Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN HALLERİ Bahri YılmazFen ve Teknoloji. Maddenin Halleri Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Madde doğada üç halde bulunmaktadır. Katı, sıvı ve gaz hallerinde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN HALLERİ Bahri YılmazFen ve Teknoloji. Maddenin Halleri Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Madde doğada üç halde bulunmaktadır. Katı, sıvı ve gaz hallerinde."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN HALLERİ Bahri YılmazFen ve Teknoloji

2 Maddenin Halleri Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Madde doğada üç halde bulunmaktadır. Katı, sıvı ve gaz hallerinde yer alır. Maddenin Katı Hali Katı halde bulunan kalem, silgi, ve cetvelimizin şekillerini düşünelim. Yukarıda gösterildiği gibi katı haldeki madddelerin belirli bir şekli vardır.

3 Maddenin Halleri Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Konuldukları kap değiştiğinde şekillerinde bir farklılık olmaz, bulundukları kabın şeklini almaz. Dışarıdan bir etki olmadıkça da katı maddelerin şekilleri değişmez. Toz şeker, tuz, un, toz deterjan, kum gibi maddeler küçük taneli katıdırlar. Bu tür katılar bir araya geldiklerinde sıvı maddeler gibi konuldukları kabın şeklini alırlar.

4 Maddenin Halleri Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Maddenin Sıvı Hali Su, süt gibi sıvı halde bulunan maddeleri düşünelim. Onlara bazen bardakta, bazen tencerede bazen de şişelerde rastlarız. Sıvı haldeki maddeler kap değiştikçe şekil değiştirir. Örrneğin sıvı hallde bulunan süt, bardağa konulduğunda bardağın; kavanoza konulduğunda ise kavanozun şeklini alır.

5 Maddenin Halleri Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Maddenin Gaz Hali Madde katı ve sıvı dışında gaz halinde de bulunabilirler. Örneğin hava gaz haldedir. Havayı göremesek de bir var olduğunu rüzgar, fırtına gibi hava olaylarında hissedebiliriz. Denize daldığımızda çıkan kabarcıklar, bisiklet veya araba tekerleğinin şişmesi de havanın varlığını açıklar.

6 Maddenin Halleri Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Isınmada kullandığımız doğal gaz, solunum sırasında aldığımız oksijen gibi maddeler gaz halinde bulunur. Gazların sahip olduğu özelliklerden birisi bulundukları ortamda yayılmalarıdır. Gazların bir diğer özelliği de çok küçük gözeneklerden kaçabilmesidir.


"MADDENİN HALLERİ Bahri YılmazFen ve Teknoloji. Maddenin Halleri Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Madde doğada üç halde bulunmaktadır. Katı, sıvı ve gaz hallerinde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları