Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KANSER. Kanser Nedir? zKanser, normal kurallar dışında diğer doku ve organların aleyhine büyüyen, çoğalan hücrelerin oluşturduğu bir hastalıktır. zVücudun.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KANSER. Kanser Nedir? zKanser, normal kurallar dışında diğer doku ve organların aleyhine büyüyen, çoğalan hücrelerin oluşturduğu bir hastalıktır. zVücudun."— Sunum transkripti:

1 KANSER

2 Kanser Nedir? zKanser, normal kurallar dışında diğer doku ve organların aleyhine büyüyen, çoğalan hücrelerin oluşturduğu bir hastalıktır. zVücudun tüm doku ve organlarını tutabilir. zGeliştikleri yerde sınırlı kalan kitlelere iyi huylu tümörler; yayılıp, çevre dokuları işgal eden ve diğer organlarda tekrar tümör odakları oluşturan kitlelere kötü huylu tümör veya kanser denir.

3 Çağımızın hastalığı: KANSER zEndüstrileşmenin getirdiği çevresel etkenler, zSigara içiminin artışı, zBeslenme alışkanlıklarımızın değişmesi.

4 Kanser öldürmez ! (Eğer erken tanınırsa) zÜlkemizde y20 yıl önce 4. en sık öldüren hastalık yGünümüzde kalp hastalıklarından sonra 2. en sık öldüren hastalık zEskişehir ilinde y2. en sık öldüren hastalık

5 Kanser öldürmez ! (Eğer erken tanınırsa) zKanserlerin büyük kısmı erken dönemde yakalandığı takdirde tedavi şansı yüksektir. Kanserlerin %75 kadarı insan vücudunda gözle görülebilen veya basit muayene ve tanı yöntemleri ile kolaylıkla ulaşılabilen yerlerdedir.

6 Kanser öldürmez ! (Eğer erken tanınırsa) zMeme kanserinde yaşam oranı ; yUzak metastazı olan olgularda 5 yıllık %10 yBölgesel yayılımı olan, uzak metastazı olmayan olgularda %50 yErkendönemde yakalanmış olgularda %80. x40 yaşın üzerindeki kadınların yılda bir kez mamografi çektirmesi önerilmektedir.

7 En çok görülen ve en çok öldüren kanser türleri zKadınlarda ymeme kanseri zErkeklerde yakciğer kanseri

8 Kanserin sonuçları zErken ölümlere neden olur, zTanı ve tedavi süreçleri pahalıdır, zHasta ve yakınlarının psikolojik ve ekonomik durumlarını bozar.

9 Kanserden korunabilir mi? zKanser korunulabilen ve erken tanı konduğunda tedavi edilebilen bir hastalıktır. zDünya Sağlık Örgütü 6 basamaklı bir “Kanser Kontrol Programı” geliştirmiştir. Bu programın en önemli bileşenini KORUNMA olarak belirlemiştir.

10 Kanserden Korunma  İleri evrelerde tedavi başarısının sınırlı kal ması nedeniyle kanser yapıcı etkenlerden korunma ve hast alığın erken tanısı önemli. zKanserden korunmak demek, kanser yapıcı nedenlerden uzak durmaktır.

11 Kanserden Korunma zErken tanı ve tarama programları; Yaygın olan meme, serviks, cilt gibi kanserlerden korunmaya yönelik çalışmalar

12 Kanserlerin ortaya çıkmasında rol oynayan etkenler: sigara En büyük etken sigara zRadyasyon (Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma), zÇevre kirliliği, zKimyasal karsinojenler (katran, benzen, boya maddeleri, asbest, bazı kozmetikler ve deterjanlar…), zBazı virüsler,  Kötü beslenme alışkanlığı.

13 Kanserden Korunma zSigara kullanmamak, zDengeli ve yeterli beslenmek, zLifli besinler tüketmek, zİdeal kilomuzu korumak, zAlkol kullanmamak, zYazın güneşin dik geldiği saatlerde güneş ışınlarından korunmak, zAktoprak gibi zararlı maddeler içeren sıvama malzemeleri kullanmamak

14 Kanserle ilişkili bulaşıcı hastalıklar zKaraciğer kanserine neden olan bulaşıcı sarılık yHepatit B ve C

15 “Kanserin 7 belirtisi” zSes kısıklığı ve öksürük, zMeme veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik ve sertlikler, zNormal dışı kanama ve akıntılar, zYutma güçlüğü ve hazımsızlık, zİdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarındaki değişiklikler, zVücudun herhangi bir yerinde iyileşmeyen yara, zBen ve siğillerde görülen renk değişikliği, büyüme ve kanama gibi değişiklikler

16 Örnek: Meme Kanseri zÇok sık rastlanır. Kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. zErken tanısı mümkündür. zKorunma: Yağ oranı düşük ve sıvı yağlardan zengin beslenme, emzirme süresinin uzun olması, düzenli egzersiz. zErken tanı: 20 yaşından sonra düzenli meme muayenesi. zMeme muayenesi: Her ay kadın tarafından kendi kendine ve her yıl bir kez sağlık ocağı personelince yapılmalı.


"KANSER. Kanser Nedir? zKanser, normal kurallar dışında diğer doku ve organların aleyhine büyüyen, çoğalan hücrelerin oluşturduğu bir hastalıktır. zVücudun." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları