Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GÜNLÜK HAYATIMIZA ETKİLERİ Sercan Boğaçacı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GÜNLÜK HAYATIMIZA ETKİLERİ Sercan Boğaçacı."— Sunum transkripti:

1 AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GÜNLÜK HAYATIMIZA ETKİLERİ Sercan Boğaçacı

2 12 Ana Başlık GENEL KONULAR – TEMEL HAKLARKADINLARÇOCUKLARTARIM, HAYVANCILIK, BALIKÇILIKGIDA GÜVENLİĞİTÜKETİCİLERTAŞIMACILIKÇALIŞMA HAYATIENGELLİLEREĞİTİMÇEVREHAYVAN HAKLARI

3 GENEL KONULAR – TEMEL HAKLAR

4  Her T.C. vatandaşı aynı zamanda AB vatandaşı olacak.  Türkçe AB’nin resmi dillerinden biri olacak.  İşçilere AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkı.

5  Evlenme yaş sınırı artık 18  Evlilikte eşlere eşit söz hakkı  Evlilik içi-evlilik dışı çocuk ayrımı kalktı.

6 KADINLAR

7  Eşler çalışmak için birbirinden izin almak zorunda değil.  Mağdurla evlenmek tecavüzcüyü cezadan kurtarmıyor.  Evlilik içi cinsel saldırı artık suç.  Hamile, yeni doğum yapmış, emzikli kadın çalışanlara özel koruma.

8 ÇOCUKLAR

9  “Çocuğumdur, severim de döverim de” anlayışı bitti.  Çocuklara yönelik cinsel istismarın cezası ağır.  15 Yaşın altındaki çocuklar çalıştırılamıyor.

10 TARIM, HAYVANCILIK, BALIKÇILIK

11  Çiftçilere istikrarlı gelir.  Standartlara uymayan çiftçiye destek yok.  Hayvanına refah sağlayan çiftçiye ekstra destek.  Genç çiftçilere özel teşvik.

12  Ürün kalitesini artıran çiftçiye ekstra destek  Çiftçilere danışmanlık desteği.  Organik tarımda tohumdan gübreye her şey organik.  20 Gramın altında istavrite satış yasağı.

13 GIDA GÜVENLİĞİ

14  Gıda ürünleri ile temas eden tüm malzemelere sıkı standartlar.  Merdiven altı gıda üretimi tarih oluyor.  Tüketici artık ne yediğini biliyor.  Genetiği değiştirilmiş organizmalara sıkı denetim.

15 TÜKETİCİLER

16  Binalar daha güvenli, daha sağlıklı, daha çevreci.  Yanıltıcı ve saldırgan ticari uygulamalara son.  Fiyatları karşılaştırmak artık daha kolay.  Tüketiciye fikrini değiştirme hakkı.

17  Tüketici adil olmayan sözleşmelere karşı korunuyor.  AB içinde cep telefonu ile konuşmak ucuzlayacak.  Euro kullanımı hayatı kolaylaştıracak.

18 TAŞIMACILIK

19  Ticari araç şoförünün işi ehliyet almakla bitmiyor.  Karayollarında uykusuz sürücü terörüne son.  Taşıtlara kayıt cihazları ve hız sınırlayıcı cihazlar geliyor.

20 ÇALIŞMA HAYATI

21  Tüm çalışanlara en az 4 hafta yıllık ücretli izin.  Babalar da doğum izni kullanabilecek.  Çalışanlar gürültü kirliliğinden korunuyor.  İş yerinin devri halinde işçi haklarına koruma.  Sosyal güvenlik hakları birleştirilecek.

22 ENGELLİLER

23  İşveren engellilere uygun çalışma ortamı sağlamak zorunda.  Engelli ve dezavantajlı grupların istihdamına teşvik.

24 EĞİTİM EĞİTİM

25  Gençlere AB ülkelerinde eşit şartlarda eğitim fırsatı.  Herkese hayat boyu öğrenim imkanı.  Gençlerin gelişimine destek.

26 ÇEVRE

27  Soluduğumuz hava temizleniyor.  Kirleten ödeyecek.  Motorlu araçlardan kaynaklanan gürültü kirliliğine son.  Herkes çöplerini ayıracak.  Çevreyi kirleten tesise işletme izni yok.

28 HAYVAN HAKLARI

29  Artık hayvanların da bir yasası var.  Belediye zehirleyemeyecek.  Hayvanların korunması için eğitim şart.  Milyonlarca hayvan kobay olmaktan kurtuluyor.

30


"AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GÜNLÜK HAYATIMIZA ETKİLERİ Sercan Boğaçacı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları