Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, 18-20 Ekim 2007, Konya İNSAN KAYNAKLI İKLİM DEĞİŞİMİNİN DİNAMİĞİ: KAMU EĞİTİMİ İÇİN ÖNERİLER Ali Kerem.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, 18-20 Ekim 2007, Konya İNSAN KAYNAKLI İKLİM DEĞİŞİMİNİN DİNAMİĞİ: KAMU EĞİTİMİ İÇİN ÖNERİLER Ali Kerem."— Sunum transkripti:

1 Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, Ekim 2007, Konya İNSAN KAYNAKLI İKLİM DEĞİŞİMİNİN DİNAMİĞİ: KAMU EĞİTİMİ İÇİN ÖNERİLER Ali Kerem Saysel Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü

2 Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, Ekim 2007, Konya İnsan kaynaklı iklim değişiminin dinamiğini yeterli derecede kavrıyor muyuz? İklim değişiminin beklenen etkilerini hafifletmek için yeterli önlemleri savunuyor muyuz?

3 Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, Ekim 2007, Konya Gecikmeler Hakkında STOK (REZERVUAR) içeri akış dışarı akış

4 Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, Ekim 2007, Konya

5 Karbon emisyonları (TgCO 2 -eşdeğer/yıl) = hasıla ($/yıl) x enerji yoğunluğu (toe/$) x karbon yoğunluğu (TgCO 2 -eşdeğer/toe)

6 Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, Ekim 2007, Konya Enerji ve karbon yoğunluğunun aynı kalması halinde büyüyen Türkiye’nin (G$/yıl) enerji üretimi (Mtoe/yıl) ve karbon emisyonu (TgCO2-eşdeğeri/yıl)

7 Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, Ekim 2007, Konya Yeni yatırımlarda aşamalı olarak enerji yoğunluğunun %40, karbon yoğunluğunun %60 azalması halinde büyüyen Türkiye’nin karbon emisyonu (TgCO2- eşdeğeri/yıl)

8 Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, Ekim 2007, Konya İklim koruma stratejisinin tüm dünyada uygulanması halinde dünya emisyonları (TgCO2-eşdeğer) ve atmosferde karbon dioksit konsantrasyonu (ppmv CO2).

9 Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, Ekim 2007, Konya İklim koruma stratejisinin tüm dünyada uygulanması halinde CO2 konsantrasyonu (ppmv) ve ortalama atmosfer sıcaklığı (Co).

10 Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, Ekim 2007, Konya Tartışma Acil ve kuvvetli eylemin önemi Gecikmelerin sistematik olarak yanlış /yetersiz algılanması Alternatif eğitim arayışları


"Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri, 18-20 Ekim 2007, Konya İNSAN KAYNAKLI İKLİM DEĞİŞİMİNİN DİNAMİĞİ: KAMU EĞİTİMİ İÇİN ÖNERİLER Ali Kerem." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları