmını, yapısında bir değişik yapmadan kullanabiliriz. Örneğin, su, elma ve kömür gibi maddeleri olduğu gibi tüketiriz. Fakat bazı doğal maddelerin kullanılabilmesi için şekil verme,eritme gibi farklı işlemlerden geçirilmesi gerekir. Bu tür maddeler işlenmiş maddeler olarak adlandırılır. Örneğin, un buğdayın, yün kazak ise hayvanlardan elde edilen yünün işlenmesiyle elde edilir.

5 A Maddenin Değişimi Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Yapay Maddeler Bazı maddeler insanlar tarafından üretilir. Örneğin, tutkal, köpük, naylon poşetler, beton, cilalı tahta doğal maddelerin yapısının değiştirilmesiyle elde edilir. Bu tür maddelere yapay madde adı verilir. Yapay maddeler doğal veya işlenmiş maddelerin bir araya getirilmesiyle veya başka bir yağıda üretilmesiyle elde edilir. Örneğin, odun talaşı tutkalla karıştırılıp sıkıştırılınca yapay bir madde olan sunta elde edilir.


"MADDENİN DEĞİŞİMİ Bahri YılmazFen ve Teknoloji. A Maddenin Değişimi Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Doğada bulunan yer altı ve yer üstü kaynaklarındaki bir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları