Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Apple Computer Inc. Altı Aşamalı Teknoloji Planlama Modeli (2005) Ali ÇİMEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Apple Computer Inc. Altı Aşamalı Teknoloji Planlama Modeli (2005) Ali ÇİMEN."— Sunum transkripti:

1 Apple Computer Inc. Altı Aşamalı Teknoloji Planlama Modeli (2005) Ali ÇİMEN

2 Apple 6 Aşamalı Planlama Modeli Aşamaları (1)vizyon oluşturma (2)İhtiyaç analizi yapma (varolan durumu tespit etme) (3) Amaç belirleme (4) Eylem planı geliştirme (5) Planı uygulama ve (6) sonuçları değerlendirme ve paylaşma.

3 Vizyon geliştirme İhtiyaç analizi yapma Amaç belirleme Eylem planı geliştirme Planı uygulama Sonuçları değerlendir me (Apple Computer Inc.’den, 2005, uyarlanmıştır)

4 Özellikleri Planlama ağı gibidir Rehberlik eder Doğrusal bir yol takip etmez !Örneğin,! Amaçlar belirlenirken, vizyon her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Benzer şekilde, eylem planı oluşturulurken, ihtiyaç analizi sonuçları bu bağlamda birer başvuru kriterleri olarak kullanılmalıdır.

5 1. Vizyon geliştirme. • Vizyon, yön verir, ileriye doğru hareketi sağlar ve yenilikçi bir program oluşturma fırsatı tanır. • Vizyona dayalı bir planlama bugünün ihtiyaçlarını geleceğe dönük olarak hesaba katmaya olanak tanır.

6 2. İhtiyaç analizi yapma (Varolan durumu tespit etme). • Okul olarak teknolojik açıdan var olan durumu tespit etmek • Teknoloji uygulama stratejisi ; Vizyon ifadesi ile şu anki durum arasındaki fark nedir?

7 3. Amaç belirleme (Vizyon ile gerçek durumu karşılaştırma) (1) Şu anki duruma ve eldeki kaynaklara bakılarak, gelecekte (3-5 yıl sonrası için) mantıksal olarak beklenilebilecek durum nedir? (2) Vizyonun merkezinde yer alan amaçlar nelerdir? (3) Acilen karşılanması gereken amaçlar nelerdir? (4) Diğer amaçlara geçmeden önce hangi amaçların başarılması gereklidir? (5) Hangi amaçlar daha kapsamlı bir ihtiyacı gidermeye yöneliktir? (6) Eğer belli bir amaç karşılanmazsa olabilecek en kötü durum nedir? vb.

8 4. Eylem planı geliştirme (1) Her amacın ve hedefin kendi unsurlarına ayrılması. (2) Gerekli insan kaynaklarının ve diğer kaynakların tanımlanması. (3) Bütçe kaynaklarının tanımlanması ve bir bütçe planının geliştirilmesi. (4) Bir zaman çizelgesinin oluşturulması. (5) Bir değerlendirme planının geliştirilmesi. (6) Eylem planının gözden geçirilmesi ve gerekli değişikliklerin yapılması.

9 5. Eylem planının uygulanması

10 6. Sonuçların değerlendirilmesi ve paylaşılması (1) Değerlendirmeden kim sorumlu olacaktır? (2) Ne tür bilgi toplanacaktır? (3) Bilgiler ne tür metotlar ve araçlarla elde edilecektir? (4) Sonuçlar kimlerle ve nasıl paylaşılacaktır? (5) Sonuçların iletişimine ne zaman başlanmalıdır?

11 Modelerin Karşılaştırması

12 Kaynakça • Saban, A. (2006). OKUL TEKNOLOJİ PLANLAMASI: İLKÖĞRETİM OKULLARI İÇİN UYGULAMALI BİR MODEL ÖNERİSİ VE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ AÇISINDAN SONUÇLARI., Konya (Yayınlanmamış Doktora Tezi) • Saban, A. (2007). SEÇMECİ OKUL TEKNOLOJİ PLANLAMA MODELİ VE ÖZEL KONYA ESENTEPE İLKÖĞRETİM OKULU TEKNOLOJİ PROFİLİ. Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 23-43.


"Apple Computer Inc. Altı Aşamalı Teknoloji Planlama Modeli (2005) Ali ÇİMEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları