Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AHLAK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AHLAK."— Sunum transkripti:

1 AHLAK

2 İÇİNDEKİLER Ahlak Nedir? Toplum Hayatını Düzenleyen Ahlak Kuralları
Örnekler Ahlak Üzerine Özlü Sözler Son Olarak…

3 Ahlak Nedir? İnsanların toplum içindeki davranışlarını ve birbirleriyle ilişkilerini düzenlemek amacıyla başvurulan kurallar dizgesi, başka insanların davranışlarını olumlu ya da olumsuz biçimde yargılamakta kullanılan ölçütler bütünüdür. Tarih boyunca her insan topluluğunda ahlak dizgesi var olmuştur. Bu dizge toplumdan topluma ve aynı toplum içinde çağdan çağa değişiklik gösterir. Nesnel ya da toplumsal ahlak, insanın toplumun öteki bireylerine karşı ödevini içerir. Bu kurallar yazılı olmadığı için biçimsel bakımdan hukuktan farklı olmakla birlikte, gene de ahlak ile hukukun örtüştüğü, hatta özdeşleştiği durumları vardır. toplumsal yaşama egemen olan hukuk kurallarıyla nesnel ahlak arasında sıkı bir bağ vardır. Toplumun genel ahlak görüşlerine ve toplumsal vicdana uygun düşmeyen hukuk düzenlemeleri, kendilerinden beklenen toplumsal işlevi yerine getiremeyeceğinden uzun ömürlü olmaz.

4 Toplum Hayatını Düzenleyen Ahlak Kuralları
Ahlak kuralları, iyiliğe, vicdani ödevlere ilişkin kurallar bütünüdür. Yoksullara yardım etmek, verdiği sözü tutmak, başkalarının canına, malına, namusuna saygılı olmak gibi kurallar ahlak kurallarıdır. Ahlak kurallarına uygun hareket edilmediği takdirde kişi toplumsal çevre tarafından kınanır. Örneğin, belediye otobüsünde oturmakta olan genç; yerini, ayakta duran yaşlı bir insana vermezse çevresi tarafından kınanır.

5

6 Yardıma muhtaç insanları görmezden gelmek..

7 "Başkalarına sana davranılmasını istediğin gibi davran
"Başkalarına sana davranılmasını istediğin gibi davran." Domingo de Banez

8 Ahlak Üzerine Özlü Sözler
"Pek çok din vardır; fakat sadece bir tek ahlak vardır." John Ruskin "Soylarınız ahlakınızdır, soplarınız da yaptığınız işler." Hz.Muhammed Ahlak konusunda inandığım ilke şudur; bir şeyi yaptıktan sonra kendini iyi hissediyorsan o ahlakidir; eğer kendini kötü hissediyorsan o gayri ahlakidir. Ernest Hemingway Sirke balı bozduğu gibi, kötü ahlak da ameli bozar. Hadis-i Şerif

9 Son Olarak… Atatürk “Ben Sporcunun Zeki, Çevik Ve Aynı Zamanda Ahlaklısını Severim” diyerek, ahlaka nasıl önem verdiğini göstermiştir. Günümüzde hepimizin medyadan şahit olduğu, sporcu, yönetici, bürokratın özel hayatlarında, toplum ahlakına aykırı hareketlerini hayret ve ibretle izlemekteyiz. Sevilmek ve saygı duyulmak için, işimizi iyi yapmak yeterli olmuyor, işimizle birlikte toplumun değer yargılarına da özen göstermeli ve toplumun tasvip etmeyeceği hareketlerden kaçınmalıyız.

10 Sinem DENİZ. 11-C / 320


"AHLAK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları