Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ondalık kesirler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ondalık kesirler."— Sunum transkripti:

1 Ondalık kesirler

2 Paydası 10 sayısının kuvvetleri şekline dönüştürülebilen sayılara ondalık kesir yada ondalık sayı denir. Paydası 10 veya 10'nun kuvveti olacak şekilde genişletilemeyen kesirlerin, ondalık açılımlarının kesir kısımlarında tekrar eden rakamlar bulunur. Bu tür ondalık kesirler devirli ondalık kesir” olarak adlandırılır. Bir ondalık kesrin basamaklarındaki rakamların basamak değeri, her basamak için soldan sağa doğru 10 kat küçülür.

3 Ondalık Kesirlerde Karşılaştırma Virgül kullanarak yazılan ondalık kesirlerde kesir kısmının sağına eklenen sıfır, ondalık kesrin değerini değiştirmez. İki ondalık kesirden tam kısmı büyük olan ondalık kesir diğerinden büyüktür. İki ondalık kesrin tam kısmı eşitse, virgülün sağ tarafı yani ondalıklı kısmı büyük olan ondalık kesir diğerinden büyüktür.

4 Ondalık Kesirleri Yuvarlama Ondalık kesri istenilen basamağa göre yuvarlarken, bu basamağın sağındaki rakam ile 5 arasında karşılaştırma yapılır. Bu rakam, 5'ten büyük veya eşitse verilen basamaktaki rakam 1 artırılır, sağındaki diğer basamaklar atılarak ondalık kesir yazılır. 5'ten küçükse verilen basamaktaki rakam değişmez, sağındaki diğer basamaklar atılarak ondalık kesir yazılır.

5 ONDALIK KESİRLERLE BÖLME İŞLEMİ Ondalık kesri doğal sayıya bölerken virgülün sağındaki basamak kadar bölene sıfır eklenir. Bölünen ondalık kesirdeki virgül kaldırılır. Sonra bölme işlemi yapılır. Doğal sayıyı ondalık kesre bölerken virgülün sağındaki basamak kadar bölünene sıfır eklenir. Bölenden virgül kaldırılır. Sonra bölme işlemi yapılır. Ondalık kesri, ondalık kesre bölerken her iki tarafında virgülden kurtardıktan sonra bölme işlemini yaparız. Ondalık kesirleri 10, 100, 1000 ile bölmek için virgül, sırayla 1 basamak, 2 basamak ve 3 basamak sola kaydırılır.

6 Ondalık kesirlerde sıralama yaparken önce tam kısımlara bakılır
Ondalık kesirlerde sıralama yaparken önce tam kısımlara bakılır.Tamı büyük olan büyüktür.Eğer tam kısımlar eşitse hemen bir sağdaki onda birler basamağına bakılır.Onda birler basamağı büyük olan büyüktür.Buda eşitse hemen bir sağdaki yüzde birler basamağına bakılır.Yüzde birler basamağı büyük olan büyüktür.Buda eşitse hemen bir sağdakine bakılır.Sıralamada izlenecek yol bu şekilde devam eder.

7

8 25,36 : ………………………………………….. 10,28 : ………………………………………………..
412,25: ………………………………………….. 13,002: ………………………………………….. 458,369: ………………………………………….. 85,258: ………………………………………….. 741,32: ………………………………………….. 0, 001: ………………………………………….. 741,12: ………………………………………….. 41,258: ………………………………………….. 582, 25: ………………………………………… 47,369: ………………………………………….. 48,369: ………………………………………….. 95,258: ………………………………………….. Bulabildiniz mi?

9 Dört tam onda yedi: …………… iki tam yüzde iki: …………
Dört tam onda yedi: …………… iki tam yüzde iki: …………. Bir tam onda bir: …………. Yedi tam binde yedi: ………….. altı tam onda iki : …………. On tam binde on: ………….. Yüz tam binde yüz:…………… sekiz tam onda sekiz: ………. Bir tam binde bir: ……….. Yirmi iki tam binde yüz: ………. Altı tam binde altmış: ………. Kırk tam binde kırk: ……… ??

10 Bu kadar ders yeter birazda fotoğraflara bakalım ne dersiniz?

11 Nasıl eğleniyor muyuz?

12 Bulabildiniz mi?

13 Bunları yazalım.

14 Size sunabildiğim kadar sunuyorum arkadaşlar.

15

16 BİTTİ! Görüşmek Üzere.


"Ondalık kesirler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları