Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME.  Süt Salgısının Oluşumu Doğuma yakın olan son bir-iki ayda süt salınımını gerçekleştiren laktojenik hormonların artışı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME.  Süt Salgısının Oluşumu Doğuma yakın olan son bir-iki ayda süt salınımını gerçekleştiren laktojenik hormonların artışı."— Sunum transkripti:

1 EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME

2  Süt Salgısının Oluşumu Doğuma yakın olan son bir-iki ayda süt salınımını gerçekleştiren laktojenik hormonların artışı ile olur. Doğumdan hemen sonra bebeği emzirme, meme başındaki uyarıcıları (reseptörler) harekete geçirir. Böylece memedeki süt kanallarına sütün dolması sağlanır. Emziklilikte Süt Salgılanması ve Beslenme

3 Süt salınımı artar, devam eder Emzirmenin başlaması Prolaktin Memedeki Süt Kanallarına Süt Dolar Oksitosin Emme devam ettikçe

4 Kolostrum (ağız sütü) : Anne memesinden ilk birkaç gün süreyle gelen süte denir. Kolostrum proteinlerden zengindir. İmminoglobilin içermesi açısından yeni doğanın ilk aşısıdır.

5 Emzirme; Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun, eşi bulunmaz bir beslenme yöntemidir ve anne ile bebek arasında duygusal bağların oluşmasında çok önemli bir etkiye sahiptir.

6  Emzirme sırasındaki enerji ve besin öğeleri ihtiyacı gebelikte olduğundan fazladır.  Anne gebelikte iyi beslenmişse, emziklilik döneminde ihtiyaçlarını karşılayabilecek besin deposuna sahip olur.  Süt veren kadın hem kendi vücudundaki besin öğeleri depolarını dengede tutmak hem de sütün salgılaması sağlamak için enerji, protein, mineral ve vitaminleri yeterince almalıdır. Beslenme :

7 Emziklilikte Enerji İhtiyacı Sütü ile bebeğin ihtiyacını tamamen karşılayan bir kadın günde ortalama 700-800 ml süt salgılar. Bunun için 555 kkal sarf eder. Emziklilik döneminde günlük gereksinime 600-800 kkal ekleme yapılmalıdır.

8 Diyette doymamış yağ asitleri zengin ise anne sütünün doymamış yağ asidi oranı artmaktadır. Diyetin suda eriyen vitamin yönünden zengin olması sütün de vitamin değerini arttırmaktadır. Süt salgılanmasının arttırılması için; günlük sıvı alımı 2,5 – 3 Lt. olmalıdır. Beslenmenin Anne Sütüne Etkisi

9 Besin Öğeleri Normal Kadın Emziklilik Ek Enerji ( kkal) 2000- 2l00 600-800 Protein (g) 55-65 17 Demir (mg) 15-24 5 Kalsiyum (mg)500 500 Vit.A (IU) 5000 3000 Tiamin - B 1 (mg) 0.8- 0.9 0.4 Riboflavin - B 2 (mg) 1.2- 1.3 0.4 Niasin(mg) 13.2 -15.2 5 Vitamin C (mg) 50 30 Emzikli kadınlar için önerilen günlük enerji ve besin öğeleri:

10 Emzikli Kadınlar İçin Gerekli Günlük Besin Tür ve Miktarları Besin Grupları Normal Emziklilik(Ek) Süt,yoğurt, 2 su bardağı 2 -3 s.b peynir 1 dilim 3 dilim Et-yumurta,k.baklagil 3 yumurta et 1yumurta kadar (12 kaşık k.baklagil) (4 kaşık k.baklagil) 1 yumurta Taze meyveler 2-3 pors. 2-3 pors. sebze 2 pors. 2 pors. Ekmek 3-6 dilim 3-4 dilim Tahıllar( Pirinç,bulgur) 1-2 porsiyon 2-3 pors. Yağ 20-30 gr. Şeker 20-40 gr.


"EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME.  Süt Salgısının Oluşumu Doğuma yakın olan son bir-iki ayda süt salınımını gerçekleştiren laktojenik hormonların artışı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları