Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sperm Seçiminde Yeni Yöntemler ve ART Başarısına Etkisi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sperm Seçiminde Yeni Yöntemler ve ART Başarısına Etkisi"— Sunum transkripti:

1 Sperm Seçiminde Yeni Yöntemler ve ART Başarısına Etkisi
Prof. Dr. Esat Orhon

2 Fertilizasyon kapasitesi olan spermi seçme yöntemleri
Konvansiyonel Morfoloji Yeni yöntemler Intra cytoplasmic Morphologically Selected sperm Injection - IMSI Magnetic-activated cell sorting - MACS Hyaluronik Asit

3 IMSI Intra cytoplasmic Morphologically Selected sperm Injection
Altı subselluler organelin morfolojik değerlendirilmesi Akrozom Post akrozomal lamina Boyun Mitokondria Kuyruk Nükleus Düz Simetrik Oval Bartoov B, Human Reprod, 2005

4 IMSI Small nuclear vacuoles Normal form Large nuclear vacuoles
Large oval sperm cells Narrow postacrosomal region Partial acrosome

5 How to improve IVF-ICSI outcome by sperm selection
Bartoov B, RBM Online, 2006

6 How to improve IVF-ICSI outcome by sperm selection
X X Bartoov B, RBM Online, 2006

7 IMSI Intra cytoplasmic Morphologically Selected sperm Injection
Avantajları Günümüzde pratik uygulamada en yüksek başarıya ulaşmış sperm seçim parametresi morfolojidir IMSI morfolojik kriterleri en yüksek detaylarıyla değerlendirebilir IMSI ile seçilmiş spermler bilinen en iyi parametre olan morfolojinin en yüksek isabetle uygulanabilmesini sağlar. Dezavantajları Morfoloji her ne kadar bilinen en iyi seçim parametresi ise de, sperm vitalitesi, fertilizasyon kapasitesi ve DNA integritesi hakkında % 100 informasyon sağlayabilen bir parametre değildir Morfolojik seçim kriterleri her ne kadar mükemmelliğe en yakın parametre olmakla birlikte, mükemmel değildir. Ucuz değildir, laboratuarlara yeni ekipman maliyeti getirmektedir.

8 Magnetic-activated cell sorting - MACS
Apoptozis veya cryopreservation – thaw sonrasında hasarlanan spermler fertilizasyon ve implantasyon oranlarını olumsuz etkiler Apoptotik veya hasarlı spermler ile normal ve fertil spermleri görünüşleriyle (morfolojileriyle) ayırd etmek mümkün olmayabilir Apopototik özellikler taşıyan spermler normal görünüm verebilirler ve ICSI için seçildiklerinde olumsuz veya düşük başarı oranlarına yol açacaktır.

9 Normal ve apoptotik spermlerin plasma membranı altında phosphatidylserine (PS) rezidüleri vardır
Apoptozis sonrasında plazma membranı degrade olacağı için PS rezidüleri eksternalize olurlar PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS PS

10 Magnetic-activated cell sorting - MACS
annexin V ile konjüge manyetik işaretlenmiş mikro kürecikler annexin V annexin V PS PS PS PS PS PS ~ 50 nm PS PS PS PS PS

11 Magnetic-activated cell sorting - MACS
annexin V annexin V annexin V PS PS PS annexin V annexin V PS PS PS PS annexin V PS PS annexin V PS PS annexin V ile konjüge manyetik işaretlenmiş mikro kürecikler apoptotik spermlerden eksternalize olmuş PS ile bağlanırlar annexin V annexin V annexin V annexin V

12 Magnetic-activated cell sorting - MACS
Böylece apoptotik spermler manyetik hale gelirler ve manyetik bir alana girdiklerinde bir kutuba doğru çekilirler Plazma membranı degrade olmamış normal spermlerin PS rezidüleri yoktur veya varsa bile hücre içinde kalmışlardır Bu nedenle annexin V ile konjüge manyetik küreciklerle bağlanmazlar ve manyetik alandan etkilenmeden serbest hareket edebilirler.

13 annexin V annexin V annexin V annexin V annexin V annexin V Mıknatıs
PS annexin V PS annexin V PS annexin V PS annexin V PS annexin V PS annexin V

14 Magnetic-activated cell sorting - MACS

15 MACS Apopitotik sperm izolasyonu Genomik bütünlüğü tam sperm seçimi
Kaliteli sperm seçimi Düzelmiş sperm fertilizasyon potansiyeli Yüksek oosit penetrasyon kapasitesi Tamer S, J Andrology, 2008

16 Magnetic-activated cell sorting - MACS
Avantajları Morfolojik seçim kriterlerinin bir adım ötesine geçmiş bir yöntemdir Vitalite ve membran bütünlüğü gibi hayati önemi olan özellikleri belirlemede başarılıdır Çok kısa sürede sonuç alınabilen pratik bir yöntemdir. Dezavantajları Yeni bir yöntemdir, henüz yaygın kabul gördüğü söylenemez Yazarlar tarafından pratik bir yöntem olduğu iddia edilse de, laboratuarlara yeni ekipman maliyeti getirecektir MACS yöntemi ile seçilmiş spermlerle elde edilen gebeliklerin güvenli olacağına dair henüz yeterli çalışmalar yoktur.

17 Hyaluronic Acid - HA Daha önce creatine kinase M isoform olarak bilinen HspA2, testislerde üretilen bir proteindir HspA2, sperm matüritesi, sperm fonksiyonları ve fertilizasyon kapasitesinin önemli bir göstergesidir Sinaptonemal kompleksteki HspA2 varlığı, kromozomal anöploidilerde ve maturasyon arresti olan spermlerde düşük düzeyde kalır.

18 Hyaluronic Acid - HA HspA2 aktivitesi aynı zamanda elongating spermatidler ve spermatogenetik matürasyonla da yakın ilişkilidir Örneğin, sperm plasma membran remodelling, zona pellucida formasyonu ve HA bağlanma bölgeleri ile de yakın ilişkisi vardır.

19 Hyaluronic Acid - HA HA-coated slidelar veya petri kapları kullandığında, matür spermlerdeki HA reseptörleri belirgin bağlanma gösterirler Böylece matür sermlerin diğerlerinden ayırd edilebilmesi ve ICSI için seçilebilmeleri sağlanır.

20 Hyaluronic Acid - HA HA-selected spermlerde anöploidiler 4-6 kat daha az izlenir ICSI bebeklerinde görülebilecek kromozomal aberasyonlarda da azalma sağlanır.

21 Hyaluronic Acid - HA Sperm morfolojisi ve kromozom problarıyla yapılan kombine çalışmalar, morfolojinin sağlıklı haploid sperm seçiminde yeterli olmadığını ortaya koymuştur HA-sperm seleksiyonu, morfolojik seçim parametrelerinden iki adım öne geçmiş olarak kabul edilebilir.

22 HspA2 HspA2 : Sperm sellular maturite (Mayotik proses)
Fertilizasyon potansiyeli Huszar G, Biology Reprod, 2000

23 Plasma membranının matürasyonu (remodelling) sırasında,
elongating spermlerde belirgin olmayan HA bağlanma bölgeleri, matür spermlerde belirginleşir.

24 Viable spermler ve HA bağlanması
Soldaki resimde, viable ve non-viabe spermlerin bir arada olduğu görülüyor Sağdaki resimde, sadece HA-bağlanmış viable spermlerin varlığı izleniyor.

25 Viable spermler ve HA bağlanması
HA-bağlanmış matür spermlerde creatinine kinase içerikli sitoplazmik retansiyonlar, persistan histonlar ve DNA fragmantasyonları daha az oranda izlenir. Üst sıradaki resimlerde, bu özelliklerin çeşitli düzeylerdeki varlığı izleniyor Alt sıradaki resimlerde, HA bağlanmış viable spermlerin daha temiz görüntü veren paternleri izleniyor.

26 ICSI için Matür Viable Spermatazoa seçimi
Soldaki resimde HA-coated bir slide üzerindeki spermler izleniyor Küme şeklinde toplanan spermler HA-bağlanmış viable spermler olup, halen kuyruk motiliteierini de sürdürmektedirler Kümenin dışında serbest yüzen spermler, HA-bağlanmayan matürasyon arresti olan spermlerdir Sağdaki resimde HA-bağlanmayan matürasyon arrestli spermler yıkanarak uzaklaştırıldığında, ortamda sadece matür spermler kalır ve ICS için seçilebilirler.

27 HA seçimli spermlerin anöploidi frekansları

28 HA-ICSI Klinik sonuçlar
Parmegiani L, Fertility Sterility, Article in Press, 2009

29 Hyaluronic Acid – HA Sperm Seçimi
Avantajları Sperm seçiminde morfolojik kriterlerin iki adım daha önüne geçmiş fonksiyonel bir testtir Fizyolojiktir. Zona pellucida’nın sperm seçimine benzer bir mekanizması vardır Pratik ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Dezavantajları ?

30 İran tahtına varis olacak erkek çocuk doğuramadığı için
İran Şahı Rıza Pehlevi, İran tahtına varis olacak erkek çocuk doğuramadığı için Prenses Süreyya’yı boşadı

31 Şebnem Kısaparmak Paylaştıkça Urfalı ………..

32

33 Studies on sperm antigenicity
Marcus et al European Journal of Immunology

34


"Sperm Seçiminde Yeni Yöntemler ve ART Başarısına Etkisi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları