Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Atatürk, Milli Mücadele Yıllarında kamuoyu oluşturmak için neye önem vermiştir ? Atatürk,Milli Mücadele Yılları’nda halkı bilinçlendirmek için, Kitle.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Atatürk, Milli Mücadele Yıllarında kamuoyu oluşturmak için neye önem vermiştir ? Atatürk,Milli Mücadele Yılları’nda halkı bilinçlendirmek için, Kitle."— Sunum transkripti:

1

2

3 Atatürk, Milli Mücadele Yıllarında kamuoyu oluşturmak için neye önem vermiştir ? Atatürk,Milli Mücadele Yılları’nda halkı bilinçlendirmek için, Kitle İletişim Araçları ’na özellikle basına büyük bir önem vermiştir.

4 Atatürk ’ün bizzat kuruluşlarına destek verdiği Basın-Yayın Kuruluşları nelerdir ? Atatürk ’ün bizzat kuruluşlarına destek verdiği Basın-Yayın Kuruluşları nelerdir ? İRADE-İ MİLLİYE GAZETESİ / (14 Eylül 1919 ) Sivas Kongresi’nde alınan kararların halka duyurulması amacıyla çıkarılan gazetedir. Atatürk,Milli Mücadele’nin Yayın Organı olan bu gazeteden söz ettiğinde “BENİM GAZETEM” deyimini kullanmıştır. HAKİMİYET-İ MİLLİYE GAZETESİ / (10 Ocak 1920 ) Mecliste (TBMM) alınan kararların halka duyurulması amacıyla çıkarılan gazetedir. ANADOLU AJANSI (06 Nisan 1920 ) Milli Mücadele Yıllarında halkın bilinçlendirilmesi için açılmış olan basın-Yayın Kuruluşu’dur. Atatürk,bunun dışında; 07 Ekim 1920 ‘de Ceride-i Resmiye (Resmi Gazete) ‘nin çıkarılması 1925 ‘de Telsiz Telgraf Hakkında Kanununun kabul edilmesi 06 Mayıs 1927 ‘de İstanbul Radyosu’nun açılması 1927 Kasım ‘da da Ankara Radyosu’nun açılmasına katkıda bulunmuştur. Atatürk,bunun dışında; 07 Ekim 1920 ‘de Ceride-i Resmiye (Resmi Gazete) ‘nin çıkarılması 1925 ‘de Telsiz Telgraf Hakkında Kanununun kabul edilmesi 06 Mayıs 1927 ‘de İstanbul Radyosu’nun açılması 1927 Kasım ‘da da Ankara Radyosu’nun açılmasına katkıda bulunmuştur. ANADOLU AJANSI (06 Nisan 1920 ) Anadolu Ajansı’nın kurulu- şunda ünlü edebiyatçımız Halide Edip Adıvar ‘ın da büyük bir etkisi olmuştur ANADOLU AJANSI (06 Nisan 1920 ) Anadolu’da meydana gelen olayların haberleri burada toplanmış; Daha sonra buradan tüm Anadolu’ya iletilmiştir.

5 DoğruYanlış Size sorulan cümlelerin DOĞRU yada YANLIŞ olduğunu belirleyiniz… Size sorulan cümlelerin DOĞRU yada YANLIŞ olduğunu belirleyiniz… Atatürk tarafından kurulan ilk gazete İrade-i Milliye Gazetesi ’dir Atatürk tarafından kurulan ilk gazete İrade-i Milliye Gazetesi ’dir Haklılığımızı tüm dünyaya duyurmak ve halkı bilinçlendirmek için Gazeteler kuruldu. M. Kemal’in “Benim Gazetem” dediği gazete, Hakimiyet-i Milliye Gazetesi ’dir Anadolu Ajansının kurulmasında M.Kemal Atatürk ile beraber Halide Edip Adıvar ‘ın da katkısı olmuştur. Kurtuluş Savaşı Yılları’nda halkın bilinçlenmesinde en etkili Kitle İletişim Aracı Radyolar ‘dı. Atatürk Dönemi’ nde açılan 1-Anadolu Ajansı, 2-İrade-i Milliye Gazetesi ve 3-Hakimiyet-i Milliye Gazetesi ’nin kronolojik sıralaması 2 > 3 > 1 ‘ dir. Atatürk Dönemi’ nde açılan 1-Anadolu Ajansı, 2-İrade-i Milliye Gazetesi ve 3-Hakimiyet-i Milliye Gazetesi ’nin kronolojik sıralaması 2 > 3 > 1 ‘ dir. Anadolu’da meydana gelen olayların Haberleri ANADOLU AJANSI ‘nda toplanmış ; Daha sonra buradan tüm Anadolu’ya iletilmiştir. Anadolu’da meydana gelen olayların Haberleri ANADOLU AJANSI ‘nda toplanmış ; Daha sonra buradan tüm Anadolu’ya iletilmiştir.

6

7 Soru-1

8 Soru-2

9 Soru-3

10 Soru-4

11 Soru-5

12 Soru-6

13 Soru-7

14 Soru-8

15 Soru-9

16 Soru- 10

17 Soru-11

18


"Atatürk, Milli Mücadele Yıllarında kamuoyu oluşturmak için neye önem vermiştir ? Atatürk,Milli Mücadele Yılları’nda halkı bilinçlendirmek için, Kitle." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları