Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ."— Sunum transkripti:

1 KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ

2

3 MENOPOZ DÖNEMİ

4 BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ? Menopoz nedir? Menopoza ne zaman girilir? Menopozu etkileyen faktörler nelerdir? Menopozda ortaya çıkan değişiklikler nelerdir? Menopoz dönemini daha rahat geçirmek için neler yapmalıyız?

5 Menopoz; Östrojen hormonunun miktarının azalmasına bağlı olarak adet kanamalarının kesilmesidir. Doğurgan dönemden, doğurgan olmayan döneme bir geçiştir. En az bir yıl adet görmemiş kadında kesinleşmiştir.

6 Menopoza Ne Zaman Girilir? Genellikle 45-55 yaşlar arasında görülür. 45 yaşın altı erken menopoz 55 yaşın üstü geç menopoz Menopoz bir anda ortaya çıkmaz, yavaş yavaş ilerleyen bir süreçtir.

7 Menopozu Etkileyen Faktörler o Kalıtım o Sigara o Hiç doğum yapmamış olmak o Beslenme bozukluğu o Düşük kilolu olmak o Yumurtalıkların alınması

8 Menopozda Ortaya Çıkan Değişiklikler - 1 Fiziksel Değişiklikler Ateş basması, gece terlemeleri, çarpıntı Baş dönmesi, baş ağrıları, halsizlik Uyku bozuklukları Kas ve eklem ağrıları Cinsel organlarda çekilme, kuruluk, ağrılı ilişki Kötü kokulu, gri renkli akıntı Sık sık idrara çıkmak veya idrar kaçırmak İştah artışı ve kilo alma Tüylenme

9 Menopozda Ortaya Çıkan Değişiklikler - 2 Psikolojik Değişiklikler Kaygı, depresyon Unutkanlık, sinirlilik, kolay ağlama, üzücü olayları daha çok hatırlama Konsantrasyon eksikliği Cinsel istekte azalma

10 Menopoza ait belirtiler sadece bir ay sürebileceği gibi yıllarca da devam edebilir.

11 Menopozda Tedavi – 1 Hormon tedavisi (östrojen) yapılabilir. Hormon tedavisi ateş basmaları, vajinal kuruluk, osteoporozun önlenmesi için uygulanabilir.

12 Ancak; ¦Hormon tedavisi kalp hastalıkları, felç, kan pıhtılaşması ve meme kanseri risklerini arttırır. Bu nedenle; yaş, ırk, aile ve sağlık geçmişi gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

13 Menopozda Tedavi – 2 Menopozun oluşturduğu hastalıklara karşı (kemik erimesi gibi…) ¦Kalsiyum ¦D Vitamini içeren ilaçlar kullanılabilir.

14 Menopozda Görülebilecek Rahatsızlıklar; Kemik Hastalıkları Yetersiz Ca alımı, fiziksel aktivite azlığı, hormonal dengesizlik ve emilme yeteneğinin azalması nedeniyle kemiklerden Ca çekilmesi artar. Kalp ve damar hastalıkları Östrojen düzeyini azalmasıyla birlikte kolesterol ( LDL düzeyi) artar. Aşırı kolesterol damarlarda tıkanma oluşturur. Kalp krizi ve felç riski artar.

15 Menopozda Beslenme - 1 ¦Kalsiyum ve D vitamini alımına dikkat edilmeli, ¦Aşırı protein ve tuz tüketiminden kaçınılmalı, ¦Sigara, alkol, kahveden uzak durulmalı, ¦Tatlı yerine özellikle kurutulmuş meyvelerden yapılmış hoşaf tercih edilmeli, ¦Sıvı tüketimi arttırılmalıdır.

16 Menopozda Beslenme - 2 ¦Kırmızı et yerine tavuk ve balık eti tercih edilmeli, etli yemekler kendi yağında pişirilmelidir. ¦Un, tuz, şeker tüketimi azaltılmalı, ¦Her gün 6-9 porsiyon sebze meyva yenmeli, ¦Tereyağı ve margarinden uzak durulmalı, bitkisel yağlar kullanılmalı

17 Bu dönemde; mHer yıl jinekolojik muayene yaptırılmalı (smear testi, mamografi), mCinsel ilişki sırasında acı oluyorsa vajinal kayganlaştırıcı krem veya jel kullanılabilir, mVücut ağırlığı korunmalı ve şişmanlıktan kaçınılmalı, mVücudu yormayacak fakat düzenli ve sürekli olacak egzersizler yapılmalı (yürüyüş gibi),

18 Bu dönemde; mRahat bir uyku için; akşamları ağır yemekler yenmemeli ve pamuklu giysiler tercih edilmeli, mMümkün olduğunca üzüntü, heyecan, tedirginlik gibi sinir sistemini etkileyecek streslerden kaçınılmalı, mArkadaşlarınızla bolca vakit geçirmeli ve boş zamanlarınızı değerlendirecek uğraşlar edinmelisiniz. SON ADET KANAMASININ ÜZERİNDEN BİR YIL GEÇENE KADAR GEBELİK GERÇEKLEŞEBİLİR.

19 Teşekkürler…


"KADIN VE AİLE SAĞLIĞI HİZMETLERİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI SAĞLIK VE HIFZISSIHHA MÜDÜRLÜĞÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları