Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TORBA YASA VE BİRLEŞİK MÜCADELE Yard. Doç. Dr. Atilla ÖZSEVER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TORBA YASA VE BİRLEŞİK MÜCADELE Yard. Doç. Dr. Atilla ÖZSEVER."— Sunum transkripti:

1 TORBA YASA VE BİRLEŞİK MÜCADELE Yard. Doç. Dr. Atilla ÖZSEVER

2 İşverene prim affı ve 4 yasada değişiklik 5510 sayılı SSGSS Kanunu 4857 sayılı İş Kanunu 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu

3 Sendikaların görüşü alınmadı Anayasal bir kurum olan ESK’da bile tartışılmadı Sermayenin istekleri yerine getirildi TİSK, TOBB ve TÜSİAD’ın Ekim 2010 tarihli raporundaki talepler dikkate alındı.

4 Yasada emeğe yönelik değişiklikler: 1. Stajyer sömürüsü artıyor Artık 5 işçinin çalıştığı işyerlerinde de stajyer çalıştırılabilecek. Eskiden bu sınır 20 işçi idi. Ayrıca çırakların ücreti 531 TL’den 210 TL’ye düşürülüyor 2. Deneme süresi uzatılıyor 2 ay olan deneme süresi ilk defa işe girenler için 4 aya çıkarılıyor. İhbar tazminatı gasp ediliyor.

5 Yasada emeğe yönelik değişiklikler: 3. Esnek çalışma yaygınlaşıyor Evden çalışma, uzaktan çalışma da yasaya ekleniyor. Boşta geçen süreleri işçi kendi cebinden ödeyecek, yoksa sağlık sigortasından yararlanmaz, ayrıca iş güvencesi ve sendikalaşma hakkı ortadan kalkıyor. 4. Kısa çalışma ödeneği fona yıkılıyor Genel ekonomik krizin yanı sıra sektörel ve bölgesel krizlerde de kısa çalışma ödeneği verilecek, böylece işverenin ücret ödeme yükümlülüğü fona yıkılıyor. 5. Kısa süreli çalışmada GSS primini işçi ödeyecek 1 Ocak 2012’den itibaren özel sektörde kısa süreli çalışanların boşta geçen günlere ait GSS primini artık kendisi ödeyecek. Kamuda devlet ödüyor.

6 Yasada emeğe yönelik değişiklikler: 6. Denkleştirme süresi uzatılıyor Turizm sektöründe denkleştirme süresi 2 aydan 4 aya çıkartılıyor.Böylece turizm sezonu boyunca fazla mesai ücreti alması engelleniyor. 7. Kadrolu işçiye sürgün Belediyelerde kadrolu çalışan işçiler, rızası dışında MEB ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatlarına gönderilecek. 5 gün içinde işe başlamayan işten çıkarılacak. 8. Sözleşmeli personele grev yasağı Sözleşmeli personelin sendika üye olması serbest ancak greve katılması, grevi desteklemesi, propaganda yapması yasak.

7 Yasada emeğe yönelik değişiklikler: 9. İşsizlik Fonu amaç dışı kullanılacak a) Hükümet, fon gelirlerinin yüzde 50’sine el koyabilecek b) 31 Aralık 2015’e kadar yeni işçiler için işveren primi fondan ödenecek c) Mart 2002’den 31 Aralık 2010’a kadar fonda 46 milyar TL birikti. Bunun 3.7 milyar TL’si, yani ancak yüzde 8’i işsizlere verildi d) Halen 170 bin kişi işsizlik ödeneğinden yararlanıyor. Yani her 100 işsizden ancak 6’sı işsizlik parası alabiliyor. e) GAP’a 2008-2010 döneminde 10 milyar TL. kaynak aktarıldı. Bu fonun yüzde 22’sini oluşturuyor.

8 10. Kamu çalışanının iş güvencesi riske giriyor a) Kademe ilerlemesi için disiplin cezası almama şartı b) 8 saatlik günlük çalışma süresi artırılabilecek c) Performans uygulaması getiriliyor d) Memur rızası dışında 6 aya kadar başka yere gönderilebilecek e) Tüm uzman personel, sözleşmeli statüye geçiriliyor f) Uzmanlık isteyen denetim yetkisi düz memurlara veriliyor. Yolsuzluğa ve iş kazalarına olanak sağlanıyor. Yasada emeğe yönelik değişiklikler:

9 11. Aldatıcı maddeler de var Babalık izni, evlenme izni, yol harcırahı artırılıyor, kadın memura 24 aylık ücretsiz izin hakkı getiriliyor. Bu arada ayrı bir yasayla getirilmesi gereken emekli aylıklarındaki artış, Torba Yasa’ya konup karşı çıkılması engellenmeye çalışılıyor.

10 Geniş kapsamlı bir saldırı a) 2011 Yılı Programı ile Orta Vadeli Plan’da yer alan bir çok konu yasa maddesi haline getiriliyor b) Torba Yasa’nın arkasından Ulusal İstihdam Stratejisi yürürlüğe konacak: 1.Kıdem tazminatının istihdamı daraltıcı etkisi önlenecek 2.Özel istihdam büroları yeniden hayata geçirilecek 3.Bölgesel asgari ücret uygulaması getirilecek c) Zaten Torba Yasa’da İşsizlik Fonu gelirlerinin işe yerleştirme ve danışmanlık hizmetlerinde kullanımından söz edilmesiyle Özel İstihdam Büroları’na zemin hazırlanıyor.

11 Sendikalar ne yapmalı? 1.Topyekün, birleşik bir mücadele şart 2.Taban, üst yönetimleri harekete geçirmeli 3.Sendikalar güçlerini ortaya koymazlarsa sosyal güvenlik yasalarında (1999 ve 2008) ve TEKEL direnişinde olduğu gibi emek kesimi bölünür, konfederasyonlar hükümetle anlaşır ve hak kayıpları çoğalır. Torba Yasa’ya karşı da emek kesimi tek vücut değil. 4.Emek örgütleri birleşik mücadele vermezse sendikalar birer “tabela” örgütüne dönüşür…

12 TEŞEKKÜRLER…


"TORBA YASA VE BİRLEŞİK MÜCADELE Yard. Doç. Dr. Atilla ÖZSEVER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları