Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sosyal Bilgiler Öğretmeni"— Sunum transkripti:

1 Sosyal Bilgiler Öğretmeni
Dirilişin Destanı: SAKARYA Abbas AKAN Sosyal Bilgiler Öğretmeni Özel Erkul Koleji

2 Tabloya göre hani devletin kazanması beklenir?
Düşman neden sürekli takip edilmiş olabilir? ***T.B.M.M ordusu bu savaşta çok subay kaybetti.Yedi tanesi subay komutanı olan şehit sayısı 3.288,yaralı ,tutsak 415 idi.Yunan ordusunun kaybı çok ağır idi.Subay ve er ölü verdiler.Yaralı sayısı kadardı.Yaklaşık olarak ordularının üçte birini kaybettiler.

3 Sakarya Savaşı 22Gün 22 Gece
(23 Ağustos-13 Eylül 1921) Avrupalı devletler karşısında 1683’teki II.Viyana kuşatmasından beri süregelen geri çekilme Sakarya zaferi ile sona ermiştir. Yunanların taarruzu kırılarak savunmaya geçti M.Kemal’e “Mareşallik” ve “Gazilik” verildi İtilaf devletleri arasındaki görüş ayrılıkları artmıştır.Bunun sonucu olarak Fransa ile 20 ekim 1921’de Ankara antlaşması imzalanmıştır. Azerbaycan Gürcistan ve Ermenistan devletleriyle 13 Ekim 1921’de Kars antlaşması imzalanmış böylece Kafkas sınırımız kesinlik kazanmıştır. Yunan ordusu itilaf devletlerinden aldığı desteği kaybetmiştir İtalyanlar Anadolu’dan tamamen çekildi

4 İtilaf devletleri arasındaki görüş ayrılıkları artmıştır
İtilaf devletleri arasındaki görüş ayrılıkları artmıştır.Bunun sonucu olarak Fransa ile 20 ekim 1921’de Ankara antlaşması imzalanmıştır.

5 ANKARA ANTLAŞMASI 20 EKİM 1921 Fransızlarla savaş durumu sona erdi.
Hatay’da özel bir yönetim kuruldu. ÖNEMİ Güney Cephesi savaşları sona erdi. Hatay dışında Suriye sınırımız çizildi. İlk kez bir İtilaf Devleti Misak-ı Milliyi tanıdı. Bu antlaşma ile Fransa, İngiltere ile ittifakını bozmuş oldu. Misak-ı Milliden ikinci taviz verildi.

6 Azerbaycan Gürcistan ve Ermenistan devletleriyle 13 Ekim 1921’de Kars antlaşması imzalanmış böylece Kafkas sınırımız kesinlik kazanmıştır.

7 “Hattı müdafaa yoktur,sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır
“Hattı müdafaa yoktur,sathı müdafaa vardır.O satıh bütün vatandır.Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça bırakılamaz.” Mustafa Kemal Başkomutan


"Sosyal Bilgiler Öğretmeni" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları