Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ S.H.M.Y.O. PATOLOJİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI 2.SINIF KONU:GENEL KANSER VE ÇEŞİTLERİ HAZIRLAYAN VE SUNAN:BULUT HASKİOĞLU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ S.H.M.Y.O. PATOLOJİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI 2.SINIF KONU:GENEL KANSER VE ÇEŞİTLERİ HAZIRLAYAN VE SUNAN:BULUT HASKİOĞLU."— Sunum transkripti:

1 BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ S.H.M.Y.O. PATOLOJİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI 2.SINIF KONU:GENEL KANSER VE ÇEŞİTLERİ HAZIRLAYAN VE SUNAN:BULUT HASKİOĞLU

2

3 KANSER NEDİR?

4 Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler. Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler.

5

6 Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölüneceğini bilir. Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölüneceğini bilir.

7 Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar.

8

9 . Kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitleleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan yada lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir.. Kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitleleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan yada lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir.

10 Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar.

11 Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır.

12 Kanser hücreleriyle (pembe), lenfositlerin (sarı) savaşı. Kanser hücreleriyle (pembe), lenfositlerin (sarı) savaşı.

13

14

15 Kanserin Nedenleri ?

16 Kanserin sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise çevresel faktörlerdir. Kanserin sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise çevresel faktörlerdir.

17 Sigara alkol kullanımı, Sigara alkol kullanımı, Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma, Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma, Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma, Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma, Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.) Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.) Bazı virüsler Bazı virüsler Hava kirliliği Hava kirliliği Radyasyona maruz kalma, Radyasyona maruz kalma, Kötü beslenme alışkanlığı Kötü beslenme alışkanlığı

18 Kanser Tehlikesinin 7 Habercisi

19 Kanserin belirti ve bulguları köken aldığı doku ve organlara göre değişir. Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabilir. Kanserin belirti ve bulguları köken aldığı doku ve organlara göre değişir. Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabilir.

20 Aşağıdaki belirtilere dikkat edin: Aşağıdaki belirtilere dikkat edin:

21 Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı Memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler Memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler İyileşmeyen yaralar İyileşmeyen yaralar Uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük Uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük Yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık Yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık Ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara... Ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara... Büyük ve küçük abdest yapmakta ki değişiklikler Büyük ve küçük abdest yapmakta ki değişiklikler

22 Bu değişiklikler görüldüğünde bir hekime başvurmayı ihmal etmeyiniz.... Bu değişiklikler görüldüğünde bir hekime başvurmayı ihmal etmeyiniz....

23 EN SIK GÖRÜLEN KANSER TİPLERİ EN SIK GÖRÜLEN KANSER TİPLERİ

24 Meme kanseri Meme kanseri Akciğer kanseri Akciğer kanseri Prostat kanseri Prostat kanseri Mide kanseri Mide kanseri Kalın barsak kanseri Kalın barsak kanseri Rahim ağzı kanseri Rahim ağzı kanseri

25 ***KENDİ KENDİNİZİN BEKÇİSİ OLUN***

26

27 Korku doktora gitmeyi önler ve hastalığın iyileştirilmesini engeller. Hastalık belirtilerini yorumlamak yalnızca doktorların görevidir. Kanserin belirtilerini bilmek bu belirtilerin herhangi birini hissettiğimizde derhal doktora başvurmak şarttır. Korku doktora gitmeyi önler ve hastalığın iyileştirilmesini engeller. Hastalık belirtilerini yorumlamak yalnızca doktorların görevidir. Kanserin belirtilerini bilmek bu belirtilerin herhangi birini hissettiğimizde derhal doktora başvurmak şarttır.

28 . Hiç rahatsızlık duymasak da yılda bir kez mutlaka genel kontrolden geçmeliyiz. Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız. İyileşme oranı kanserin erken teşhisi ile doğru orantılıdır.. Hiç rahatsızlık duymasak da yılda bir kez mutlaka genel kontrolden geçmeliyiz. Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu unutmamalıyız. İyileşme oranı kanserin erken teşhisi ile doğru orantılıdır.

29

30 1. Akciğer Kanseri;

31 · Uzun süre devam eden öksürük · Uzun süre devam eden öksürük · Öksürürken kan gelmesi · Öksürürken kan gelmesi Nefes darlığı Nefes darlığı Akciğer kanserini önlemek için sigarayı bırakın ve sigara içilen kapalı ortamlardan kaçının. Akciğer kanserini önlemek için sigarayı bırakın ve sigara içilen kapalı ortamlardan kaçının.

32 2. Cilt Kanseri;

33

34

35

36 · İyileşmeyen yara · İyileşmeyen yara · Ben ve siğillerde şekil, renk değişikliği · Ben ve siğillerde şekil, renk değişikliği · Ani oluşan ben ve siğiller · Ani oluşan ben ve siğiller Tehlikeli saatlerde güneşlenmeyin, mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanın. Tehlikeli saatlerde güneşlenmeyin, mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanın.

37 3. Meme Kanseri;

38

39 · Memede ele gelen sertlik · Memede ele gelen sertlik · Meme başında içeri doğru çekilme · Meme başında içeri doğru çekilme · Meme başında akıntı · Meme başında akıntı · Meme şeklinde ki değişiklikler · Meme şeklinde ki değişiklikler

40 Aylık olarak kendi kendinize meme muayenesi yapın, düzenli olarak mutlaka doktora gidin. Aylık olarak kendi kendinize meme muayenesi yapın, düzenli olarak mutlaka doktora gidin.

41

42 4. Ağız Kanseri;

43 Düzenli muayene ile diş hekiminiz ve doktorunuz ağız kanserini saptar Düzenli muayene ile diş hekiminiz ve doktorunuz ağız kanserini saptar

44 5. Rahim Kanseri;

45

46 · Menopozdan sonra olan kanamalar · Menopozdan sonra olan kanamalar · Nedeni belli olmayan vaginal akıntılar · Nedeni belli olmayan vaginal akıntılar · Bir aydan fazla devam eden adet kanaması, düzensizlikler veya anormal kanamalar · Bir aydan fazla devam eden adet kanaması, düzensizlikler veya anormal kanamalar · Karında şişlik · Karında şişlik

47 Düzenli olarak PAP smear testi yaptırın ve pelvik muayene olun. Düzenli olarak PAP smear testi yaptırın ve pelvik muayene olun.

48

49

50 6. Kolon Kanseri;

51

52 · Makattan gelen kanama ve dışkılama alışkanlıklarının değişmesi · Makattan gelen kanama ve dışkılama alışkanlıklarının değişmesi · Karın ağrısı · Karın ağrısı · Karında kitle · Karında kitle · Kilo kaybı · Kilo kaybı

53 Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Az yağlı, bol lifli (sebze, meyve, kepekli unla yapılmış yiyecekler) besinleri tercih edin. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Az yağlı, bol lifli (sebze, meyve, kepekli unla yapılmış yiyecekler) besinleri tercih edin.

54 7. Prostat Kanseri;

55

56 · Sık sık (özellikle geceleri) idrara kalkma · Sık sık (özellikle geceleri) idrara kalkma · Kesik kesik, ağrılı ve sızılı idrar yapma · Kesik kesik, ağrılı ve sızılı idrar yapma · İdrar kesesini tam boşaltamama hissi · İdrar kesesini tam boşaltamama hissi · İdrar tutmada güçlük · İdrar tutmada güçlük · İdrar akış gücünde azalma · İdrar akış gücünde azalma

57 Hiçbir şikayeti olmasa da 45 yaş üzerinde her erkek, senede bir defa, PSA (prostat spesifik antijen) kan testi yaptırmalıdır. Hiçbir şikayeti olmasa da 45 yaş üzerinde her erkek, senede bir defa, PSA (prostat spesifik antijen) kan testi yaptırmalıdır.

58 KANSER LEZYONLARININ MİKROSKOBİK GÖRÜNÜMLERİ

59

60

61

62

63

64

65

66

67 KANSERDE ERKEN TANI KANSERDE ERKEN TANI

68 Tedavi şansını artırır Tedavi şansını artırır Tedaviyi kolaylaştırır Tedaviyi kolaylaştırır Tedavi giderlerini azaltır Tedavi giderlerini azaltır Doku ve organ kaybını önler Doku ve organ kaybını önler Sakatlık bırakmaz Sakatlık bırakmaz HAYAT KURTARIR HAYAT KURTARIR

69 Günümüzde, milyonlarca insan kanserli yada kanseri tedavi edilmiş olarak yaşamaktadır. Kanser tanısı ne kadar erken konursa, tedavisi o kadar erken başlar ve kanser tedavisi ne kadar erken başlarsa tedavinin başarıya ulaşma şansı da o kadar yüksek olur. Günümüzde, milyonlarca insan kanserli yada kanseri tedavi edilmiş olarak yaşamaktadır. Kanser tanısı ne kadar erken konursa, tedavisi o kadar erken başlar ve kanser tedavisi ne kadar erken başlarsa tedavinin başarıya ulaşma şansı da o kadar yüksek olur.

70 ...

71

72

73

74

75

76

77 Kaynaklar Kaynaklar American Cancer Society American Cancer Society American Cancer Society American Cancer Society Cecil Textbook of Medicine Cecil Textbook of Medicine National Foundation for Cancer Research National Foundation for Cancer Research National Cancer Institute National Cancer Institute National Cancer Institute National Cancer Institute T.C Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı T.C Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı Türkiye Kanserle Savaş Vakfı Türkiye Kanserle Savaş Vakfı Türkiye Kanserle Savaş Vakfı Türkiye Kanserle Savaş Vakfı Türkiye Kanser Derneği Türkiye Kanser Derneği Göğüs Kanseri Dayanışma Grubu Göğüs Kanseri Dayanışma Grubu Göğüs Kanseri Dayanışma Grubu Göğüs Kanseri Dayanışma Grubu

78 http://www.frmartuklu.net/diger-resimler/206252-kanser-ile-ilgili-afis- kanserle-ilgili-afisler-resimler.html http://www.frmartuklu.net/diger-resimler/206252-kanser-ile-ilgili-afis- kanserle-ilgili-afisler-resimler.html http://www.frmartuklu.net/diger-resimler/206252-kanser-ile-ilgili-afis- kanserle-ilgili-afisler-resimler.html http://www.frmartuklu.net/diger-resimler/206252-kanser-ile-ilgili-afis- kanserle-ilgili-afisler-resimler.html http://www.google.com.tr/images?hl=tr&biw=1020&bih=593&q=kanserlerl e+ilgili+foto%C4%9Fraflar&rlz=1R2GGLR_trTR409&wrapid=tlif1300139221 30011&um=1&ie=UTF-8&source=univ&sa=X&ei=1ox- TZTFFY2whQeSqqCoBw&ved=0CCIQsAQ http://www.google.com.tr/images?hl=tr&biw=1020&bih=593&q=kanserlerl e+ilgili+foto%C4%9Fraflar&rlz=1R2GGLR_trTR409&wrapid=tlif1300139221 30011&um=1&ie=UTF-8&source=univ&sa=X&ei=1ox- TZTFFY2whQeSqqCoBw&ved=0CCIQsAQ http://www.google.com.tr/images?hl=tr&biw=1020&bih=593&q=kanserlerl e+ilgili+foto%C4%9Fraflar&rlz=1R2GGLR_trTR409&wrapid=tlif1300139221 30011&um=1&ie=UTF-8&source=univ&sa=X&ei=1ox- TZTFFY2whQeSqqCoBw&ved=0CCIQsAQ http://www.google.com.tr/images?hl=tr&biw=1020&bih=593&q=kanserlerl e+ilgili+foto%C4%9Fraflar&rlz=1R2GGLR_trTR409&wrapid=tlif1300139221 30011&um=1&ie=UTF-8&source=univ&sa=X&ei=1ox- TZTFFY2whQeSqqCoBw&ved=0CCIQsAQ http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.e- adiyaman.net/tr/wp- content/uploads/2011/02/20110212A120202E.jpg&imgrefurl=http://www.e -adiyaman.net/tr/2011/02/kanser-semineri- verildi/&usg=__8FMOXzBIEOVyG5XNHworfpQJ- AM=&h=542&w=1024&sz=203&hl=tr&start=84&zoom=1&tbnid=Vl3t39- sW18-cM:&tbnh=128&tbnw=234&ei=hY5-TZ2- OIK6hAe52_CYBw&prev=/images%3Fq%3Dkanserlerle%2Bilgili%2Bfoto% 25C4%259Fraflar%26um%3D1%26hl%3Dtr%26sa%3DX%26biw%3D1020 %26bih%3D593%26rlz%3D1R2GGLR_trTR409%26tbs%3Disch:1&um=1&it bs=1&iact=rc&dur=96&oei=W45-TY- 9EMSN4ga30OjTBw&page=7&ndsp=14&ved=1t:429,r:5,s:84&tx=107&ty= 111 http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.e- adiyaman.net/tr/wp- content/uploads/2011/02/20110212A120202E.jpg&imgrefurl=http://www.e -adiyaman.net/tr/2011/02/kanser-semineri- verildi/&usg=__8FMOXzBIEOVyG5XNHworfpQJ- AM=&h=542&w=1024&sz=203&hl=tr&start=84&zoom=1&tbnid=Vl3t39- sW18-cM:&tbnh=128&tbnw=234&ei=hY5-TZ2- OIK6hAe52_CYBw&prev=/images%3Fq%3Dkanserlerle%2Bilgili%2Bfoto% 25C4%259Fraflar%26um%3D1%26hl%3Dtr%26sa%3DX%26biw%3D1020 %26bih%3D593%26rlz%3D1R2GGLR_trTR409%26tbs%3Disch:1&um=1&it bs=1&iact=rc&dur=96&oei=W45-TY- 9EMSN4ga30OjTBw&page=7&ndsp=14&ved=1t:429,r:5,s:84&tx=107&ty= 111 http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.e- adiyaman.net/tr/wp- content/uploads/2011/02/20110212A120202E.jpg&imgrefurl=http://www.e -adiyaman.net/tr/2011/02/kanser-semineri- verildi/&usg=__8FMOXzBIEOVyG5XNHworfpQJ- AM=&h=542&w=1024&sz=203&hl=tr&start=84&zoom=1&tbnid=Vl3t39- sW18-cM:&tbnh=128&tbnw=234&ei=hY5-TZ2- OIK6hAe52_CYBw&prev=/images%3Fq%3Dkanserlerle%2Bilgili%2Bfoto% 25C4%259Fraflar%26um%3D1%26hl%3Dtr%26sa%3DX%26biw%3D1020 %26bih%3D593%26rlz%3D1R2GGLR_trTR409%26tbs%3Disch:1&um=1&it bs=1&iact=rc&dur=96&oei=W45-TY- 9EMSN4ga30OjTBw&page=7&ndsp=14&ved=1t:429,r:5,s:84&tx=107&ty= 111 http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.e- adiyaman.net/tr/wp- content/uploads/2011/02/20110212A120202E.jpg&imgrefurl=http://www.e -adiyaman.net/tr/2011/02/kanser-semineri- verildi/&usg=__8FMOXzBIEOVyG5XNHworfpQJ- AM=&h=542&w=1024&sz=203&hl=tr&start=84&zoom=1&tbnid=Vl3t39- sW18-cM:&tbnh=128&tbnw=234&ei=hY5-TZ2- OIK6hAe52_CYBw&prev=/images%3Fq%3Dkanserlerle%2Bilgili%2Bfoto% 25C4%259Fraflar%26um%3D1%26hl%3Dtr%26sa%3DX%26biw%3D1020 %26bih%3D593%26rlz%3D1R2GGLR_trTR409%26tbs%3Disch:1&um=1&it bs=1&iact=rc&dur=96&oei=W45-TY- 9EMSN4ga30OjTBw&page=7&ndsp=14&ved=1t:429,r:5,s:84&tx=107&ty= 111

79 http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.mailce.com/ wp- content/uploads/domuzgribi.jpg&imgrefurl=http://www.mailce.com/ kanserle-ilgili-tum-bilinmesi- gerekenler.html&usg=__CFiVc1sulkBrXrJN3yYiHhwNVgo=&h=319& w=298&sz=16&hl=tr&start=113&zoom=1&tbnid=KWK7KQMY_phuy M:&tbnh=139&tbnw=130&ei=2Y5- TcGsNNyAhAezw_C0Bw&prev=/images%3Fq%3Dkanserlerle%2Bilgi li%2Bfoto%25C4%259Fraflar%26um%3D1%26hl%3Dtr%26sa%3D X%26biw%3D1020%26bih%3D593%26rlz%3D1R2GGLR_trTR409% 26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=103&oei=W45-TY- 9EMSN4ga30OjTBw&page=9&ndsp=15&ved=1t:429,r:7,s:113&tx=5 9&ty=78 http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.mailce.com/ wp- content/uploads/domuzgribi.jpg&imgrefurl=http://www.mailce.com/ kanserle-ilgili-tum-bilinmesi- gerekenler.html&usg=__CFiVc1sulkBrXrJN3yYiHhwNVgo=&h=319& w=298&sz=16&hl=tr&start=113&zoom=1&tbnid=KWK7KQMY_phuy M:&tbnh=139&tbnw=130&ei=2Y5- TcGsNNyAhAezw_C0Bw&prev=/images%3Fq%3Dkanserlerle%2Bilgi li%2Bfoto%25C4%259Fraflar%26um%3D1%26hl%3Dtr%26sa%3D X%26biw%3D1020%26bih%3D593%26rlz%3D1R2GGLR_trTR409% 26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=103&oei=W45-TY- 9EMSN4ga30OjTBw&page=9&ndsp=15&ved=1t:429,r:7,s:113&tx=5 9&ty=78 http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.mailce.com/ wp- content/uploads/domuzgribi.jpg&imgrefurl=http://www.mailce.com/ kanserle-ilgili-tum-bilinmesi- gerekenler.html&usg=__CFiVc1sulkBrXrJN3yYiHhwNVgo=&h=319& w=298&sz=16&hl=tr&start=113&zoom=1&tbnid=KWK7KQMY_phuy M:&tbnh=139&tbnw=130&ei=2Y5- TcGsNNyAhAezw_C0Bw&prev=/images%3Fq%3Dkanserlerle%2Bilgi li%2Bfoto%25C4%259Fraflar%26um%3D1%26hl%3Dtr%26sa%3D X%26biw%3D1020%26bih%3D593%26rlz%3D1R2GGLR_trTR409% 26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=103&oei=W45-TY- 9EMSN4ga30OjTBw&page=9&ndsp=15&ved=1t:429,r:7,s:113&tx=5 9&ty=78 http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.mailce.com/ wp- content/uploads/domuzgribi.jpg&imgrefurl=http://www.mailce.com/ kanserle-ilgili-tum-bilinmesi- gerekenler.html&usg=__CFiVc1sulkBrXrJN3yYiHhwNVgo=&h=319& w=298&sz=16&hl=tr&start=113&zoom=1&tbnid=KWK7KQMY_phuy M:&tbnh=139&tbnw=130&ei=2Y5- TcGsNNyAhAezw_C0Bw&prev=/images%3Fq%3Dkanserlerle%2Bilgi li%2Bfoto%25C4%259Fraflar%26um%3D1%26hl%3Dtr%26sa%3D X%26biw%3D1020%26bih%3D593%26rlz%3D1R2GGLR_trTR409% 26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=103&oei=W45-TY- 9EMSN4ga30OjTBw&page=9&ndsp=15&ved=1t:429,r:7,s:113&tx=5 9&ty=78 http://www.bydigi.net/genel-saglik/33336-cilt-kanseri-belirtileri-ile- ilgili-foto.html http://www.bydigi.net/genel-saglik/33336-cilt-kanseri-belirtileri-ile- ilgili-foto.html http://www.bydigi.net/genel-saglik/33336-cilt-kanseri-belirtileri-ile- ilgili-foto.html http://www.bydigi.net/genel-saglik/33336-cilt-kanseri-belirtileri-ile- ilgili-foto.html http://www.tualimforum.com/belirli-gun-ve-haftalar-ile-ilgili- resimler/36331-kanserle-savas-haftasi-ile-ilgili-resimler.html http://www.tualimforum.com/belirli-gun-ve-haftalar-ile-ilgili- resimler/36331-kanserle-savas-haftasi-ile-ilgili-resimler.html http://www.tualimforum.com/belirli-gun-ve-haftalar-ile-ilgili- resimler/36331-kanserle-savas-haftasi-ile-ilgili-resimler.html http://www.tualimforum.com/belirli-gun-ve-haftalar-ile-ilgili- resimler/36331-kanserle-savas-haftasi-ile-ilgili-resimler.html

80 http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.m ailce.com/wp- content/uploads/bagirsak1.jpg&imgrefurl=http://www.m ailce.com/insan-vucudundan-mikroskobik- goruntuler.html&h=576&w=550&sz=109&tbnid=LJ- gVOPuGTN3FM:&tbnh=230&tbnw=219&prev=/images% 3Fq%3Dkanserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6 r%25C3%25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserl erin+mikroskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri& hl=tr&usg=__4lvaYuKFGu5lce8Ko73fGTK5JRw=&sa=X& ei=bZF-TamXFcGohAe-p-WuBw&ved=0CBkQ9QEwAQ http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.m ailce.com/wp- content/uploads/bagirsak1.jpg&imgrefurl=http://www.m ailce.com/insan-vucudundan-mikroskobik- goruntuler.html&h=576&w=550&sz=109&tbnid=LJ- gVOPuGTN3FM:&tbnh=230&tbnw=219&prev=/images% 3Fq%3Dkanserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6 r%25C3%25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserl erin+mikroskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri& hl=tr&usg=__4lvaYuKFGu5lce8Ko73fGTK5JRw=&sa=X& ei=bZF-TamXFcGohAe-p-WuBw&ved=0CBkQ9QEwAQ http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.m ailce.com/wp- content/uploads/bagirsak1.jpg&imgrefurl=http://www.m ailce.com/insan-vucudundan-mikroskobik- goruntuler.html&h=576&w=550&sz=109&tbnid=LJ- gVOPuGTN3FM:&tbnh=230&tbnw=219&prev=/images% 3Fq%3Dkanserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6 r%25C3%25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserl erin+mikroskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri& hl=tr&usg=__4lvaYuKFGu5lce8Ko73fGTK5JRw=&sa=X& ei=bZF-TamXFcGohAe-p-WuBw&ved=0CBkQ9QEwAQ http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.m ailce.com/wp- content/uploads/bagirsak1.jpg&imgrefurl=http://www.m ailce.com/insan-vucudundan-mikroskobik- goruntuler.html&h=576&w=550&sz=109&tbnid=LJ- gVOPuGTN3FM:&tbnh=230&tbnw=219&prev=/images% 3Fq%3Dkanserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6 r%25C3%25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserl erin+mikroskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri& hl=tr&usg=__4lvaYuKFGu5lce8Ko73fGTK5JRw=&sa=X& ei=bZF-TamXFcGohAe-p-WuBw&ved=0CBkQ9QEwAQ

81 http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://lh6.ggp ht.com/_qyJ7R- 2pCKI/SbpS6QdSX5I/AAAAAAAAAs0/5guZWsgQbRk/200 5749560104178106S600x600Q85.jpg&imgrefurl=http:// www.fturka.com/ilginc-resimler-korku-resimleri-18-trafik- kazalari-18/282810-insan-vucudundan-mikroskobik- goruntuler.html&h=458&w=600&sz=79&tbnid=0fyRW65 kUMK_AM:&tbnh=103&tbnw=135&prev=/images%3Fq %3Dkanserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6r% 25C3%25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserleri n+mikroskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri&hl =tr&usg=__kbkoPeNTK- euQiZsLvIYiiiHI3U=&sa=X&ei=bZF-TamXFcGohAe-p- WuBw&ved=0CBsQ9QEwAA http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://lh6.ggp ht.com/_qyJ7R- 2pCKI/SbpS6QdSX5I/AAAAAAAAAs0/5guZWsgQbRk/200 5749560104178106S600x600Q85.jpg&imgrefurl=http:// www.fturka.com/ilginc-resimler-korku-resimleri-18-trafik- kazalari-18/282810-insan-vucudundan-mikroskobik- goruntuler.html&h=458&w=600&sz=79&tbnid=0fyRW65 kUMK_AM:&tbnh=103&tbnw=135&prev=/images%3Fq %3Dkanserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6r% 25C3%25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserleri n+mikroskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri&hl =tr&usg=__kbkoPeNTK- euQiZsLvIYiiiHI3U=&sa=X&ei=bZF-TamXFcGohAe-p- WuBw&ved=0CBsQ9QEwAA http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://lh6.ggp ht.com/_qyJ7R- 2pCKI/SbpS6QdSX5I/AAAAAAAAAs0/5guZWsgQbRk/200 5749560104178106S600x600Q85.jpg&imgrefurl=http:// www.fturka.com/ilginc-resimler-korku-resimleri-18-trafik- kazalari-18/282810-insan-vucudundan-mikroskobik- goruntuler.html&h=458&w=600&sz=79&tbnid=0fyRW65 kUMK_AM:&tbnh=103&tbnw=135&prev=/images%3Fq %3Dkanserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6r% 25C3%25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserleri n+mikroskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri&hl =tr&usg=__kbkoPeNTK- euQiZsLvIYiiiHI3U=&sa=X&ei=bZF-TamXFcGohAe-p- WuBw&ved=0CBsQ9QEwAA http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://lh6.ggp ht.com/_qyJ7R- 2pCKI/SbpS6QdSX5I/AAAAAAAAAs0/5guZWsgQbRk/200 5749560104178106S600x600Q85.jpg&imgrefurl=http:// www.fturka.com/ilginc-resimler-korku-resimleri-18-trafik- kazalari-18/282810-insan-vucudundan-mikroskobik- goruntuler.html&h=458&w=600&sz=79&tbnid=0fyRW65 kUMK_AM:&tbnh=103&tbnw=135&prev=/images%3Fq %3Dkanserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6r% 25C3%25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserleri n+mikroskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri&hl =tr&usg=__kbkoPeNTK- euQiZsLvIYiiiHI3U=&sa=X&ei=bZF-TamXFcGohAe-p- WuBw&ved=0CBsQ9QEwAA

82 http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://lh3.ggp ht.com/_qyJ7R- 2pCKI/ScCqZXzt05I/AAAAAAAAAtQ/BO8okXoMfuI/0.jpg& imgrefurl=http://www.cihanozdemir.com/2009/03/insan- vucudundan-15-mikroskobik- goruntu.html&h=400&w=600&sz=64&tbnid=Y9UifwIFSR 8LsM:&tbnh=90&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Dka nserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6r%25C3% 25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserlerin+mikr oskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri&hl=tr&usg =__kZebNB13Mv4PKQYwFOlWqs1SSKw=&sa=X&ei=bZF -TamXFcGohAe-p-WuBw&ved=0CB8Q9QEwAw http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://lh3.ggp ht.com/_qyJ7R- 2pCKI/ScCqZXzt05I/AAAAAAAAAtQ/BO8okXoMfuI/0.jpg& imgrefurl=http://www.cihanozdemir.com/2009/03/insan- vucudundan-15-mikroskobik- goruntu.html&h=400&w=600&sz=64&tbnid=Y9UifwIFSR 8LsM:&tbnh=90&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Dka nserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6r%25C3% 25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserlerin+mikr oskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri&hl=tr&usg =__kZebNB13Mv4PKQYwFOlWqs1SSKw=&sa=X&ei=bZF -TamXFcGohAe-p-WuBw&ved=0CB8Q9QEwAw http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://lh3.ggp ht.com/_qyJ7R- 2pCKI/ScCqZXzt05I/AAAAAAAAAtQ/BO8okXoMfuI/0.jpg& imgrefurl=http://www.cihanozdemir.com/2009/03/insan- vucudundan-15-mikroskobik- goruntu.html&h=400&w=600&sz=64&tbnid=Y9UifwIFSR 8LsM:&tbnh=90&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Dka nserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6r%25C3% 25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserlerin+mikr oskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri&hl=tr&usg =__kZebNB13Mv4PKQYwFOlWqs1SSKw=&sa=X&ei=bZF -TamXFcGohAe-p-WuBw&ved=0CB8Q9QEwAw http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://lh3.ggp ht.com/_qyJ7R- 2pCKI/ScCqZXzt05I/AAAAAAAAAtQ/BO8okXoMfuI/0.jpg& imgrefurl=http://www.cihanozdemir.com/2009/03/insan- vucudundan-15-mikroskobik- goruntu.html&h=400&w=600&sz=64&tbnid=Y9UifwIFSR 8LsM:&tbnh=90&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Dka nserlerin%2Bmikroskobik%2Bg%25C3%25B6r%25C3% 25BCnt%25C3%25BCleri&zoom=1&q=kanserlerin+mikr oskobik+g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri&hl=tr&usg =__kZebNB13Mv4PKQYwFOlWqs1SSKw=&sa=X&ei=bZF -TamXFcGohAe-p-WuBw&ved=0CB8Q9QEwAw

83 TEŞEKKÜRLER … TEŞEKKÜRLER … BULUT HASKİOĞLU BULUT HASKİOĞLU


"BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ S.H.M.Y.O. PATOLOJİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ PROGRAMI 2.SINIF KONU:GENEL KANSER VE ÇEŞİTLERİ HAZIRLAYAN VE SUNAN:BULUT HASKİOĞLU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları