Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DAYANIŞMA. Bakış Açısı Aynı konuyla ilgili farklı düşünen insanlar, aralarında uzlaşma yolları ararlar. İnsanlar, aynı olaya farklı bakış açısı geliştirir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DAYANIŞMA. Bakış Açısı Aynı konuyla ilgili farklı düşünen insanlar, aralarında uzlaşma yolları ararlar. İnsanlar, aynı olaya farklı bakış açısı geliştirir."— Sunum transkripti:

1 DAYANIŞMA

2 Bakış Açısı Aynı konuyla ilgili farklı düşünen insanlar, aralarında uzlaşma yolları ararlar. İnsanlar, aynı olaya farklı bakış açısı geliştirir. Farklı bakış açısı kişisel farklılıklardan kaynaklanır. Farklılıklara karşı anlayış ve hoşgörü göstermeliyiz.

3 İnsanlar aynı olaya.................................bakış açısı geliştirirler. A) aynıB) sevecenC) farklı SORU:

4 Hak ve Hürriyetlere Saygı Ailemizde karşılıklı olarak haklarımıza saygı gösteririz. Görev dağılımı yaparken adaletli davranmaya çalışırız. Ön yargılı, yanlı davranışlardan kaçınırız. İnsanlar, ailede kazandıkları alışkanlıklarını devam ettirir. “Sonsuz bir hürriyet düşünmek mümkün değildir.” Mustafa Kemal ATATÜRK

5 C)İlişkilerimizde hoşgörülü olmaya özen göstermeliyiz. SORU: Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır? A)Aile ziyaretleri ilişkilerimizi kuvvetlendirir. B)Farklı sosyal ve ekonomik duruma sahip kişilere ön yargıda bulunmalıyız.

6 Atatürk’ün Hak ve Hürriyetlere Verdiği Önem Mektup yazmak, Kitap okumak, Seyahat etmek gibi kişisel hürriyetlerimiz vardır. Temel hak ve hürriyetlerimiz, anayasa ile koruma altına alınmıştır. İstediğimiz gibi düşünme, Dini görevlerimizi yerine getirme, Evlenme, Seçme ve seçilme hakkı gibi sosyal hayatımızla ilgili hak ve hürriyetlere sahibiz. Haklarımızı ve hürriyetlerimizi kullanırken başkalarına zarar vermekten kaçınırız.

7 Olumlu Davranışlar Duruma uygun olan nezaket sözcüğünü seçmek, karşımızdakinin hakkımızda olumlu düşünmesini sağlar. Bize yardım eden birine teşekkür etmek, Güne başlarken “ Günaydın.” demek, Huzurevi ziyareti, Hasta ziyareti, Görmediğimiz arkadaşları aramak, ilişkilerimizi kuvvetlendirir. Özel günlerde hatırlanan insanlar mutlu olurlar. Tatillerde ve özel günlerde; Olumlu davranışlar, toplum olarak birbirimize bağlanmamızı sağlar.

8 Görgü Kuralları Toplumsal olarak ilişkilerimizi düzenleyen kurallara Görgü Kuralları diyoruz. Görgü Kuralları İhtiyarlara,hastalara, kadınlara yer ver. İzinsiz eşya kullanma. Büyüklere saygılı ol. İzinsiz satıcının malına dokunma. Taşıma araçlarına binerken sıraya gir. Gerektiğinde özür dile. Telefonda önce kendini tanıt. Gürültü etme. Teşekkür et. Temiz giyin. Misafire ikramda bulun. Misafirlerine güler yüzlü ve tatlı dilli ol. Rica ederek konuş. Kimseyle alay etme. Nezaket sözcüklerini kullan. Küçükleri sev ve koru. Bulunduğumuz ortama uygun olarak görgü kurallarına uymamız, kendimize saygımızı gösterir.

9 C)Bir ürünü sadece reklamı yapılıyor diye almamalıyız. SORU: Hangisi görgü kurallarına örnektir? A)Zamanımızı planlı kullanmalıyız. B)Büyüklerimize karşı saygılı davranmalıyız.


"DAYANIŞMA. Bakış Açısı Aynı konuyla ilgili farklı düşünen insanlar, aralarında uzlaşma yolları ararlar. İnsanlar, aynı olaya farklı bakış açısı geliştirir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları