Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

‘Her işin bir Arzum'u vardır’

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "‘Her işin bir Arzum'u vardır’"— Sunum transkripti:

1 ‘Her işin bir Arzum'u vardır’

2 Plan Tarihçe Yönetim Yapısı Ortaklık Yapısı Vizyon-Misyon Ürünleri
İşe Alım Süreci Rakipleri Reklam ve Sosyal Sorumluluk Projeleri İnsan Kaynakları Aldığı Ödüller

3 TARİHÇE Arzum bir aile şirketidir. Temelleri Kazım Kolbaşı ve kardeşleri Kemal ve İbrahim Kolbaşı tarafından 1953 yılında Güney İthalat Kolektif Şirketi’ni kurmasıyla atıldı. Şimdi yönetimde Murat Kolbaşı bulunmaktadır. Önce Krups’un Türkiye temsilciliğini aldılar. Ardından da 1960 yılında bir TV fabrikasına ortak olarak Delta markasını taşıyan TV ve radyo üretimine başladılar. İşleri iyice büyüten kardeşler, 1966 yılında kendi markaları ile küçük elektrikli ev aletleri üretmeye başladılar yılında ütü, 1968 yılında mekanik süpürge ile 1975 yılında meyve presi, Arzum markası ile üretilen ve piyasaya sunulan ilk ürünler oldu.

4 Ürünlerini tasarlarken ve pazarlarken kaliteyi, güveni ve fonksiyonelliği ön planda tutan Arzum, küçük elektrikli ev aletlerinde, pazarında bir ilki gerçekleştirerek 2001 yılında üç yıl garanti uygulamasını başlattı. Sürekli büyüme gösteren Arzum markası iç pazarla yetinmeyip 2001 yılından itibaren yurt dışına ihracat yapmaya başladı.. Arzum’un, ihracat yaptığı ülkeler arasında Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Suudi Arabistan, İran, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Kıbrıs, Türkmenistan, Kırgısiztan ve Romanya yer alıyor.

5 Yönetim Kurulu Başkanı: Murat Kolbaşı

6 YÖNETİM YAPISI M 1966 İstanbul doğumlu olan Murat Kolbaşı, Özel Işık Lisesi’ni bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Boston’da lisans eğitimi aldı. 1988’de Arzum’da Bölge Satış Yöneticisi olarak çalışmaya başladı. Üst yönetimde çeşitli pozisyonlarda sorumluluklar üstlenerek, diğer aile bireyleri ile birlikte Arzum’un iç pazarda üçüncü büyük marka konumuna taşınmasında aktif rol aldı. 2008’de Arzum’un Ashmore’la ortaklık kurmasına önderlik etti. 1996’da Genel Müdürlük görevini üstlendi. 2008’de Yönetim Kurulu Başkanı oldu. urat KOLBAŞI: 966 İstanbul doğumlu olan T. Murat Kolbaşı Lise eğitimini Işık Lisesi’nde tamamladıktan sonra İzmir 9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nde ik

7 Ortaklık Yapısı İlk başlarda hisselerinin %100ünü elinde bulunduran Arzum hisselerinin %38lik kısmını Ashmore şirketine satmıştır ;daha sonra yönetim kurulu kararınca %11lik bir kısım daha Ashmore şirketine satılmıştır. Geriye kalan %51lik kısım hala kurucu ailenin elindedir.

8 Ortaklık Pay Dağılımı

9 Vizyon: Türkiye AB yolunda ilerlerken,Arzum da Türk kültürünü Avrupa’ya taşımayı amaçlamaktadır.
Misyon : Elektrikli ev aletleri sektöründe, faaliyetlerimizi yerine getirirken ülkemiz, toplumumuz, müşterilerimiz ve çalışanlarımız için verimli, yararlı ve artı değer yaratan bir kuruluş olmak.

10 Ürünleri

11 İŞE ALIM SÜRECİ www. arzum
İŞE ALIM SÜRECİ ve kariyer sitelerinde verilen ilanlar dışında, genel başvuru yılın her döneminde açıktır. Arzum; Ticaret Lisesi, Endüstri MeslekLlısesi ve üniversite öğrencilerine staj olanağı sağlar.

12 RAKİPLERİMİZİN PAZARDAKİ YERİ

13 Küçük ev aletlerinde ilk sırada Fransız orijinli Groupe SEB bulunmaktadır. Bünyesinde 30 civarında markayı barındıran grup, dört uluslararası etiketle tamamen küçük ev aletlerine odaklanmış durumda: Tefal, Moulinex, Rowenta ve Krups.  Global cirosu 3.2 milyar euro olan grubun Türkiye’deki satışlarının büyüklüğü ise 200 milyon lira civarında Satılan ürün adedi açısından bakıldığında aynı çatı altındaki Arzum ve Felix yüzde 14’lük payla lider. Arzum Grubu’nun ciro olarak pazardan aldığı pay ise yüzde 11.  RAKİPLERİMİZ

14

15 Arzum’dan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi: Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası Sponsorluğu

16 Arzum’dan Kör Liderler Projesi kapsamında Yemek Yapma Etkinliği

17 Diyarbakır Endüstri Meslek Lisesi’nin küçük ev aletleri atölyesi için ürün desteğinde bulunan Arzum, öğrencilerin pratik yapabileceği bir atölyenin kurulmasını sağladı.

18 İnsan Kaynakları Arzum, sadece Türkiye’de değil, uluslararası platformda da yenilikçi ve tüketicisine fayda sağlayan ürünler sunmayı amaçlamaktadır. Bu temel amaç doğrultusunda İnsan Kaynakları fonksiyonu; iş modellerine değer katmak, değişimin en etkin şekilde yönetilmesini sağlamak, çalışanları için sürekli gelişim ortamını oluşturmak ve Arzum’un insan yönetimi alanında en beğenilen şirketlerden biri olmasını sağlamak için gerekli stratejileri geliştirmektir. Şirkette ücret uygulamalarında “rekabetçi performans - rekabetçi ödeme” esas alınır. 

19 Ödüller Küçük ev aletleri sektörünün lider markalarından Arzum bu yıl ilki düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Tasarım 2008Ödülleri yarışmasında elektrikli ev cihazları kategorisinde Kunter Şekercioğlu tarafından tasarlanan Arzum Cezve Türk Kahvesi Robotu "İyi Tasarım Ödülünü" kazandı

20 İŞLETME 1.SINIF Hazırlayan : Merve İLDEM Aynur ESEN TEŞEKKÜRLER…


"‘Her işin bir Arzum'u vardır’" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları