Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ 2323 Nisan 1920 1920 ’de TBMM TBMM açıldığında, KURTULUŞ SAVAŞI SAVAŞI devam etmekte idi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ 2323 Nisan 1920 1920 ’de TBMM TBMM açıldığında, KURTULUŞ SAVAŞI SAVAŞI devam etmekte idi."— Sunum transkripti:

1 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ 2323 Nisan 1920 1920 ’de TBMM TBMM açıldığında, KURTULUŞ SAVAŞI SAVAŞI devam etmekte idi.

2 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ BöylesiBöylesi bir ortamda mecliste bulunan tüm milletvekillerin milletvekillerin TEK DÜŞÜNCESİ DÜŞÜNCESİ vardı. Odüşünce de de “VATANIN KURTULUŞU “ düşüncesi idi.

3 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ BuBu nedenle,23 nedenle,23 Nisan 1920 1920 ’de açılan İlk TBMM de farklı düşünceler olmadığından SİYASİ PARTİ PARTİ yoktu.

4 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ 0909 Eylül 1922 1922 yılında yılında VATANIMIZ DÜŞMAN ELLERİNDEN KURTARILDI. ArtıkArtık MeclistekiMeclisteki milletvekilleri,KENDİ DÜŞÜNCELERİ DÜŞÜNCELERİ doğrultusunda farklı farklı gruplarda kümelenmeye başladılar.

5 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ 19221922 yılında yılında ATATÜRK ve ve ARKADAŞLARI tarafından kendi düşünceleri doğrultusunda TÜRKİYE’NİN İLK SİYASİ PARTİSİ PARTİSİ olan HALK FIRKASI FIRKASI ‘nı kurdular.

6 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ HALKHALK FIRKASI FIRKASI, 29 Ekim 1923 1923 yılında CUMHURİYET’İN İLANI İLANI ‘ ndan sonra ismini CUMHURİYET HALK FIRKASI FIRKASI olarak değiştirdi.

7 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ ATATÜRK,ATATÜRK, mecliste tek bir SİYASİ PARTİ PARTİ ‘nin varlığından rahatsızlık duyuyordu. ATATÜRKATATÜRK ‘ e göre mecliste Değişik Düşüncelerin Olması Olması ve buna bağlı olarak Değişik Düşüncelere Sahip Birden Fazla Fazla SİYASİ PARTİ PARTİ ’nin olmasının TÜRKİYE ‘nin GELECEĞİ GELECEĞİ açısından daha yararlı olacağı idi. VeVe buna göre; ENEN KISA ZAMANDA ÇOK PARTİLİ HAYATA geçilmeliydi.

8 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ ATATÜRKATATÜRK ‘ün bu düşüncesini öğrenen, Farklı Düşünce Yapısına Sahip Diğer Milletvekilleri, kendi aralarında TERAKKİ PERVER CUMHURİYET FIRKASI FIRKASI ‘ nı kurdular.Bu SİYASİ PARTİ, PARTİ, TÜRKİYE’DE KURULAN İKİNCİ SİYASİ PARTİDİR.

9 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ TERAKKİTERAKKİ PERVER CUMHURİYET FIRKASI, FIRKASI, zamanla izlediği yanlış siyaset ve politika nedeniyle DOĞU ANADOLU BÖLGESİ BÖLGESİ ‘ nde ŞEYH SAİT SAİT önderliğinde TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURİYETİ ‘ne yönelik isyanın çıkmasına neden oldu.

10 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ BuBu ŞEYH SAİT İSYANI İSYANI, TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURİYETİ ‘ne yönelik olarak ortaya çıkan İLK İSYANDIR.

11 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ BuBu ŞEYH SAİT İSYANI İSYANI ‘nın DOĞU ANADOLU BÖLGESİ BÖLGESİ ‘ nde kısa sürede yayılması üzerine TBMM TBMM,bu isyanın bastırılması için bir takım önlemler aldı. Bunlar;Bunlar; A)A) DOĞU ANADOLU BÖLGESİ ‘ ne ORDUNUN GÖNDERİLMESİ B)B) DOĞU ANADOLU BÖLGESİ ‘ nde SIKI YÖNETİMİN İLAN EDİLMESİ C)C) DOĞU ANADOLU BÖLGESİ ‘ nde huzuru sağlamaya yönelik olarak olarak TAKRİR-İ SÜKÜN KANUNU ‘nun (Huzuru (Huzuru Sağlama Kanunu) Kanunu) ÇIKARILMASI D)D) SUÇLULARIN CEZALANDIRILMASINA YÖNELİK OLARAK İSTİKLAL MAHKEMELERİ’ nin KURULMASI

12 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ TBMMTBMM ‘nin almış olduğu önlemler sayesinde ŞEYH SAİT İSYANI İSYANI bastırılmış ve bu isyanın çıkmasına neden olan TERAKKİ PERVER CUMHURİYET FIRKASI, FIRKASI, İSTİKLAL MAHKEMESİ MAHKEMESİ ‘ nce suçlu bulunarak, kapatılmıştır.

13 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ TERAKKİTERAKKİ PERVER CUMHURİYET FIRKASI ‘nın İSTİKLAL MAHKEMESİ MAHKEMESİ ‘nce suçlu bulunu- lup kapatılmasından sonra, bu SİYASİ PARTİ PARTİ ‘nin kapatılmasını hazmedemeyen TÜRKİYE CUMHURİYETİ DÜŞMANLARI, DÜŞMANLARI, 1926 yılında ATATÜRK ‘ e yönelik SUİKAST GİRİŞİMİ GİRİŞİMİ ‘nde bulunmak istediler.Bu suikast girişiminin ihbar sonucu ortaya çıkarılması üzerine ATATÜRK, tarihe geçen aşağıdaki sözünü söylemiştir; “BENİM“BENİM NAÇİZ VÜCUDUM,ELBET BİR GÜN TOPRAK OLACAKTIR.ANCAK, TÜRKİYE CUMHURİYETİ,İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR...”

14 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ ATATÜRK,ATATÜRK, kendisine yönelik düzenlenen, aslında HEDEF OLARAK TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURİYETİ ‘ne yönelik olan SÜİKAST GİRİŞİMİ GİRİŞİMİ sonrasında 1930 yılına yılına kadar TÜRK İLKE ve İNKİLAPLARI İNKİLAPLARI ‘na önem verdi. Değişik alanlarda yenilikler yaptı.

15 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ ATATÜRK,ATATÜRK, bu yenilikler sonrasında TÜRKİYE TÜRKİYE ’ de alt yapının düzeldiğine inanarak ÇOK PARTİLİ HAYATI HAYATI tekrar denemeye karar verdi.

16 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ ATATÜRKATATÜRK ‘ün bu düşüncesini öğrenen TBMM’deki TBMM’deki milletvekillerden bir kısmı kendi aralarında SERBEST CUMHURİYET FIRKASI FIRKASI ‘nı kurdular. BuBu SİYASİ PARTİ,TÜRKİYE’DE PARTİ,TÜRKİYE’DE KURULAN ÜÇÜNCÜ SİYASİ PARTİDİR.

17 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ SERBESTSERBEST CUMHURİYET FIRKASI, kurulduktan kısa bir süre sonra, parti mensubu bazı milletvekillerin, partinin zamanla yanlış siyaset ve politika izlemesine neden olmuştur. BUNUNBUNUN ÜZERİNE; SERBESTSERBEST CUMHURİYET FIRKASI, FIRKASI, kendi kendini kapatmıştır.

18 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ ANCAK,ANCAK, BuBu SERBEST CUMHURİYET FIRKASI FIRKASI ‘nın kapatılmasını hazmedemeyen bazı çevrelerce MENEMEN MENEMEN ‘de ‘de İSYAN İSYAN çıkarılır. MENEMENMENEMEN İSYANI,TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURİYETİ ‘NE YÖNELİK İKİNCİ İSYANDIR.

19 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ MENEMENMENEMEN İSYANI, İSYANI, kısa sürede TÜRK SİLAHLI KÜVVETLERİ KÜVVETLERİ tarafından bastırılır.

20 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ BuBu olaydan sonra,ATATÜRK, sonra,ATATÜRK, TÜRKİYE TÜRKİYE ‘nin ÇOK PARTİLİ HAYAT HAYAT açısından ortamın hazır olmadığını anlayarak, ölümüne kadar bir daha ÇOK PARTİLİ HAYAT DENEMESİ DENEMESİ ‘ne girmez.

21 TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ ATATÜRKATATÜRK ‘ün ölümünden sonra başa DEVLETİN BAŞINA GEÇEN GEÇEN İSMET İNÖNÜ DÖNEMİ DÖNEMİ ’nde 1945 yılında yılında ORTAMIN HAZIR OLDUĞU DÜŞÜNÜLEREK DÜŞÜNÜLEREK, ÇOK PARTİLİ HAYAT DENEMESİ DENEMESİ ‘ne girilir.Bu konu ile ilgili gerekli yasalar TBMM TBMM ‘den çıkarılır. VEVE NİHAYET 19461946 yılında yılında YAPILAN SEÇİMLERLE TÜRKİYE’DE ARTIK ÇOK PARTİLİ HAYAT DÖNEMİ DÖNEMİ başlamış oldu.


"TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SÜRECİ 2323 Nisan 1920 1920 ’de TBMM TBMM açıldığında, KURTULUŞ SAVAŞI SAVAŞI devam etmekte idi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları