Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAYILARI SIRALAYALIM İYİ SEYİRLER SAYILARI SIRALAYALIM Hangisi En Büyük? Tabloda dağların yükseklikleri ve bu sayıların onluk taban bloklarıyla modelleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAYILARI SIRALAYALIM İYİ SEYİRLER SAYILARI SIRALAYALIM Hangisi En Büyük? Tabloda dağların yükseklikleri ve bu sayıların onluk taban bloklarıyla modelleri."— Sunum transkripti:

1

2 SAYILARI SIRALAYALIM İYİ SEYİRLER

3 SAYILARI SIRALAYALIM Hangisi En Büyük? Tabloda dağların yükseklikleri ve bu sayıların onluk taban bloklarıyla modelleri verilmiştir.Tabloyu kullanarak iki dağın yüksekliklerini karşılaştırmak istiyoruz.

4 Küçük Ağrı ile Tendürek dağlarının yüksekliklerini onluk taban bloklarına bakarak karşılaştıralım. Her iki yüksekliği gösteren modellerde kaçar tane binlik blok vardır?

5 SAYILARI SIRALAYALIM Her iki yüksekliği gösteren modellerde kaçar tane yüzlük blok vardır?

6 SAYILARI SIRALAYALIM Hangi yüksekliğin daha büyük olduğunu söyleyebilir misiniz? Diğer dağların yüksekliklerini onluk taban modellerini kullanarak karşılaştırınız.En yüksek dağ hangisidir?

7 SAYILARI SIRALAYALIM Dağların yüksekliklerini büyükten küçüğe doğru sıralayınız ÖRNEĞİN 2571 > 2567, 2567 < 2571 biçiminde sembol kullanılarak karşılaştırma yapılabilir. Yandaki tabloyu kullanarak 2571 ve 2567 sayılarını karşılaştıralım. Bunun için önce iki sayının binler basamağına bakalım. İki sayının da binler basamağındaki rakam aynıdır. Aynı şekilde sayıların yüzler basamağında da aynı rakamlar vardır. 2571 sayısının onlar basamağı diğer sayının onlar basamağından daha büyük olduğundan 2571 sayısı daha büyüktür.

8 SAYILARI SIRALAYALIM iki sayı karşılaştırırken basamak sayısı en fazla olan sayı daha büyüktür. Basamak sayıları eşit ise en soldaki basamaklar karşılaştırıl, büyük rakamların bulunduğu sayı daha büyüktür. Rakamlar eşit ise o basamağın sağındaki basamaktaki rakamlar karşılaştırılır.

9 SAYILARI SIRALAYALIM 29 562, 9976, 384 721, 29 572, 394 621, 9974 sayılarını karşılaştıralım. Verilen sayıları aynı basamaklarını alt alta gelecek şekilde yazalım. Aynı basamaktaki rakamlar eşit ise bir sağdaki basamakta bulunan rakamlar karşılaştırılarak sıralama yapılır.

10 HAZIRLAYAN: ADI: MUHAMMED HAMZA SOYADI: YALÇIN SINIFI: 4/A ÖĞRETMEN: BAYRAM DERİN NU: 764 BENİ DİNLEGİNİZ İÇİ BÜTÜN ARKADAŞLARIMA VE ÖĞRETMENİME TEŞEKÜRLERİMİ İLETİYORUM

11 KAYNAK MATAMATİK KİTABI 42 SAYFA


"SAYILARI SIRALAYALIM İYİ SEYİRLER SAYILARI SIRALAYALIM Hangisi En Büyük? Tabloda dağların yükseklikleri ve bu sayıların onluk taban bloklarıyla modelleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları