Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dirilişin Destanı: SAKARYA. Tabloya göre hani devletin kazanması beklenir? Düşman neden sürekli takip edilmiş olabilir? ***T.B.M.M ordusu bu savaşta çok.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dirilişin Destanı: SAKARYA. Tabloya göre hani devletin kazanması beklenir? Düşman neden sürekli takip edilmiş olabilir? ***T.B.M.M ordusu bu savaşta çok."— Sunum transkripti:

1 Dirilişin Destanı: SAKARYA

2 Tabloya göre hani devletin kazanması beklenir? Düşman neden sürekli takip edilmiş olabilir? ***T.B.M.M ordusu bu savaşta çok subay kaybetti.Yedi tanesi subay komutanı olan şehit sayısı 3.288,yaralı 13.618,tutsak 415 idi.Yunan ordusunun kaybı çok ağır idi.Subay ve er 15000 ölü verdiler.Yaralı sayısı 25000 kadardı.Yaklaşık olarak ordularının üçte birini kaybettiler.

3 3 Avrupalı devletler karşısında 1683’teki II.Viyana kuşatmasından beri süregelen geri çekilme Sakarya zaferi ile sona ermiştir. Yunanların taarruzu kırılarak savunmaya geçti Yunanların taarruzu kırılarak savunmaya geçti M.Kemal’e “Mareşallik” ve “Gazilik” verildi M.Kemal’e “Mareşallik” ve “Gazilik” verildi İtilaf devletleri arasındaki görüş ayrılıkları artmıştır.Bunun sonucu olarak Fransa ile 20 ekim 1921’de Ankara antlaşması imzalanmıştır. Azerbaycan Gürcistan ve Ermenistan devletleriyle 13 Ekim 1921’de Kars antlaşması imzalanmış böylece Kafkas sınırımız kesinlik kazanmıştır. Yunan ordusu itilaf devletlerinden aldığı desteği kaybetmiştir İtalyanlar Anadolu’dan tamamen çekildi Sakarya Savaşı 22Gün 22 Gece (23 Ağustos-13 Eylül 1921)

4  İtilaf devletleri arasındaki görüş ayrılıkları artmıştır.Bunun sonucu olarak Fransa ile 20 ekim 1921’de Ankara antlaşması imzalanmıştır.

5 Fransızlarla savaş durumu sona erdi. Hatay’da özel bir yönetim kuruldu. ÖNEMİ Güney Cephesi savaşları sona erdi. Hatay dışında Suriye sınırımız çizildi. İlk kez bir İtilaf Devleti Misak-ı Milliyi tanıdı. Bu antlaşma ile Fransa, İngiltere ile ittifakını bozmuş oldu. Misak-ı Milliden ikinci taviz verildi.

6  Azerbaycan Gürcistan ve Ermenistan devletleriyle 13 Ekim 1921’de Kars antlaşması imzalanmış böylece Kafkas sınırımız kesinlik kazanmıştır.

7 “Hattı müdafaa yoktur,sathı müdafaa vardır.O satıh bütün vatandır.Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça bırakılamaz.” Mustafa Kemal Başkomutan


"Dirilişin Destanı: SAKARYA. Tabloya göre hani devletin kazanması beklenir? Düşman neden sürekli takip edilmiş olabilir? ***T.B.M.M ordusu bu savaşta çok." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları