Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nokta, Doğru, Doğru Parçası, Işın. Nokta Nokta: Geometrinin tanımsız olan en temel elemandır. Noktanın Özellikleri Noktanın boyutu yoktur. Noktalar yanlarına.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nokta, Doğru, Doğru Parçası, Işın. Nokta Nokta: Geometrinin tanımsız olan en temel elemandır. Noktanın Özellikleri Noktanın boyutu yoktur. Noktalar yanlarına."— Sunum transkripti:

1 Nokta, Doğru, Doğru Parçası, Işın

2 Nokta Nokta: Geometrinin tanımsız olan en temel elemandır. Noktanın Özellikleri Noktanın boyutu yoktur. Noktalar yanlarına yazılan bir harfle adlandırılır.

3 Doğru Doğru’nun Özellikleri Doğru tek boyutludur, sadece uzunluğu vardır. Doğru da nokta gibi tanımsızdır. Bir doğru, üzerindeki iki nokta ile veya bir küçük harfle gösterilir. Doğru: Uç uca eklenen doğruların oluşturduğu, iki yönde sınırsız uzayan, hizalanmış noktalar kümesine doğru denir.

4 Doğru Parçası Doğru Parçası: Bir doğru, üzerindeki iki nokta ve bu iki nokta arasında kalan parçaya doğru parçası denir.

5 Işın Örnek: El Fenerinin bir ucundan sonsuza kadar uzaması. Işın: Doğru parçasının bir ucunun sınırsız uzatılmış haline ışın denir.

6 Düzlem Düzlem: Uzunluğuna ve genişliğine doğru sonsuza uzayıp giden düz bir yüzeye düzlem 1.Aynı doğru üzerinde olmayan farklı üç nokta bir düzlem belirtir. 2.Bir doğru ile, bu doğru üzerinde olmayan bir nokta, bir düzlem belirtir. 3.Bir doğrunun farklı iki noktası bir düzlem üzerinde ise bu doğru (doğrunun bütün noktaları) bu düzlem üzerindedir.


"Nokta, Doğru, Doğru Parçası, Işın. Nokta Nokta: Geometrinin tanımsız olan en temel elemandır. Noktanın Özellikleri Noktanın boyutu yoktur. Noktalar yanlarına." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları