Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gençler ve Yol Güvenliği Ahmet Rıza ÖMEROĞLU. Risk Grupları Profesyonel Sürücüler Yayalar Motosiklet Sürücüleri Genç Sürücüler BİZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gençler ve Yol Güvenliği Ahmet Rıza ÖMEROĞLU. Risk Grupları Profesyonel Sürücüler Yayalar Motosiklet Sürücüleri Genç Sürücüler BİZ."— Sunum transkripti:

1 Gençler ve Yol Güvenliği Ahmet Rıza ÖMEROĞLU

2 Risk Grupları Profesyonel Sürücüler Yayalar Motosiklet Sürücüleri Genç Sürücüler BİZ

3 Veriler Birçok ülkede trafik kazaları ölüm sebepleri arasında %50‘ye varan ciddi bir yer tutmaktadır. Tüm dünyada trafik kazalarında her yıl 1.2 milyon kişi ölüyor, 50 milyon kişi sakatlanıyor.

4 Neden Risk Grubuyuz? OECD ülkeler dünya nüfusunun %10’unu oluşturmalarına rağmen trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin %27’si gençler. Ölümlü kazaların %20-30’u genç sürücülerin karıştığı kazalar. – (Bizde bu oran: %31) 18-24 yaş grubu genç ölümlerinin %70’i trafik kazası nedeniyle meydana geliyor. Trafik kazasında ölen her gence karşılık, aynı kazada ortalama 1.3 kişi daha hayatını kaybediyor.

5 Genç Sürücülerin karıstığı kazalarda Tecrübe eksikliğine karşı kendine aşırı güven, Sürat, Alkol, Emniyet kemeri kullanmamak, Cep telefonu kullanımı Ön plana çıkan nedenler.

6 Araştırmalar gösteriyor ki…. Erkek sürücüler arasında trafik kazalarında ölüm oranı kadınlara göre 3 kat daha fazla. – Özellikle alkol ve sürat nedeniyle. Risk algılaması zamanla gelişiyor. Genç sürücüler öndeki aracı fazla yakın takip etme ve kırmızı ışığı yol müsaitse ihlal etme eğilimi gösteriyor. Yanlarında aynı yaş grubundan bir yolcu varsa genç sürücüler daha fazla risk alma eğilimi gösteriyorlar ve dikkat eksikliği ile ilgili hatalara daha fazla düşüyorlar. Gençlerin karıştığı ölümlü kazaların çoğu gece özelllikle de hafta sonu meydana geliyor.

7 Dünyadan…. Alınan önlemler arasında Ehliyet alma yaşını yükseltmek Daha yoğun yol kenarı denetimleri planlamak Anne-baba kontrolünü teşvik etmek Ehliyet eğitiminin kalitesini arttırmak, Kampanyalar yürütmek, vs. 1990’dan bu yana trafik kazalarındaki gençler arası ölüm rakamlarında azalma var; ancak YETERLİ DEĞİL

8 Çözüm… Bizim yapmamız gerekenler: Biz gençlerin yürüteceği kampanyalar. Devletin yapması gerekenler: Kurallara uyma kültürünü yerleştirecek bir eğitim sistemi Gençlerin ihtiyaçlarına cevap verecek altyapı Kendi Çözümümüzü uygulayalım Sorunun farkına varalım Neden kaynaklandığını bilelim Çözüm düşünelim

9 Beklentiler Gençlerde sürat eğilimi varsa: Güvenli şekilde sürat keyfini yasayabileceğimiz pist ve sistemler Yol alt-yapısında iyileştirme Trafik kontrolu: Dünyada sıkı kontrol olmadan kurallara uyum kültürü hicbir yerde yerleşmemiş. Örn: Amerika Kaliteli sürücü eğitimi

10 Öğrenci Arkadaşların katkısı Teşekkürler…


"Gençler ve Yol Güvenliği Ahmet Rıza ÖMEROĞLU. Risk Grupları Profesyonel Sürücüler Yayalar Motosiklet Sürücüleri Genç Sürücüler BİZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları