Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OKUL BAŞARISINI ARTIRMADA VELİYE DÜŞEN GÖREV VE SORUMLULUKLAR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OKUL BAŞARISINI ARTIRMADA VELİYE DÜŞEN GÖREV VE SORUMLULUKLAR"— Sunum transkripti:

1 OKUL BAŞARISINI ARTIRMADA VELİYE DÜŞEN GÖREV VE SORUMLULUKLAR
NURAN ÇAKIROĞLU Rehber Öğretmen MELİH SIVACI

2 Ders çalışma konusundaki sorunlar başlıca şu nedenlerden kaynaklanmaktadır:
Öğrencilerin küçük yaştan itibaren çalışma alışkanlığı edinememiş olması. Yanlış çalışma alışkanlığı. Temel bilgi eksikliğinden dolayı dersleri anlayamama. Kendine güvensizlik , olumsuz duygu ve düşünceler. Ailevi sorunlar.

3 YANLIŞ ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARI
Amaçsız çalışma. Plansız ve programsız çalışma. Evin değişik yerlerinde çalışma. Yatarak, uzanarak çalışma. TV karşısında veya müzikle çalışma. Ezberleyerek öğrenmeye çalışma. Kaynaklardan yararlanmama. Derslerden korkma, anlayamadığı dersi bırakma. Derslerle ilgili ön yargılar. Öğrenilen konuların tekrar edilmemesi. İşlenecek derslerle ilgili ön hazırlık yapılmaması.

4 DOĞRU ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARI
Amaç Belirlenmeli: Başarı için öğrencinin hayattan ne beklediğini, amacının ne olduğunu, “neye” ulaşmak için çalıştığını bilmesi gerekir. Planlı ve Programlı Çalışmalı: Amaca ulaşmak için hangi dersi ne kadar ve ne zaman çalışabileceği, ne kadar gayret göstermesi gerektiğini bilmelidir. “En kullanışlı çalışma planı “Haftalık” olanıdır.” Masa Başında Oturarak Çalışılmalı: Uzanarak ya da yatarak çalışma yerine masa başına oturarak çalışmak, dikkatin daha uzun süreli derste kalmasını kolaylaştırır.Çalışma masasında, ders dışı faaliyetlerde bulunulmamalıdır (yemek yemek, oyun oynamak gibi).

5 Çalışmalar Değerlendirilmeli:
Çalışmanın sonunda değişik sorularla, problemlerle kişi kendini değerlendirmelidir. Cevaplanamayan soruların ait olduğu konular tekrar ele alınmalıdır. Öğrenme anlamaktır; eğer anlamakta güçlük çekiliyorsa, ilgili ders öğretmenine başvurulmalıdır. Zorlanılan Ders Bir Kenara Bırakılmamalı: Özellikle matematik, fen bilgisi vb. gibi derslerde zorlanan öğrencilerin, o dersleri tamamen bırakıp hiç çalışmadıkları görülür. Bu derslerin içinde mutlaka kolay anlaşılabilecek konular olduğu bilinmelidir ve özellikle bunlar üzerinde durulmalıdır.

6 ANNE-BABANIN YAPMASI GEREKENLER
Çocuğunuzun gelişimini ve okul başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri uykudur. Sabahçı, öğlenci ya da tam gün okula gitsin farketmez, saat 21:30 civarında mutlaka uyumasını sağlayın. Çocuğunuzun beslenmesi öğrenme gücünü, dikkatini etkilediği için çok önemlidir. Üç öğün düzenli yemek yemesi gerekir. Çocuğunuzun durumu ile ilgili sınıf öğretmeni ile sık sık görüşün. Ancak ders sırasında sınıfa girmeyin, görüşmelerinizi önceden planlayıp randevulaşın. Çocuğunuzun eve geliş-gidiş saatlerini ayarlayın. O saatlerde siz de evde olmaya ve onu karşılamaya özen gösterin. Çocuklarınızı zamanında okula gönderin. Geç kalmaları onlar için iyi olmayacaktır.

7 Anne-Babanın Yapması Gerekenler…
Çocuğunuzun yanında asla öğretmenini ya da öğretmenlerini eleştirmeyin. Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamayın. Unutmayın her insan aynı kişiliğe veya özelliklere sahip değildir. Uzun nasihatlerden kaçının. Bunun yerine beklentilerinizi, kurallarınızı belirtin. Koyduğunuz kuralları taviz vermeden, kararlı, tutarlı ve sabırlı bir şekilde uygulamanız gerekir. Çocuğunuza sorumluluk verin. Verdiğiniz sorumlulukları zamanında yerine getirmelerini sağlayın. Eğer evdeki sorumluluğunu yerine getirmezse okulla ilgili sorumluluğu olan ödev yapma ve ders çalışmayı da yerine getirmeyecektir. Öğrenme sabır, dikkat isteyen yorucu bir iştir. Bu zorlukla karşı karşıya kalan öğrencilerin en büyük desteği anne-babaları ve öğretmenleridir. Ancak okul aile işbirliği sağlandığında öğrenciler günlük zevklerini erteleyip okulda başarı arayışına gireceklerdir.

8 Evde Ders Çalışma Düzeni Kazandırmada Velilere Düşen Görevler

9 Öncelikle, bunu yapmayın.

10 Ders Çalışma Alışkanlığında Velilere Düşen Görevler
Sorumluluk bilinci aşılamak. Uygun çalışma ortamı hazırlamak. Çalışma hevesini arttırmak. Çok çalışmak yerine, etkili çalışmasını sağlamak. Nasıl daha iyi öğrendiğini anlamaya çalışmak. Bağımsız çalışmasını beklerken çocuğun ne yapması gerektiğini anladığından emin olmak. Kontrol ederken önce doğru yaptıklarından başlamak, yanlışlarında bir kez daha denemesini istemek. Başarısını takdir etmek. Öğretmeniyle iş birliği içinde olmak.

11 Çocuğunuzla birlikte bir program yapın!
Öncelikle çocuğunuzla ihtiyaçlarınızı konuşarak birlikte bir program yapabilirsiniz. Örneğin, okuldan geldiğinde 1 saat dinlenme, ardından 30 dakikalık bir çalışma saati, oyun saati, sonrasında akşam yemeği, yemekten sonra dakikalık bir ödev yapma saati daha gibi bir program daha verimli olabilir. Ders çalışma süresi çocuğun yaşına, ödevlerinin yoğunluğuna göre değişecektir.

12

13

14

15

16 Evinizde çocuğunuza uygun ders çalışma alanı yaratın!
Günlük programı yaptıktan sonra ise evinizde çocuğunuzun ödevini en iyi şekilde yapabileceği alanı seçin. Çocuğunuzun yerine kendinizi koyun ve “Ödev yaparken nasıl bir ortam verimli olurdu…” diye düşünün. Daha sessiz, sakin, ışık alan bir oda olabilir.

17 Sizce hangisi doğru?

18 En Uygun Çalışma Ortamı Özellikleri
Ders sessiz bir ortamda çalışılmalıdır. Çocuğunuz için öncelikle ders çalışacağı saatte olabildiğince sessiz bir ortam hazırlamaya çalışın. Mümkünse kendi odası olmalıdır. Çocuğun ödev yapacağı saat, aile bireylerinin sessiz aktivitelerde bulunacağı zaman olmalıdır. Küçük kardeşlerinin öğrenciyi engellemesine izin vermeyin. Üzerinde çalışmak için tüm araç ve gereçlerin (kitap, defter, kalem, silgi vb.) bulunduğu bir masa olmalıdır. Öğrenci, mutlaka masa başında ve sandalyede dik pozisyonda oturarak çalışmalıdır. Çalışma sırasında masada sadece o an için çalışılan derslerin materyalleri bulunmalı, diğer derslere ait özellikle kitap ve defterler bulunmamalıdır.

19 En Uygun Çalışma Ortamı Özellikleri…
Oda ısısı ne çok soğuk ne çok sıcak olmamalıdır; ılık olmalıdır. Oda sık sık havalandırılmalıdır. Çalışma ortamında TV, radyo, teyp gibi dikkat dağıtıcı araçlarla; yine dikkat dağıtabilecek nitelikte resim, fotoğraf, afiş, poster gibi uyarıcılar olmamalıdır. Poster ve dergiler çalışma sırasında dikkati çekeceğinden, çalışmanız sırasındaki görme alanının dışına yerleştirilmelidir. Çalışma masası ve odası sadece ders çalışmak için kullanılmalıdır. Televizyon seyretme,yemek yeme gibi faaliyetler çalışma masasından başka bir yerde ve çalışma saatlerinin dışında gerçekleştirilmelidir.

20 Her derse nasıl çalışacağını öğretin!
Fiziki şartları düzenlendikten sonra, çocuğunuz ödevlerini yaparken nelere dikkat etmeli öğretmelisiniz. Her dersin farklı özellikleri vardır. Bu özelliklere uygun şekilde çocuğunuz daha verimli nasıl çalışabilir düşünün ve çocuğunuza rehberlik edin. Örneğin tüm ödevlerini gözden geçirip önce hangisinden başlamalı, önce bunu belirlemesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Yazılı ödevlerini yaparken, soru çözerken nelere dikkat etmeli bu konularda rehberlik edebilirsiniz. Defteri nasıl kullanmalı, nasıl not almalı gibi konular ders çalışma verimini artırabiliyor. Bu konularda siz de çocuğunuzun öğretmeninden görüş ve öneri alabilirsiniz. Özellikle birinci sınıf öğrencilerinin velileri öğretmenlerin yönlendirmelerine daha çok dikkat etmelidir.

21 Ödevlerini tek başına yapabilmesi için motive edin!
Amacınız çocuğunuzun kendi başına ödevlerini yapabilmesi olmalıdır, onun yerine ödevlerini yapmak değil. Sizin göreviniz ona rehberlik ettikten sonra takıldığı noktalarda destek olmanız, sorularını yanıtlamanızdır. Bazı anne babalar çocuklarının ödevlerini kendileri yapmak zorunda kaldıklarını ifade ediyor. Bu yanlış bir yaklaşımdır. Amacımız çocuğun kendi başına ödev yapabilme becerilerini artırmaktır.

22 Çocuğunuzun durumu hakkında öğretmeni ile iletişim halinde olun…
Çocuğunuzun yaşının özelliklerini, bu dönemde başarabileceklerini, kişisel becerilerini en iyi gözlemleyebilecek kişilerden biri de sınıf öğretmenidir. Kendi başarısı, arkadaşlarına ve yaşının özelliklerine göre seviyesi konusunda öğretmen gözlemlerinden, görüş ve önerilerinden yararlanın. Böylece çocuğunuzun durumuna ilişkin gerçekçi beklentilere sahip olursunuz.

23

24 OKUL KURALLARI VE VELİLERİMİZDEN BEKLENTİLERİMİZ

25 Okul Kurallarımız Okulumuzda ders günü 08.45’te başlamaktadır. Derse hazırlıkla geçen 15 dakikanın ardından derslerimiz 09.00’da başlar. Okul ortamına ısınması, arkadaşlarıyla selamlaşması, ders için hazırlıklarını tamamlaması için ayrılan bu süre ayrıca çocuğunuzu yeni güne motive edecektir. Mümkün olduğunca çocuğunuzun sabah törenlerine ve derse hazırlık saatine geç kalmayarak bu süreden yararlanmasına özen gösteriniz.

26 Öğrenci okula gelemeyecekse mutlaka arayarak sınıf öğretmenine ve/veya okul idaresine haber veriniz. Böylece çocuğunuzun okula devam devamsızlık durumunu kontrol altında tutmuş olursunuz. Çocuğunuzun bir sınıf öğretmeni vardır. Eğer çocuğunuz 2. sınıf ya da 4. sınıf öğrencisi ise bir de İngilizce dersi öğretmeni vardır. Sınıf öğretmeni ile olduğu gibi İngilizce dersi öğretmeni ile de iletişim kurmanız, çocuğunuzun durumunu birlikte değerlendirmeniz çok yararlı ve önemlidir. Bundan sonraki yıllarda da dersine girecek bütün öğretmenlerle tanışmaya ve iletişim halinde olmaya özen göstermenizi öneririz.

27 Okul ve sınıf toplantılarına düzenli katılmaya özen gösteriniz
Okul ve sınıf toplantılarına düzenli katılmaya özen gösteriniz. Çok önemli bir sebeple katılamasanız bile ilk fırsatta çocuğunuzun sınıf öğretmeni ile iletişime geçip toplantı hakkında bilgi alınız. Okul ve öğretmenlerle düzenli iletişim halinde olmak öğrenci başarısını olumlu etkilemektedir. Zaman zaman yapacağınız ziyaretlerde çocuğunuzun genel durumu hakkında en doğru bilgileri doğrudan öğretmenlerinden öğrenir, gereken tedbirleri zamanında alır ve uygularsınız. Eğer öğretmeniniz görüşme için özel saatler ayırmışsa bu saatlerde randevu alarak görüşmeye özen gösteriniz.

28 Veli olarak genelde anneler okula gelmekle birlikte, aslında her fırsatta anne ve baba birlikte okula gelmelidir. Bu durumda çocuklarınız için daha faydalı bir işbirliği sağlamış oluruz. Okulda cep telefonu kullanımı ile ilgili kurallar vardır. Genel olarak ilkokul çağındaki çocukların cep telefonu kullanımı doğru değildir. Okula görüntülü cep telefonu getirilmemeli, getirilmesi gerçekten gereken durumlarda ise derste tamamen kapatılmalı, teneffüs saatinde de sessiz konumda tutulmalıdır. Bu kurallara uyma konusunda siz velilerin de destekleyici olmasını bekliyoruz. Ayrıca, sizler de çocuklarınızı özellikle ders saatlerinde asla aramayınız. Acil bir durum söz konusu ise öğretmeninin ve/veya okulun telefonundan arayarak da bizler aracılığıyla iletişim kurmanıza yardımcı olabiliriz.

29 Okulumuzda son ders saat 15. 00’da bitmektedir
Okulumuzda son ders saat 15.00’da bitmektedir. Bu saatten sonra çocuklarınızın ne zaman, nerede, kimlerle olduğuyla, eve ne zaman geldiği ile doğrudan sizin ilgilenerek durumunu takip etmeniz çok önemlidir. Bu konuda kurallar koymanız ve uygulanması için önlemler almanız önemlidir. Çocuklarınızın arkadaşlık ilişkilerini yakından takip edin. Bunun için en iyi yöntem, zaman zaman çocuklarınızın arkadaşlarını eve davet etmesine izin vermek ve onları bu ortamda tanımaya çalışmaktır. Güvendiğiniz arkadaşlarının evlerine de kendi çocuğunuzu gönderebilir hatta sınıf arkadaşlarının aileleri ile de tanışabilirsiniz. Ayrıca sınıf arkadaşları ile oluşturacakları ders çalışma grupları, çocuğunuzun ders başarısına olumlu katkı sağlayabilir.

30 Çocuğunuza evde uygun çalışma ortamı sunmak konusunda sorumluluk siz velilerimize aittir. Verimli ders çalışmalarına daha ne gibi katkılarınız olabileceği, çocuğunuzu nasıl destekleyebileceğiniz konusunda daha fazla bilgiyi yine öğretmeninden ve okul rehberlik servisinden edinebilirsiniz. Okulumuzun kılık kıyafet uygulamaları hakkında bilgi sahibi olunuz ve çocuğunuzun bu kurallara uygun hareket etmesi konusunda siz de gerekli tedbirleri alınız. Ayrıca mevsime uygun giyinmesi, günün şartlarına göre hareket etmesi konusunda beceri kazanmasını sağlayınız.

31 Bilgi sahibi olmanız ve sizin de temkinli davranmanız gereken bir diğer konu da okulda işleyen disiplin sistemi ve diğer kurallardır. Herhangi bir sorun yaşanmasına engel olmak için sizlerin de bu konudaki hassasiyeti ve işbirliği çok önemlidir. Çocuğunuzla ilgili önemli her türlü ayrıntıyı mutlaka sınıf öğretmenine, rehberlik servisine ve okul idaresine bildirin. Bu ailevi bir sorun da olabilir, sağlık sorunu da olabilir. Özellikle de kullanması gereken bir ilaç ya da acil müdahale edilmesi gereken bir sağlık sorunu varsa bu konuda mutlaka işbirliği halinde olunması gereklidir. Okulumuz rehberlik servisi ihtiyaç duyduğunuz konularda sizlere yardımcı olacaktır. Özellikle sınıf öğretmenlerimiz aracılığıyla iletişim kurduğunuz zaman daha da verimli bir işbirliği ile sorun her ne ise büyümeden aşabilirsiniz.

32 İnternet kullanıcısı velilerimizin, çocuğunun okul bilgileri hakkında merak ettiği her şeyi öğrenebileceği e-okul veli bilgilendirme sistemi hakkında da bilgisi olmasında fayda vardır. Bu sisteme iki şekilde ulaşabilirsiniz: internet adresine girip Veli Bilgilendirme Sistemi’ne ulaşın. Çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını ve okul numarasını girin. Sisteme girdikten sonra çocuğunuzla ilgili her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Diğer bir yol olarak doğrudan Google’ye e-okul veli bilgilendirme sistemi de yazabilirsiniz. Bundan sonra yine çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını ve okul numarasını girerek sistemdeki pek çok bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

33 Şimdi de siz velilerimizin beklentilerini ve önerilerini öğrenmek istiyoruz…

34 Yasasın, seminer bitti…

35 SEMİNERİMİZE KATILDIĞINIZ VE SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ…


"OKUL BAŞARISINI ARTIRMADA VELİYE DÜŞEN GÖREV VE SORUMLULUKLAR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları