Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

RADYOTERAPİ TEKNİKERLİĞİ MESLEK STANDARTLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "RADYOTERAPİ TEKNİKERLİĞİ MESLEK STANDARTLARI."— Sunum transkripti:

1

2

3 RADYOTERAPİ TEKNİKERLİĞİ MESLEK STANDARTLARI

4

5

6

7

8

9 DEÜ SHMYO RADYOTERAPİ PROGRAMI 2011 - 2012

10

11

12

13

14

15 İstanbul Aydın Üniversitesi Grafiğe Dahil Edilmemiştir.

16

17

18 -Sözleşmeli personel yıllık hizmet akti ile çalışır,fakat memurlar için hizmet akti söz konusu değildir -Memurlar sosyal güvenlik yönünden 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanununun 4(c) maddesine, sözleşmeli personel ise 4(a) maddesine tabidir.Sözleşmeli personel işçiler gibi 4(a) maddesine tabi olmalarına rağmen, maaşlarından işsizlik sigortası kesintisi yapılmaz. -Sözleşmeli personelin ücretleri kurumlara ve ünvanlara göre değişen belli skalalara göre ödenmekte iken, memur maaşları,derece-gösterge esaslı, memurlara özgü genel bir sisteme göre ödenmektedir.

19 -Sözleşmeli personel uygulamasında taraflar sebep göstermeksizin,bir ay öncesinden ihbar etmek şartıyla sözleşmeyi karşılıklı feshedebilirken, memurlar ise ancak atamaya yetkili makamın onaması halinde istifa (çekilme) edebilir, istifadan sonra tekrar memuriyete dönmek için başvurabilirler. -Bazı ücret unsurları vergiye tabi olmadığı için memurların vergi kesintileri sözleşmeli personele göre oldukça düşüktür.

20 - Aylık vergi matrahları düşük olduğu için ( ortalama 700-800 TL) bir memur yılın 11. veya 12. aylarında bir üst gelir vergisi dilimine dahil olur iken, sözleşmeli personel 5-6. aylarda üst vergi dilimine girmektedir. Bu durumda, sözleşmeli personelden yıl bazında memurlara göre daha fazla vergi kesintisi yapılır.

21 -Memurların yıl içinde kullanmadığı yıllık izin hakları diğer yıla devredilirken, sözleşmeli personelin yıllık izinleri ait oldukları yıl için geçerli olur ve bir sonraki yıla devretmez. -Memurların ilgili mevzuatlarından dolayı iş güvenceleri söz konusu iken, sözleşmeliler için özel bir iş güvencesi yoktur. -Kurum içinde yer değiştirme hakkı dışında,her iki kurumun karşılıklı muvafakat vermesi halinde memurların kurum değiştirmesi de mümkün iken, sözleşmeli personelin sadece kendi kurumu içinde naklen tayini söz konusu olabilir.

22 1 Kasım 2008’den itibaren artık özel hastanelerde doğrudan radyasyona muhatap iş görenler için de yıpranma payı uygulaması getirilmiştir. İşverenler daha fazla prim yatıracak ! Özel hastanelerde veya diğer özel sağlık merkezlerinde radyasyona muhatap çalışanlar için işverenlerin daha yüksek emeklilik primi ödemesi gerekmektedir. Gerçekten de normalde emeklilik primi olarak işveren %20 oranında kesinti yapıp öderken, radyasyona muhatap işlerde çalışanlar için bu oran %21,5 olarak uygulanacaktır. Dolayısıyla işverenler, bu şekilde çalışan işçilerini diğerlerinden ayırıp hesaplama yaparak SGK’ya bildirecektir.

23 CIVA ÜRETİM İŞLERİ SANAYİİ: 90 gün YERALTI İŞLERİ: 180 gün DÖKÜM FABRİKALARI: 60 gün TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE: 90 gün RADYOAKTİF VE RADYOİYONİZAN MADDELERLE YAPILAN İŞLER: 90 gün fiili hizmet zammı alırlar. (2008 yılı sonrası 50-57 gün) İTFAİYE VEYA YANGIN SÖNDÜRME İŞLERİ: 60 gün

24 Emekli Sandığına Bağlı Çalışana Yıpranma Payı Ne Kazandırır ? 2008 yılına kadar kaba hesapla 90 * hizmet yılı (20) = 1800 gün Yani 5 yıl hizmete eklenir. 2008 yılı sonrası 57 * 5 yıl = 0,79 yıl hizmete eklenir. Bu hizmet süreleri eklemesi 5 yıl ile sınırlı olup Emeklilik Yaşından 5 yıl eksiltmektedir. Emekli Sandığına Bağlı Çalışanda Yıpranma Payı : 2008 Yılına kadar 360 + 90 gün olarak prim hesabı yapılmalı. 2008 Yılı sonrası izinler ve haftalık tatiller düşüldüğünde yıllık ortalama 57 gün hizmete eklenmeli. (5510 Sayılı kanunu 40. maddesi )

25 SGK Çalışanına Yıpranma Payı Ne Kazandırır ? 5 yılı geçmemek üzere yıpranma payı tüm çalışma iş gününe eklenir. 3600 gün prim ödeme gerçekleşmesi sonrasında yıpranma payının yarısı kadar gün 3 yılı geçmemek üzere yaş haddinden düşülür. Yıpranma Payı Dikkate Alınmayan SGK Çalışanı ; iş sözleşmesini tek taraflı fesih edebilir ve kıdem tazminatı alır ancak ihbar tazmini alamaz ayrıca mahkeme yoluyla fazla çalışma ücreti alabilir.

26 + %100 + %50 + %135 + %220

27

28


"RADYOTERAPİ TEKNİKERLİĞİ MESLEK STANDARTLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları