Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doğru, Işın ve Doğru Parçası Aşağıdaki görselleri inceleyelim. Görsellerdeki çizgilerin ne modeli olabileceklerini tespit edelim. doğru ışın doğru parçası.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doğru, Işın ve Doğru Parçası Aşağıdaki görselleri inceleyelim. Görsellerdeki çizgilerin ne modeli olabileceklerini tespit edelim. doğru ışın doğru parçası."— Sunum transkripti:

1

2 Doğru, Işın ve Doğru Parçası Aşağıdaki görselleri inceleyelim. Görsellerdeki çizgilerin ne modeli olabileceklerini tespit edelim. doğru ışın doğru parçası

3 Doğru: Başlangıç ve bitiş noktaları olmayan her iki ucu da sonsuza giden noktalar kümesidir. Doğruyu ya küçük bir harfle ya da iki büyük harfle isimlendirebiliriz. t t doğrusu A B AB doğrusu Yollar, ufuk çizgisi, iki ucu açılmış kalem, iki ucundan gerilen lastik doğruya örnektir.

4 Işın: Başlangıç noktası belli, diğer ucu sonsuza giden noktalar kümesidir. Işını, iki büyük harfle isimlendirebiliriz. K L KL ışını Ağaç, bir ucu açılmış kalem, makaradan çıkan iplik, şerit metre, örgü şişi, çivi, güneş ışını, ışına örnektir.

5 Doğru parçası: İki ucu da kapalı, sonsuza uzamayan noktalar kümesidir. Işını, iki büyük harfle isimlendirebiliriz. D E DE doğru parçası Odun, açılmamış kalem, çubuk makara, cetvel, merdane, oklava doğru parçasına örnektir.

6 Uzunlukları Ölçme Boyumuzu, kilomuzu neyle ölçüyoruz? Bir makaradan 15 santimetrelik iplik istiyorum. Ne yapmalıyız? Belli bir uzunluğu cetvel kullanarak ölçebilir veya ölçüsü verilen bir uzunluğu çizebiliriz. Defterimize karelerden yaralanarak 12 ve 8 karelik bir doğru parçaları çiziyoruz. Ölçümlerini yapıyoruz. 6 cm 4 cm

7 Defterimize 1 cm, 7 cm ve 12 cm’ lik uzunluklar çiziniz.

8 Yukarıdaki kırık cetvelle, aşağıdaki uzunlukları nasıl ölçerim?.

9 ışındoğru parçası doğru

10 4 cm 7 cm 2 cm Çözelim Öğrenelim (MDK 56. s.) 4. Soru:

11

12

13

14


"Doğru, Işın ve Doğru Parçası Aşağıdaki görselleri inceleyelim. Görsellerdeki çizgilerin ne modeli olabileceklerini tespit edelim. doğru ışın doğru parçası." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları