Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HATIRLATMA Nokta tanımlanamayan bir kavram olup, doğada karşılaşabileceğimiz bir örnek yoktur. Nokta için kalemin bir dokunuşla kağıtta bıraktığı iz örnek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HATIRLATMA Nokta tanımlanamayan bir kavram olup, doğada karşılaşabileceğimiz bir örnek yoktur. Nokta için kalemin bir dokunuşla kağıtta bıraktığı iz örnek."— Sunum transkripti:

1

2 HATIRLATMA Nokta tanımlanamayan bir kavram olup, doğada karşılaşabileceğimiz bir örnek yoktur. Nokta için kalemin bir dokunuşla kağıtta bıraktığı iz örnek olarak gösterilse de aslında elde edilen iz noktayı temsilen çizilmiş bir resimden ibarettir. Nokta boyutsuz bir kavramdır. A Doğru da tanımı yapılamayan bir kavram olup, sonsuz noktalardan oluşan bir kümedir. d Düzlem sonsuz doğrunun birleşimidir.

3 GEOMETRİK CİSİMLER Hatırlayacak olursak, doğrular noktalardan, düzlemler doğrulardan oluşur. Nokta boyutsuz, doğru 1 boyutlu, düzlem 2 boyutludur. Düzlem parçaları belli bir yükseklik boyunca bir araya geldiğinde 3. boyuta geçilir ki oluşan ifade bir cisimdir. Şekilde de görüldüğü gibi yükseklik tane taban bize oluşan cismin hacmini verir. Buradan bir prizmanın hacmi: TABAN ALANI x YÜKSEKLİK formülü ile hesaplanır. Hacim kelimesi size ne ifade etmektedir?

4 DİKDÖRTGENLER PRİZMASI TÜM YÜZEYLERİ DİKDÖRTGEN KARE PRİZMA İKİ YÜZEYİ KARE DİĞER YÜZEYLERİ DİKDÖRTGEN KÜP TÜM YÜZEYLERİ KARE

5 DİKDÖRTGENLER PRİZMASI TÜM YÜZEYLERİ DİKDÖRTGEN a b c Hacim  V=a.b.c Taban Alanı

6 KARE PRİZMA İKİ YÜZEYİ KARE DİĞER YÜZEYLERİ DİKDÖRTGEN a a c Hacim  V=a.a.c Taban Alanı

7 KÜP TÜM YÜZEYLERİ KARE a a a Hacim  V=a.a.a Taban Alanı

8 Tüm bu çalışmalardan görülmektedir ki hacim ölçüsü birimi: metre.metre.metre=metre(metreküp) olmaktadır. Bu durumda uzunluk ölçüleri 10 ar 10 ar büyüdüğünden, hacim ölçülerinin de 10x10x10=1000 er büyüdüğü anlaşılır. 3

9 Aşağıdaki dönüşümleri yapınız: 7 cm 4 cm Soru: Yanda, yüksekliği 7 cm olan bir kare prizma görülmektedir. Bu prizmanın hacmi kaç desimetreküptür?

10 Soru: Bir ayrıtının uzunluğu 7 dm olan bir küpün hacmi kaç metreküptür? Yanda görmüş olduğunuz kutu 1 litre süt almaktadır. 1 litre sıvı 1 desimetreküp hacmindeki kutuya konur.


"HATIRLATMA Nokta tanımlanamayan bir kavram olup, doğada karşılaşabileceğimiz bir örnek yoktur. Nokta için kalemin bir dokunuşla kağıtta bıraktığı iz örnek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları